שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קרא לגזבר בית הכנסת "נאצי" - ויפצה אותו
  בתביעת לשון הרע נטען כי אדם שהגיע לבית כנסת בגבעת זאב, קילל את הגזבר ואף כינה אותו "נאצי". הנתבע התגונן: "לא אמרתי לו 'נאצי', אמרתי שהוא מתנהג כמו נאצי'". ביהמ"ש פסק כי הנתבע ישלם 20 אלף שקל פיצויים

   

  תביעת דיבה בעקבות כינויי גנאי בבית הכנסת (אילוסטרציה) (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  תביעת דיבה בעקבות כינויי גנאי בבית הכנסת (אילוסטרציה)(צילום: Shutterstock)

  יש מחיר למילים: תושב גבעת זאב ישלם פיצויים בסך 20 אלף שקל לאדם אחר שכונה על ידו "נאצי". פסק הדין ניתן בבית משפט השלום בירושלים במסגרת תביעת לשון הרע שהגיש עו"ד חן הולנדר בשמו של התובע, שטען כי הושפל קשות על ידי הנתבע בבית כנסת ביישוב.

   

  המקרה התרחש בנובמבר 2015 בעת "סעודה שלישית" בבית הכנסת "דרכי נועם". התובע שימש כגזבר של בית הכנסת והיה מעורב בניהולו. הוויכוח בין התובע לנתבע ניסוב סביב מחלוקת על עניינים כספיים בבית הכנסת.

   

  בכתב התביעה נטען כי בעת שבמקום שהו מתפללים רבים המכירים את התובע, ניגש לעברו הנתבע והטיח לעברו קריאות גנאי. "אלו היו אמירות מכוערות שעולות כדי פרסום לשון הרע", ציין עו"ד הולנד בכתב התביעה.

   

  מלבד המילה "נאצי", הנתבע אף אמר: "אני אז... אותך", "אני אז... את המשפחה שלך", "מושחת" ו"גנב". כתב התביעה התמקד בעיקר בכינוי "נאצי" שנאמרה לטענת התובע כמה פעמים. לטענת עורך דינו של התובע, "השימוש בביטוי המבזה 'נאצי' אף הוכר כביטוי אסור במסגרת חוק איסור השימוש בסמלים וכינויים נאציים".

  עו"ד חן הולנדר ()
  עו"ד חן הולנדר

  עוד נאמר בכתב התביעה כי החוק הוגש לאחר שבשנים האחרונות גבר השימוש בסמלים וכינויים נאציים ברחוב ובשיח הישראלי. עורך הדין ציטט מלשון הצעת החוק: "במציאות שבה אנו חיים יש חשיבות לעיגון האיסורים על השימוש בסמלים מתקופת השואה והנאציזם בחקיקה על מנת למנוע את התפשטות התופעה".

   

  בדיון שנערך בתחילת השבוע בבית המשפט סיפר התובע: "כשחזרנו לערבית הגענו לבית הכנסת ושוב ליד 10 מתפללים הנתבע חזר על המילים 'נאצי' וזה היה לפני כולם". לדבריו, מאז האירוע הוא כבר לא מתפלל באותו בית הכנסת.

   

  התביעה הוגשה לאחר כמה ניסיונות שבהם פנה גזר בית הכנסת לנתבע בדרישה להתנצל, אולם לטענתו הנתבע סירב לכך. שנה לאחר המקרה הגיש הנתבע תביעה נגדית וטען כי במהלך הוויכוח התובע שפך עליו סודה. בדיון בבית המשפט השבוע אמר הנתבע: "כל הדברים שהתובע אמר הם שקר וכזב. הוא לקח בקבוק סודה ובכוונה הרביץ לי איתו בפרצוף. לא קיללתי אותו, לא אמרתי לו 'נאצי', אמרתי שהוא 'מתנהג כמו נאצי' ולא קיללתי את הילדים ואשתו".

   

  לאחר דיון בנושא, ולאחר שהצדדים הבינו את הלך הרוחות בבית המשפט, הוחלט לנהל משא ומתן לגבי הסדר וגובה הפיצויים לתובע. בסופו של דבר נקבע כאמור כי מי שכינה את גזבר בית הכנסת "נאצי" ישלם לו פיצויים בסך 20 אלף שקל. השופט אלעזר נחלון נתן להסדר תוקף של פסק דין.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים