שתף קטע נבחר

יו"ר סיעתו של כחלון: "אנחנו לא עובדים אצל נתניהו". דוד ביטן: "בושה וחרפה"

ח"כ רועי פולקמן התעמת באולפן ynet עם יו"ר הקואליציה על רקע המשבר החריף בין ראש הממשלה נתניהו לשר האוצר כחלון על עתיד רשות השידור והתאגיד הציבורי שיחליף אותו. "קפץ לנתניהו הפיוז", תקף פולקמן. ביטן השיב: "לא נאפשר לתאגיד הזה לקום ולתקוף את הליכוד"

 

 

המשבר בקואליציה על רקע הקמת התאגיד וסגירת רשות השידור: יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, ויו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), התעמתו בראיון לאולפן ynet על רקע המחלוקות הקשות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר האוצר משה כחלון, זאת לאחר שנתניהו קרא לכחלון לדחות את סגירת רשות השידור בחצי שנה. פולקמן תקף ואמר: "אנחנו לא עובדים אצל נתניהו" וביטן השיב: "בושה וחרפה".

 

"האירוע אתמול היה מביך ולכן בוודאי שאנחנו מאוד כועסים. עשינו הרבה דברים טובים ועולה ראש הממשלה לדבר על רפורמה שהוא הוביל, שארדן הוביל, שצחי הנגבי הוביל - ולבוא ולהגיד עכשיו שהעובדים זה על הראש של כחלון - אין דבר ציני מזה", האשים פולקמן. "אין לזה שום קשר למציאות וכל מה שאמר שר האוצר זה שהיו סיכומים והתאגיד אמור לקום. כל חודש שהתאגיד לא קם עולה למשלם המסים עוד 50 מיליון שקל. מה שהיה אתמול הוא שלנתניהו קפץ הפיוז, הוא התעצבן והתפרץ ועשה טעות גדולה בעניין הזה".

 

פולקמן המשיך ואמר כי "אני אזכיר לכם מי פרסם תשדיר בחירות על חמאסניקים ומי דיבר, לא רק בתשדיר הזה, שאולי העלו אותו בטעות בתשדירי הבחירות של הליכוד, על השמאלנים ברשות השידור ועל האינטרסים ועל זה שהם נגדנו".

פולקמן מול ביטן (צילום: אלי מנדלבאום, אלכס קולומויסקי) (צילום: אלי מנדלבאום, אלכס קולומויסקי)
פולקמן מול ביטן(צילום: אלי מנדלבאום, אלכס קולומויסקי)

על האפשרות שנתניהו מעוניין ללכת לבחירות השיב ח"כ פולקמן: "היה ראיון ארוך של נתניהו שבו הוא התפאר בכלכלה מצליחה, חזקה, אבטלה נמוכה, צמיחה, מובילאיי, אז שר האוצר, שיש לו מניות זהב באירוע הזה, מנהל את הכלכלה באחריות, משקיע, מתאמץ, מוריד מסים לחברות, מעודד את כל הדברים האלה, בא ואומר לו 'אדוני ראש הממשלה, כשהכול מצוין אתה מהלל אותנו, ושמח. כשעושים רפורמות באומץ יש גם מחירים'. אין הפגנות נגד כחלון? אז עם כל הכבוד, ויש לי הרבה אמפתיה לעובדי רשות השידור, זה ספין ציני".

 

יו"ר הקואליציה ביטן השיב לדברים ותקף את פולקמן: "הדברים שאתה אומר נגד ראש הממשלה, ותדרוכים של כחלון ששולח את כל הח"כים לתקוף את ראש הממשלה, והאופן שאתה מדבר - זה בושה וחרפה. היום דיברו איתי מלשכת כחלון שלא אתקוף אותו והוא שולח את כל החברי כנסת לתקוף את רה"מ. אם ככה, תקשיב טוב, אתם לא עובדים אצלנו, אבל גם אנחנו לא עובדים אצלכם".

 

ביטן המשיך ואמר: "אנחנו לא רוצים את התאגיד, אבל אנחנו מודעים לזה שיש חוק. אנחנו מודעים לזה שצריך להשיג רוב על מנת לבטל את החוק הזה. כחלון התנגד, מפלגת העבודה התנגדה ולכן החוק הקיים - ולכן התאגיד יקום בתאריך שהוא צריך לקום. אבל מפה ועד לחשוב שאנחנו נעשה רק מה שאתם רוצים - אז יש לך טעות. אני אומר דבר אחד פשוט, יש לנו מנופים נגד כל המפלגות. גם אם התאגיד יקום בסופו של דבר, הוא ייסגר בעוד כמה חודשים. לא נאפשר לתאגיד הזה לקום ולתקוף את הליכוד מהבוקר עד הערב. זה לא יקרה".

 

"אין לנו שום אובססיה נגד התאגיד", המשיך ביטן ופנה לפולקמן. "להגיד על ראש הממשלה שקפץ לו הפיוז והוא לא מתנצל על זה? אז אנחנו גם יודעים לתקוף. אולי לכם קפץ הפיוז. אתם חושבים שאתם מנהלים את המדינה כי אתם מחזיקים את האוצר. אנחנו מעריכים את כחלון ומשתפים איתו פעולה. העברנו את חוק ההסדרים, העברנו לכם הרבה מאוד חוקים שלא רצינו. אז אני מבקש מכם להתייחס ואנחנו מצפים מכחלון שגם יעביר את הרגולציה וגם יקטין את התקציב של התאגיד וגם יישב עם הליכוד כמו שצריך".

 

"מצפים מכחלון שיילך לקראתנו עם חוק התקשורת"

ביטן הבהיר כי הקואליציה תמצא את הדרך לסגור את התאגיד בעתיד, אך הבהיר כי לא יהיו בחירות בגלל התאגיד. "שלא ינצלו את זה יותר מדי. מבחינת כחלון ופולקמן, שפתאום נהיה השליט של המדינה". יו"ר סיעת כולנו השיב לו: "אתמול היה ערב גיבוש מצוין שארגנת ולא הפסקנו להלל אותך על זה שנוהלה קואליציה למופת בימים קשים. ההתפרצות אתמול של ראש הממשלה שלא הייתה במקום - לזה התייחסתי. היה אפשר לשבח את הישגי הממשלה ויש דברים קשים ויש דברים טובים, אבל לבוא ולהציג כאילו עובדי רשות השידור ברפורמה שהוסכמה ביחד והובלה על ידיכם הם על הראש של כחלון, זו הייתה התפרצות שלא במקום".

 

ביטן השיב לדברי פולקמן: "אנחנו לא תוקפים את כחלון. ההתקפה המתוזמנת של כל הח"כים מכולנו על רה"מ היא דבר שהם ממש צריכים להתבייש. כחלון יכול לא להסכים לבקשת נתניהו לדחות, אבל זה לא אומר שמפה צריך לעשות סכסוך שמפיל את הקואליציה".

 

ביטן סיכם את הדיון: "אנחנו המפלגה השלטת, אנחנו המבוגר האחראי. לא נלך לפוצץ את הקואליציה על התאגיד. זה לא הדבר הכי חשוב במדינה, אבל מצד שני אנחנו מצפים מכחלון שיילך לקראתנו בדברים שחשובים לנו כמו חוק התקשורת. זה ברור שאנחנו נלך לזה ביחד. לא צריך להיות ויכוח על זה".

 

ואילו פולקמן אמר לסיכום: "האזרח הישראלי קם בבוקר ורוצה שתהיה הורדה ביוקר המחיה, הוזלה במחירי הדיור, צמצום פערים - בזה אנחנו צריכים להתעסק ולא בסיפור שכבר מזמן נגמר וכבר לכולם נמאס לשמוע. צריך להתעסק בעיקר".

 

העימות בין כחלון לנתניהו מתנהל על רקע סוגיית תאגיד השידור הציבורי. אתמול בערב הגיבוש שנערך לקואליציה קרא נתניהו לכחלון לדחות את סגירת רשות השידור בחצי שנה. היום כחלון השיב שוב לראש הממשלה: "איך אומרים החבר'ה? נתניהו וכחלון כבר לא. כשזה היה טוב לו לקמפיין, נתניהו קרא לעובדי רשות השידור חמאסניקים".

 

ברקע לדברים התקיימה ביום שני פגישה שהוגדרה מתוחה בין נתניהו לכחלון. נתניהו ביקש מכחלון לתמוך בחוק שהוא מבקש להעביר להענקת שליטה מוחלטת לממשלה בתקשורת הציבורית. "אתה לא באמת מתעניין בשידור הציבורי אלא רק בשליטה. אתה צריך להבין - אני עזבתי את הליכוד, אתה לא תעשה לי תרגילים כאלה. כשקשה - אתה נעלם, וכשיש הישגים - אתה מופיע".

 

העימות הזה נותר עד אתמול בגדר סוד. אבל דברי ראש הממשלה אמש בערב גיבוש הקואליציה חשפו גם אותו. "אני רוצה להגיד לכם בגלוי", אמר נתניהו אמש, "ההחלטה להקים את השידור הציבורי התקבלה בממשלה הקודמת, היא לא התקבלה בממשלה הזאת. ואני הייתי ראש הממשלה ואני אומר לכם, אני נושא באחריות, בסוף, על החלטה שאני אומר לכם ביושר - החלטה שגויה. ורצינו לתקן אותה, כי אפשר לעשות שגיאות ואפשר גם לתקן אותן. ולצערי לא הגענו להסכמות. אני אומר את זה לאלה שמפגינים בחוץ. מפגינים שם עובדי רשות השידור. גם שגיאה אפשר לתקן, זה לא מאוחר מדי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
משבר בין נתניהו לכחלון
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים