שתף קטע נבחר

18 שנה אחרי: שוב "שלום עכשיו" נגד שרון

מאות מפגינים מחו נגד מועמדותו של אריאל שרון לראשות הממשלה, ושחזרו את מסע הלפידים שערכו לפני 18 שנה, במהלכו נרצח הפעיל אמיל גרינצוויג

מאות בני אדם השתתפו אמש (שבת), בגשם סוער, בהפגנת שלום עכשיו בירושלים, נגד מועמדותו של אריאל שרון לראשות הממשלה. במהלך ההפגנה נערך מסע לפידים בעיר, המשחזר את הפגנת שלום עכשיו שנערכה לפני 18 שנה, במהלכה נרצח פעיל השמאל אמיל גרינצוויג, על ידי יונה אברושמי. ההפגנה המקורית התקיימה בין היתר כדי לקרוא לפיטורי שר הביטחון דאז, אריאל שרון, במחאה על מחדלי מלחמת לבנון. מול המפגינים הפגינו מספר פעילי תנועת כ"ך, שקראו לעבר אנשי שלום עכשיו, "שמאלנים בוגדים".
מסע הלפידים הנוכחי החל בכיכר ציון והסתיים בעצרת מול משרד ראש הממשלה.
במהלך העצרת נאמו מספר פעילים. צלי רשף, ממקימי התנועה, רמז לעבר בניין משרד ראש ממשלה ואמר: "באנו להזכיר שיש סכנה שבמשרד ראש הממשלה יישב האיש שנפסל מלהיות שר ביטחון. באנו לומר שציבור גדול זוכר ולא שוכח. אריק שרון, לא נסכים שתחזיר אותנו לעידן של אלימות. לא שכחנו את הדרך שאומרת שאת העימות עם הפלסטינים פותרים בכוח, ואם זה לא הולך אז בעוד כוח. באנו לומר די לדרך הזו. לא ולא ולא. גם בימים קשים אלה למחנה השלום באנו להסביר שחייבים להילחם בכל מי שינסה להרחיק מאיתנו את השלום".
אחיו של אמיל גרינצוויג, אליעזר, אמר לקהל כי הוא "לא שוכח ולא סולח להסתה שגרמה לרצח של אחי".
לירון אלדור, שמיניסט תל אביבי מתנועת "החיילים של מחר", הזכיר למה חשוב להצביע לברק, לדעתו: "תמיד איחלו לי שלא אלחם בלבנון, והנה, זה קרה בזכות ברק. אבל אמא שלי תהיה עכשיו בכל זאת מודאגת".
רעיה הרניק, ששכלה את בנה גוני בקרב לכיבוש הבופור בלבנון, שחזרה בפני מאות המפגינים את ביקורם של שרון וראש הממשלה דאז, מנחם בגין, במוצב, מיד לאחר שנכבש.
אל"מ במיל' אלי גבע, שפרש בזמנו מהצבא בזמן המלחמה בשל מחלוקת על מדיניות הממשלה, קרא להמונים שלא להטיל פתק לבן לקלפי ולתמוך בברק תמיכה פעילה שתמנע את עליית שרון לשלטון. "אסור להתעורר לעונש הזה", אמר גבע.
לקראת סיום העצרת שר הזמר אביב גפן את השיר "עורי עור", כשאת מלות הפזמון האחרון הוא משנה מהמלים "מולדת אהובה", ל"מולדת חשוכה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
גפן. מולדת חשוכה
צילום גלי תיבון
מומלצים