שתף קטע נבחר

נכים שובתים רעב: "צריך לבחור בין תרופות לאוכל"

לאחר שוועדת השרים לחקיקה דחתה בפעם השלישית דיון בהצעה להשוואת קצבאות הנכות לשכר המינימום, פתחו עשרה נכים בשביתת רעב. "הממשלה הזו עסוקה במלחמה בנכים במקום לעזור להם", הלין נכה בשיעור 188%

 

 

 

"קצבת הנכות בישראל היא לעג לרש, הממשלה הזו עסוקה במלחמה בנכים במקום לעזור להם", כך מאשים שלומי גבאי (45) - נכה סיעודי בשיעור של 188% שמרותק לכיסא גלגלים. גבאי נמנה עם עשרה נכים שהכריזו אתמול (יום א') על פתיחה בשביתת רעב עד להשוואת קצבאות הנכות לשכר המינימום.

 

הנכים החליטו להחריף את מאבקם לאחר שוועדת השרים לענייני חקיקה דחתה אתמול בפעם השלישית דיון בהצעת חוק של ח"כ נאווה בוקר (הליכוד), שמבקשת להשוות את הקצבאות לשכר המינימום הנהוג במשק.

"לא נפסיק את השביתה עד שהקצבאות יושוו לשכר המינימום", אמר גבאי. "עם הסכום שאני מקבל אני נאלץ להיכנס לחובות ולבחור בין תרופות לאוכל. הכבוד שלי ושל הנכים האחרים נרמס יום יום".

 

כיום עומדת קצבת הנכות על כ-2,400 שקל, כמחצית משכר המינימום. בחוק ההסדרים האחרון אישרה הממשלה תוספת של 300 מיליון שקל לקצבה. המשמעות: תוספת של 44-150 שקל לנכה, בעוד עלות הצעתה של ח"כ בוקר מוערכת בשלושה וחצי עד ארבעה מיליארד שקל.

 

מבדיקת ynet עולה כי משפחתו של כמעט כל נכה רביעי בישראל חיה מתחת לקו העוני. בביטוח הלאומי דרשו שהתוספת שניתנה בחוק ההסדרים תהיה גבוהה יותר. מחקרים שהציג הביטוח הלאומי עוד ב-2013 הצביעו על כך שקצבת הנכות בישראל אינה מכסה את המינימום הדרוש למחיה בכבוד.

 

"זה עניין של חיים ומוות"

"התוספת שניתנה בתקציב האחרון היא ביזיון והיא לא פותרת את הבעיה של מאות אלפי נכים", הדגיש קובי כהן - יו"ר עמותת "מטה הפעולה של הנכים בישראל". כהן, שמרותק לכיסא גלגלים ומוביל את קבוצת שובתי הרעב, אמר עוד: "לא נפסיק את השביתה עד שיינתן מענה לתביעותינו. עבור מאות אלפי נכים זה עניין של חיים ומוות".

 

יצוין כי בדצמבר האחרון אישרה הכנסת בקריאה טרומית הצעת חוק של ח"כ אילן גילאון (מרצ) להשוואת קצבת הנכות לשכר המינימום. ההצעה נמצאת כעת בדיוני הכנה בוועדת הרווחה של הכנסת, לקראת העלאתה בקריאה ראשונה.

 

שר האוצר משה כחלון התבטא באחרונה בצורך להעלות את קצבאות הנכות. עם זאת, במשרד האוצר ממתינים לסיום עבודת צוות בראשות החשב הכללי לשעבר פרופ' ירון זליכה, שמונה על ידי כחלון.

 

בסביבת השר כחלון אמרו היום כי "הצוות שמונה לנושא צפוי להגיש את מסקנותיו בתחילת באפריל ולאחר מכן משרד האוצר יוכל להתחיל לפעול ליישום המסקנות".

 

עבודת הצוות לא מניחה את דעתו של גבאי. לדבריו, מדובר בממשלה נטולת חמלה. הנכים נמקים יום יום תחת עול הוצאות בלתי אפשרי והממשלה לא מתקדמת בכיוון שלנו אלא דוחה שוב ושוב את הנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים