שתף קטע נבחר

היועמ"ש לא יאפשר לקצר הליכי העברת חוק הפיקוח על התקשורת

הדרג הפוליטי ביקש לקצר את הליך אישור ההצעה להעמקת השליטה של ראש הממשלה בכלי תקשורת. אבל מנדלבליט אותת לנתניהו: "בשל ההשלכות על חופש הביטוי, נמתין להערכות הגורמים המקצועיים"

 

היועמ"ש מנדלבליט וראש הממשלה נתניהו  (צילום: מרק ישראל סלם) (צילום: מרק ישראל סלם)
היועמ"ש מנדלבליט וראש הממשלה נתניהו (צילום: מרק ישראל סלם)

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לא יאפשר מחטף להעברת החוק החדש לפיקוח על התקשורת, האמור לבסס את שליטת ראש הממשלה בתאגיד השידור הציבורי – אם וכאשר יקום – ובכלי תקשורת אלקטרוניים אחרים. בהבהרה שפרסם היום (ג') הסביר היועמ"ש כי בשל המשמעיות הציבוריות הנרחבות וההשלכות על עקרון חופש הביטוי, הוא לא יאפשר את קיצור הליכי החקיקה שמבקש משרד התקשורת, אלא ימתין להערות כל הגורמים המקצועיים.

 

בהודעה נמסר: "כבר לפני למעלה משבוע ימים, בעקבות פניית הדרג המדיני ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לקצר את תקופת פרסום תזכיר החקיקה של חוק התקשורת החדש להערות הציבור מ-21 ימים, הבהיר היועץ כי לא ניתן לעשות כן. זאת, בשל החשיבות הציבורית של החוק שממנו נגזר הצורך במתן תקופה משמעותית לקבלת הערות הגורמים השונים".

 

על פי ההבהרה של היועמ"ש מנדלבליט, הדרג המקצועי במשרד המשפטים הציג כמקובל הערות ראשוניות לטיוטת החוק שהוצגה בפניו, במסגרת שיח פנים ממשלתי. אולם, מתן התייחסות מלאה יתאפשר רק לאחר שתתקבל טיוטה מגובשת מאת הגורמים המוסמכים.

 

מטרת תזכיר החוק מבוססת על מהלך שעלה לפני כמה שנים וזכה לכינוי "ברית המועצות": מדובר בהכפפת התאגיד לרגולטורים הקיימים, ואיחודן של מועצת הרשות השנייה ומועצת הכבלים. המהלך מאפשר מצד אחד את הקמת של התאגיד, אך מצד שני מעמיק את השליטה שדרש נתניהו.

 

על פי הצעת החוק, תאגיד השידור וגופי תקשורת אחרים בישראל יהיו כפופים למועצה ובה 11 חברים שימונו על ידי הדרג הפוליטי. אחד הסעיפים מציין במפורש שיו"ר המועצה המפקחת יהיה עובד מדינה ששר התקשורת יבחר במישרין.

 

בנוסף, במקום שני נציגי ציבור בין 11 חברי המועצה, ימונו נציג של שר התקשורת ונציג של שר האוצר. גם יו"ר המועצה, שיהיה מנכ"ל התאגיד, ימונה על ידי ועדת האיתור שמונתה על ידי שר התקשורת.

 

טיוטת תזכיר החוק מכפיפה גם את גלי צה"ל לפיקוח של המועצה החדשה, כאשר "מפקד גלי צה"ל יוזמן להשתתף, כבעל דעה מייעצת, בישיבות המועצה הנוגעות לתוכניות של גלי צה"ל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרק ישראל סלם
היועמ"ש מנדלבליט וראש הממשלה נתניהו
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים