שתף קטע נבחר

הרצוג לכחלון: "תתפטר מהממשלה ונקים ממשלה חלופית". ישראל כץ נגד נתניהו: "על זה הולכים לבחירות? אין גבול?"

יו"ר האופוזיציה קרא לשר האוצר להצטרף אליו ולהפיל את הממשלה, על רקע משבר התאגיד: "כחלון בפירוש יכול להיות מועמד חלופי", אמר הרצוג באולפן ynet. השר כץ נגד רה"מ: "אין מקום לבחירות, אין בליכוד תומכים למהלך של נתניהו". אך השרה רגב הבהירה: "הוא מייצג רק את עצמו"

יו"ר האופוזיציה קורא לשר האוצר להתפטר מהממשלה ולהרכיב עמו ממשלה חלופית. בראיון לאולפן ynet אמר יו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג כי יו"ר כולנו משה כחלון צריך להתפטר מהממשלה על רקע משבר תאגיד השידור הציבורי. "אפשר להחליף ממשלה בכנסת הנוכחית, למעלה מ-61 ח"כים שישמחו שנתניהו יילך הביתה", אמר הבוקר (יום א') הרצוג. שר התחבורה ישראל כץ, שהתראיין אף הוא, התנגד למהלך של נתניהו: "על זה הולכים לבחירות? אין גבול? אין בליכוד תומכים למהלך של נתניהו".

 

הרצוג אמר: "אנשים מדברים מאחורי הקלעים כבר הרבה זמן, הרבה זמן נקעה נפשה של המערכת הפוליטית מהתנהגות נתניהו. כחלון ואנחנו זה גוש גדול".

 

דיברת עם כחלון?

"בהחלט. סיכמנו לבחון כל מיני אפשרויות, כולל אי אמון קונסטרוטיבי שמשמעותו ממשלה חלופית. אני קורא לכחלון להתפטר מהממשלה, לחבור אלינו להרכבת ממשלה חלופית. גם בליכוד יש קולות וגורמים. לאנשים נמאס מהתנהגות נתניהו, היא בלתי נסבלת. הצפון והדרום מתלקח והוא מבלה ימים בלחשוב מה לעשות עם התאגיד. עובדי רשות השידור לא מעניינים אותו, הכל ממקום אחר לגמרי. זה יכול להתחיל מהחקירות ועד הלחצים של טראמפ. נתניהו מנסה לגרור את המערכת הפוליטית. תפקידי להחליף אותו".

 

יו"ר האופוזיציה אמר כי "אפשר ליצור קואליציה בצורות שונות ומגוונות. הוכחתי שאני יכול לעשות את זה במזרח התיכון וגם בתוך הכנסת. אנשים צריכים לאפסן את האגו. הוכחתי שאני יודע לשבור אגו כדי לנסות להוביל את המדינה לכיוון אחר. זה היתרון שלי, אני מאמין בגוש אלטרנטיבי ציוני ושפוי שלא ייכנס לכל השגיונות האלה, גוש שיכול להוביל את המדינה במקום נתניהו".

 

מי יכול להיות ראש ממשלה זמני?

"כחלון בפירוש יכול להיות מועמד חלופי, אבל יש גם אחרים. כל דבר שיכול להחליף את נתניהו אני מוכן לבחון. גם אדבר עם לפיד וגם עם גורמים אחרים. יהיה לנו שבוע לעשות עבודה שקטה".

 

61 עם מפלגות ערביות?

"המספרים בכנסת הם מספרים בכנסת, אתה יכול לדבר עם כולם. כדי למנוע מצב שראש ממשלה מתוך אגואיזם מוחלט רוצה לחרב את המערכת הפוליטית, לגרור את המדינה לשגיונות שלו במיליארדי שקלים, אסור לתת לו את זה. אני קורא לכל שותפות הקואליציה לבחון מחדש ולכחלון להתפטר".

 

על שיתוף פעולה עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, אמר הרצוג: "אני לא מנהל משא ומתן דרך אולפן ynet. יש פה גוש גדול שמסוגל להחליף את נתניהו".

 

יש ליכודינקים שיצביעו נגד נתניהו?

"יש תחושת מיאוס עמוקה מהתנהלות נתניהו. הוא גורר אותנו למקום בלתי נסבל. זה כבר פעם שנייה שהוא עושה זאת אך ורק בגלל איזה דמון שהוא החליט שקיים או יכול להיות מאוד שכדי למנוע חקירות.

 

הבחירות הן כדי למנוע חקירות?

"יכול להיות, בהחלט. כל אדם בר דעת מבין שאת נתניהו עובדי רשות השידור לא מעניינים. בבחירות הוא קרא להם חמאסניקים. בכל מאודי ניסיתי להתקדם עם רפורמה, הוא לא רצה לשמוע שום דבר. אף שר לא החזיק מעמד בתחום הזה כי יש לו אובססיה לתחום התקשורת בצורה חולנית".

 

בהמשך דבריו אמר הרצוג כי "כחלון ואני דיברנו על אי אמון קונסטורקטיבי. אני אומר לו לפרוש מיידית ואז יש אפשרות שכל הקלפים מסתדרים".

 

ביממה האחרונה שוחח שר האוצר כחלון יותר מפעם אחת עם הרצוג. במהלך השיחה בין השניים העלה כחלון אפשרות לממש אי-אמון קונסטרוקטיבי. כלומר, הקמת ממשלה חלופית מבלי ללכת לבחירות. כחלון הבהיר בשיחה כי מדינת ישראל לא זקוקה לבזבוז של מיליוני שקלים מהקופה הציבורית לטובת מערכת בחירות ואם לא תהיה ברירה - צריך לקדם ממשלה אחרת בכנסת הזו.

 

כץ: "לא התקיימה התייעצות בפורום מפלגתי"

שר התחבורה ישראל כץ הבהיר: "אין שום סיבה להקדים את הבחירות, אין חילוקי דעות בקולאליציה על נושאים מרכזיים. על מחלוקת תקשורתית לא הולכים לבחירות. דבר כזה מחייב פתרון, לא יצירת אווירה של בחירות". לדבריו, "לא התקיימה התייעצות עם הנהגת הליכוד, לא התקבלה החלטה בנושא בפורום מפלגתי מחייב. אם יתקיים דיון כזה, אשמיע את עמדתי ואני משוכנע שהיא לא תהיה דעת יחיד".

השר כץ (צילום: מארק ישראל סלם) (צילום: מארק ישראל סלם)
השר כץ(צילום: מארק ישראל סלם)

השרה רגב (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
השרה רגב(צילום: אוהד צויגנברג)
 

כץ הוסיף כי גם ההתפתחויות האזוריות בסוריה ובלבנון מצריכות המשכיות שלטונית, ולא הליכה לבחירות, וכך גם האתגרים הפנימיים של ישראל.  בנוגע למשבר התאגיד אמר כץ: "דברים היו צריכים להיות מוסדרים. קרוב לאלף עובדים במצוקה ובדרמה נוראית מבחינה משפחתית ואישית, זה לא היה צריך להגיע לדרך הזאת. אני הובלתי רפורמות קשות מאוד בנמלים, בשמיים הפתוחים, ברכבת, בתחומים קשים מאוד. לצד התחרות שנוצרה גם דאגנו שהעובדים יוכלו להתחרות בתחרות הוגנת. אני בטוח שייעשה מאמץ מצד מי שיזם והגורמים האחרים לשמור על השידור הציבורי, על חופש העיתונות, ויחד עם זאת גם לדאוג לעובדים. אבל מכאן ועד בחירות הדרך רחוקה, אין שום עילה".

 

השרה מירי רגב אמרה במשדר, כי נתניהו שינה את דעתו אחרי שהתחוור לו כי "בעצם רשות השידור הולכת ומתייעלת, ואין פריצת ההסכמים התקציביים. אז למה צריך תאגיד? למה צריך לזרוק אלף עובדים הביתה לפני החג, עובדים שמקבלים משכורות מינימום מול עובדי תאגיד שהולכים לקבל משכורת של 40 אלף שקלים. למה זה צריך לקרות? מבחינתו זו הפרת הסכם קואליציוני".

 

לדבריה, "אחד הדברים שמאפיינים מנהיג גדול זו היכולת להגיד טעיתי. למדתי את הנתונים שוב ומותר לי להתחרט. הקמתי את התאגיד אבל הוא לא מה שאחננו רוצים, מבחינה תקציבית הוא יעלה יותר מרשות השידור".

 

בהתייחס לדבריו של השר כץ, אמרה רגב: "אני לא יודעת את מי הוא מייצג חוץ מאת עצמו. כשאין יישום של הסכמים קואליציוניים, אי אפשר להמשיך. היום זה עניין התאגיד, מחר זה עמונה, מחרתיים עניניים אחרים".

 

ח"כ יואב קיש (ליכוד): "לאף אחד אין רצון ללכת לבחירות, אבל  אני חושב שזה בידיים של כחלון, הוא צריך להבין שחרג מההסכמים הקואליציוניים. האוצר צריך להבין שהוא לא מנהל את המדינה, יש לו את המקומות שהוא מנהל ומקבל גיבוי, זה לא עניין של בחירות על התאגיד, אלא אם קואליציה מתנהלת כמו שהיא צריכה להתנהל".

 

ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני): "עם כל הרעש והצלצולים, אני לא רואה שיש מישהו שרוצה בחירות באמת. גם לא נתניהו לדעתי". הוא הזכיר כי נתניהו השווה את עובדי רשות השידור לאנשי חמאס, ולכן "אני בטוח שאין לזה דבר וחצי דבר לדאגה לעובדי רשות השידור. כל הסיפור הוא קרב על שליטה על התקשורת". לסיכום קבע: "אני חושב שהקואליציה תצלח את המשבר הזה".

 

"ראש הממשלה יודע את המספר של כחלון"

שר התיירות והשר המקשר בין הכנסת לממשלה, יריב לוין אמר אמש כי העימות בין ראש המממשלה נתניהו לבין שר האוצר כחלון סביב הקמת התאגיד הוא "משבר אמיתי". נתניהו כינס אתמול במהלך השבת כמה שרים להתייעצות שבסופה הוחלט להתנגד נחרצות להקמת התאגיד. "אם לא נגיע לסיכום עם כחלון - נלך לבחירות", הזהיר נתניהו. כחלון טרם הגיב רשמית, אך אנשיו אמרו כי "ראש הממשלה יודע את המספר של כחלון, ואם הוא רוצה לחזור בו מסיכום - שיתקשר. אם נתניהו רוצה בחירות - כחלון לא חושש מכך. התאגיד יקום כפי שסוכם".

 

עם המראתו לביקור מדיני בסין, התייחס נתניהו למשבר עם שר האוצר: "ממשלה מתקיימת על סמך הסכמים קואליציוניים. בהסכם הקואליציוני נקבע במפורש שכל המפלגות מחויבות להחלטות של הליכוד בנושאי תקשורת, לרבות סגירת התאגיד. לא יכול להיות מצב שאנחנו בליכוד, עם 30 מנדטים, מכבדים את כל הסעיפים הקואליציוניים של מפלגות קטנות, גם בנושאים שאנחנו לא מסכימים כמו מס על דירה שלישית, שכל הליכוד התנגד לו אבל כיבדנו את זה כי יש הסכמים - וכשבאים הסעיפים שלנו, שהם חשובים לליכוד ולי, את זה לא מכבדים. זה לא מקובל עלינו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ'
הרצוג
צילום: יואב דודקביץ'
מומלצים