שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חוקרים: בדיקת דם עשויה לגלות אוטיזם בדיוק של 96%

  חוקרים הצליחו לפתח בדיקת דם ניסיונית לאבחון אוטיזם, בדיוק של מעל 96%. הממצאים פורסמו בגליון החדש של כתב העת PLoS. כיום, נעשה האבחון באמצעות צפייה והתבוננות

  הממצאים הם האחרונים במסע החיפוש אחר בדיקת דם לספקטרום האוטיסטי, שפוגע על פי ההערכות בכ-1 מכל 68 תינוקות. הסיבות לאוטיזם נותרו מסתוריות.

   

  התקווה היא שבדיקה כזו, אם תוכח יעילותה, תוכל להבטיח להורים החוששים לאבחן את הרך הנולד מוקדם הרבה יותר מגיל האבחון המקובל היום – גיל שנתיים. כך, ניתן יהיה להתחיל בתוכניות טיפול והתפתחות מהירות יותר.

   

  כיום מתבצעות רוב הבדיקות לאבחון אוטיזם באמצעות צפייה והתבוננות של ההתנהגות של המאובחנים. בין ה"דגלים האדומים" שעשויים להדגיש את הסיכון הגבוה לליקוי נמצאים תנועות והתנהגויות חוזרות, חוסר קשר עין, אובססיה לחפץ מסוים או משחק, התנהגות קיצונית באתרים לא מוכרים או עמוסים בבני אדם.

   

  קראו עוד

  - "לא הבנתי שלילד שלי יש אוטיזם"

  - יכול להיות שהילד שלי אוטיסט? מדריך

  - "וואו, הוא ממש לא נראה אוטיסט"

   

  החוקרים בנו קבוצה של 24 חלבונים שנקשרו בעבר לאוטיזם, ומצאו 5 שבשילוב הנכון, מצביעים על אוטיזם יותר מכולם.

   

  בדיקת החלבונים פותחה לאחר בדיקת 83 ילדים בגילאי 3 עד 10, שאובחנו באוטיזם. החוקרים מקווים כי ניתן יהיה לבחון את הרכב החלבונים הללו, ולחשוד באוטיזם בכל גיל, ואף עוד בהיות העובר ברחם.

   

  צפייה והתבוננות של ההתנהגות של המאובחנים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  צפייה והתבוננות של ההתנהגות של המאובחנים(צילום: shutterstock)

     

  הספקטרום - מליקוי בתקשורת ועד אוטיזם

  הספקטרום האוטיסטי (שנקרא עד לא מכבר PDD) כולל מספר הפרעות הקשורות באוטיזם. על פי ספר האבחונים הפסיכיאטרים האמריקני, ה-DSM, בספקטרום זה נכללות הפרעה אוטיסטית, תסמונת אספרגר ו-PDD שאינו מסווג.

   

  תסמונת אספרגר היא הפרעה המתבטאת בליקוי בתקשורת חברתית, תבניות התנהגות רפטטיביות ותחומי עניין מוגבלים מאוד. שלא כמו אוטיזם, אין כאן עיכוב בהתפתחות השפה או בהתפתחות השכלית. תסמונת אספרגר מתבטאת לראשונה בילדים אחרי גיל שלוש, ובעיקר בבנים.

    

  PDD שאינו מסווג הוא ההפרעה האוטיסטית הקלה ביותר, המתבטאת בקושי ביצירת אינטראקציות חברתיות וקושי בתקשורת בין אישית. האבחון נעשה לרוב רק לאחר גיל ארבע. תסמינים נוספים של ההפרעה היא חוסר הידע כיצד להגיב אל מול צחוק או בכי של מישהו אחר, וקושי בהבנת ציניות והומור.

   

  הסימפטומים הראשונים של אוטיזם עשויים להופיע עוד לפני סוף השנה הראשונה לחיים. בגיל זה, הפעוט כבר אמור ליצור קשר עין, להצביע על חפץ כדי שההורה יראה, ויחייך אם ההורה זיהה את החפץ.

    

  צפו: כך נראה העולם בעיני אוטיסט

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  בדיקת הדם שעשויה לגלות אוטיזם
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים