שתף קטע נבחר

האם משבר הרעב העולמי גורם לאו"ם להשמין

"יותר מעשרים מיליון בני אדם נמצאים בתת-תזונה וברעב כבד", כך דיווח השבוע נציג האו"ם שקרא לתמיכה כספית מיידית. הרב לייטמן תוהה על עיסוקו של האו"ם, על שורש הבעיה שהובילה למשבר ההומניטרי הגדול ביותר באנושות ועל הדרך לצאת ממנו

בשיתוף קבלה לעם

 

בעוד שבועיים תיסגר ההרשמה ל"תחרות למציאת שיטת ממשל בינלאומית חדשה שתהיה מותאמת לאתגרים של המאה ה-21", שיזם מיליארדר שוודי בשם לאסלו סזומבטפלבי. התחרות פשוטה: מי שיציע תוכנית גלובלית פורצת דרך, בעלת חזון חדש ודרך ייחודית להתמודדות עם האתגרים שהעולם ניצב בפניהם, יזכה בחמישה מיליון דולר.

 

לכל הטורים של הרב לייטמן

 

לאסלו החליט שלא לפנות אל האו"ם עם הצעתו. "המערכת הבינלאומית הנוכחית, והאו"ם בראשה, הוקמה בתקופה אחרת כפתרון לסיכונים שהתגלו לאחר מלחמת העולם השנייה, ואינה רלוונטית להתמודדות עם הבעיות הגלובליות המחמירות של ימינו. לשם כך נדרשת צורת חשיבה חדשה ובהקדם האפשרי".

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
ואכן הבעיות הגלובליות מחמירות. ראש סוכנות הסיוע של האו"ם, סטפן אובריין, הזהיר השבוע מפני "המשבר ההומניטרי הגדול ביותר שידעה האנושות מאז נוסד הארגון. יותר מעשרים מיליון בני אדם נמצאים בסכנת רעב, וכדי למנוע קטסטרופה נדרשת הקצאה מיידית של 4.4 מיליארד דולר".

 

האו"ם הפך לגוף לא רלוונטי, שזולל מיליארדי דולרים ללא תוצאות. במקום לקדם בניית מערכות איסוף והובלה של שפע המזון שנזרק מדי שנה ובכך לשים קץ לרעב העולמי, הוא מייצר הודעות לעיתונות וסדרות עם צילומים מזעזעים של ילדים מזי רעב.

 

ממשל עולמי חדש

על מנת למצוא מערכת הולמת לשינוי עולמי, עלינו להכיר תחילה בשורש כל הבעיות. עוד מימי בראשית נאמר כי "יצר לב האדם רע מנעוריו" (בראשית ח', כ"א). הטבע האגואיסטי שלנו גדַל לממדים עצומים עד כדי כך שהפסקנו להרגיש את הזולת, גם אם הוא חלש ורעב. פרופ' דניס גאבור, זוכה פרס נובל לפיזיקה, כתב בשנת 1964: "עד כה האדם ניצב כנגד הטבע, אך מעתה יתייצב כנגד הטבע שלו עצמו". חמישים שנה לאחר מכן אנחנו עדיין מתקשים לקבל את הפשטות שבמילים הללו. אמנם האנושות התחילה לדבר ולדון על הנרקיסיזם שמתפשט בעולם המערבי, אך במקום להתמודד עם שורש הבעיה, היא מצאה דרכים לעקוף אותה. במשך עידן ועידנים ניסתה האנושות כל צורת משטר אפשרית: מעבדות לפיאודליזם, מליברליזם לפשיזם, לנאציזם, לקומוניזם ועוד כל מיני סוגים של "איזם".

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אולם במבט לאחור על ההיסטוריה האנושית היטלטלנו מסוג אחד של משטר ברוטלי לסוג אחר, ואף לא אחד מהם הבטיח לאזרחיו שלום וביטחון מוחלטים. הסיבה זהה תמיד: אנחנו יצורים אגואיסטיים מטבענו, אנוכיים מן היסוד. לכן, לצד סיפוק ביטחון תזונתי לכל אדם עלי אדמות, עלינו להתמקד כעת בבניית תוכנית עולמית ארוכת טווח להעלאת המודעות לאהבת זולת.

 

"כל העולם משפחה אחת"

בהרצאת "טד" פופולרית ממאי 2010 הצהיר הסוציולוג האמריקאי הידוע, פרופ' ניקולאס כריסטאקיס, שבני האדם הם סוג של סופר-אורגניזם: "במרקם העצום של האנושות כל אדם מחובר לכל האנשים בעולם בדרך זו או אחרת" ("מחוברים"). כשמונים שנה קודם לכן הכריז "בעל הסולם", הרב יהודה אשלג: "כל העולם נחשבים לציבור אחד ולחברה אחת" ("כתבי בעל הסולם", מאמר "השלום בעולם").

 

הוא הוסיף ש"בדורנו, כשכל יחיד מסתייע באושר החיים שלו מכל מדינות העולם, הוא נעשה משועבד לכל העולם כולו, כמו גלגל שיניים בתוך מכונה. ולפיכך אין להעלות על הדעת את האפשרות לעשות סדרים טובים ומאושרים בדרכי שלום במדינה אחת, כאשר לא יהיה כך בכל מדינות העולם, וכן להפך. כי טובתו ורעתו של כל יחיד ויחיד בעולם תלוי ומדוד במידת טובת היחידים שבכל העולם כולו" (שם).

 

בעל הסולם הודה שהאנושות טרם תפסה את העיקרון הנחרץ הזה, כדי להטמיע אותו הוא הדגיש כלל נוסף: ''המעשים מולידים חושים, והחושים מולידים הבנה'' ("כתבי הדור האחרון''). רק מעשים, או לפחות ניסיונות לפעול מתוך חיבור ודאגה לזולת, יקלו מיד על המצב, ויקדמו את האנושות לעבר עתיד טוב יותר ולהבנה שגם אם לא היינו מודעים לכך, תמיד פעלנו כאחד.

 

אחדות על פני פירוד

היהודים הם הראשונים שהיו מודעים לכוח הטמון באחדות, והם האומה היחידה ששרדה מאז הזמנים העתיקים. אין פלא אפוא שאינספור מלומדים, פילוסופים ומדענים, בין אם הם אוהבי יהודים או שונאי יהודים, תהו על אודות נצחיותו של העם היהודי.

 

הסופר מארק טוויין סיכם זאת יפה במאמרו "בנוגע ליהודים": "אם הסטטיסטיקה מדויקת, הרי שהיהודים הם רק אחוז אחד של הגזע האנושי. כוכב קטן מהבהב, עכור ועלוב, האובד בזוהר שביל החלב. הגיוני שכמעט ולא היה צריך לשמוע אודות היהודי, אבל שומעים, ותמיד שמעו עליו. הוא זוהר ככוכב לכת בשמים לא פחות מן המעצמות הגדולות. חשיבותו המסחרית מרקיעה שחקים בחוסר כל יחס למספרו באוכלוסייה הכללית. תרומתו לרשימת הכבוד של אישים בספרות, מדע, אומנות, מוזיקה, כלכלה, רפואה ומדעי הרוח חורגת מכל קנה מידה. הוא ידע להילחם על נפשו, בכל הדורות, גם כאשר ידיו כפותות לאחור. מותר לו להתהדר בכך. המצרים, הבבלים והפרסים קמו בזמנם, מילאו את שמינו ככוכבי שביט עד שזיוָם דעך ונמוג לחלוטין.

"הגיוני שכמעט ולא היה צריך לשמוע אודות היהודי, אבל שומעים, ותמיד שמעו עליו. הוא זוהר ככוכב לכת בשמים", מארק טווין (צילום: gettyimages imagebank) (צילום: gettyimages imagebank)
"הגיוני שכמעט ולא היה צריך לשמוע אודות היהודי, אבל שומעים, ותמיד שמעו עליו. הוא זוהר ככוכב לכת בשמים", מארק טווין(צילום: gettyimages imagebank)

"בעקבותיהם באו היוונים והרומאים ברעמים כבירים עד שנשתתקו ונעלמו; עמים אחרים זינקו והחזיקו בלפיד הגדול עד שכּבה, וכיום הם יושבים בחשכה תחת השמש. היהודי ראה את כולם, ניצח את כולם ועוד איננו מראה סימני הידרדרות, גם לא תופעות של זקנה, לא תשישות ולא אובדן תנופה. ערנותו לא כהתה וחכמתו לא פגה. כל הברואים חדלים פרט ליהודי, כל עוצמה כורעת, רק שלו שרירה וקיימת. מהו סוד חיי הנצח?".

 

סוד נצחיותו של העם היהודי זו האחדות. היהודים הם אוסף של אנשים זרים, בני שבטים ותרבויות שונות, שהתלכדו סביב האידאה של אברהם אבינו בבבל העתיקה לפני כ-3,800 שנה. על פני התפרצות טבעית של אגואיזם, שבאה לידי ביטוי בדחייה זה מזה, בריחוק ובשנאה הדדית, אברהם לימד אותם איך לשמור על אחדות, איך לכסות את פשעי השנאה באהבה. "גמילות חסדים לא היה נמצא כמו באברהם, והבאת שלום שבין אדם לחברו, שהרי היה אב המון גויים, מפני זה הוא מאחד ועושה שלום בין כל הנבראים" (המהר"ל מפראג, "גבורות השם").

 

הבבלים, נציגי שבעים אומות עולם של ימינו, שהתלכדו אז לקבוצה אחת "כאיש אחד בלב אחד", הם הנקראים יהודים. האחדות ואהבת האחים היו החוסן הפנימי שלהם במשך כ-1,500 שנה, עד להתפרצות שנאת החינם שהובילה לחורבן בית שני לפני כאלפיים שנה. על אף שהיהודים יצאו לגלות והתפזרו בכל קצוות תבל, וחרף אינספור הניסיונות להשמידם, אותו כוח רדום של קשר נושן היה חזק מספיק כדי לשמר את קיומה של האומה הישראלית. "אלמלא היו ישראל באגודה אחת, אין כל אומה יכולה לשלוט בהם" ("מדרש תנחומא"), "אין כלי מחזיק ברכה אלא שלום - לכן קיום הטוב הוא על ידי האחדות" ("שפת אמת"), "הגאולה העתידה בישראל תהיה על ידי אחדות, ערבות, אהבה, אחווה ורעות" ("תפארת שלמה").

 

גן עדן עלי אדמות

ההוכחה ההיסטורית הזאת היא המפתח לפתרון בעיות העולם היום. אל מול כל המשברים ששורשם אגואיסטי בלבד, כמו: רעב עולמי, טרור קיצוני, התחממות גלובלית מואצת, זיהום של משאבי טבע ועוד, יש לנו ברירה אחת בלבד - לתת מקום נכבד לחכמת החיבור בין בני האדם שפיתח אברהם אבינו. זו צורת השלטון היחידה שטרם נוסתה באנושות.

המודעות לחכמת החיבור תוביל לאיזון בין כל כוחות הטבע, החיובים והשליליים כאחד. הרב ד"ר מיכאל לייטמן בשיעור (צילום: קבלה לעם) (צילום: קבלה לעם)
המודעות לחכמת החיבור תוביל לאיזון בין כל כוחות הטבע, החיובים והשליליים כאחד. הרב ד"ר מיכאל לייטמן בשיעור(צילום: קבלה לעם)

זאת גם התוכנית בעבור לאסלו סזומבטפלבי, היזם רחב הלב: להשקיע כל סנט בקמפיין תקשורתי ענק לשינוי התודעה, מלווה בתהליכי חינוך ושינוי חברתי, מתוך מטרה להעלות את המודעות העולמית לבניית מערכות קשרים יפות ומתוקנות בין בני האדם.

 

אדם שיהיה מודע לעובדה כי אנו חיים במערכת אינטגרלית, יפתח בתוכו יחס חם ואוהד לזולת, וינתב את התלות בינינו לדאגה הדדית. המודעות לחכמת החיבור תוביל לאיזון בין כל כוחות הטבע, החיובים והשליליים כאחד. חכמת החיבור, או בשמה הפופולרי חכמת הקבלה, החלה כבר להתגלות, ועם כל הכבוד לאו"ם שמגנה את ישראל באובססיביות, בידי היהודים קיימת השיטה לתיעול האגואיזם הפראי בעולמנו לגן עדן עלי אדמות.

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן עומד בראש תנועת קבלה לעם העולמית, ומדי יום מעניק שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 66 ב-HOT ובאתר האינטרנט.

 

ב-16 וב-21 במרץ יתקיימו הרצאות מבוא בחכמת הקבלה בכל רחבי ישראל, ללא כל עלות. לפרטים נוספים חייגו: 1-700-509-209 או צרו קשר כאן .

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ילד סובל מתת תזונה בתימן
צילום: רויטרס
צילום: טים נוקס
הרב ד"ר מיכאל לייטמן
צילום: טים נוקס
מומלצים