שתף קטע נבחר

חזרת פתאום, השאלה לאן / "נקודות משחק"

אחרי יותר משנה מחוץ למגרשים, מריה שראפובה תחזור לשחק טניס ב-26 באפריל. בצל הביקורות והמסרים התומכים היא ניצבת בפני חוסר ודאות מקצועי ומנסה להבין מה מחכה לה, רגע לפני אחד הקאמבקים המתוקשרים אי פעם שידע ענף הטניס

יותר משנה עברה מאז שמריה שראפובה דרכה בפעם האחרונה על מגרש טניס במסגרת משחק רשמי, נצח במונחים של כוכבת-על כמוה. זה קרה באליפות אוסטרליה 2016: היא הגיעה עד רבע הגמר, הפסידה בנוהל הקבוע לסרינה וויליאמס ונפרדה ממלבורן. זו נראתה עוד אליפות מבית היוצר של שראפובה.

 

בשנה הזאת היא הספיקה להודיע על כך שנכשלה בבדיקת סמים במהלך אותה אליפות, לצאת למלחמה על שמה הטוב, לספוג עונש השעיה של שנתיים, לזכות לקיצור משמעותי שלו אחרי ערעור שהגישה לבית הדין הגבוה לספורט (CAS) ולאבד את הדירוג שלה. לתרום 2.28 מיליון רובל (כ-40 אלף דולר) לבתי יתומים ברוסיה, לעדכן את המעריצים באופן שוטף ברשתות החברתיות על כל התרחשות, לתחזק את מותג הממתקים "שוגרפובה" ואפילו להוציא לכולם את העיניים עם הופעה מלכותית בטקס האוסקר. סרט-דוקו הוליוודי תוצרת מריה.

 

שראפובה בפעולה, זוכרים? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שראפובה בפעולה, זוכרים?(צילום: AFP)

 

כל-כך הרבה מים עכורים עברו בנהר מהרגע שבו כינסה את אותה מסיבת עיתונאים מדהימה כדי להודיע בקור רוח מקפיא, מול המצלמות ובאנגלית משופשפת, על כך שלא עברה בדיקה שגרתית. היא לקחה אחריות מלאה על המלדוניום שנטלה, תרופה שהעסיקה חובבי טניס רבים כל-כך ונתנה פתח לדיונים משפטיים-ספורטיביים מעמיקים. תחת מעטה הביקורות היא יצאה לפסק זמן כפוי, ממושך ומתוקשר. ב-26 באפריל, ממש עוד מעט, פסק הזמן ייגמר, ומריה שראפובה תחזור.

 

טורניר שטוטגרט הוא הבמה שנבחרה לקאמבק של השחקנית הלא-פעילה המסקרנת בעולם כולו כרגע. כמה מארגני טורנירים כבר הבינו את הפוטנציאל העסקי שלו, העניקו לה כרטיסים חופשיים והרוויחו יחסי ציבור ובאזז במינונים הדרושים. מבחינת שראפובה, שתוכל להיכנס לאתר התחרות בגרמניה רק ביום שבו תערוך את משחקה הראשון (אז ייגמר עונש ההשעיה), שטוטגרט היא העיר האידיאלית לערוך בה את טבילת האש המחודשת. אחרי הכל, היא זכתה בתחרות היוקרתית שלוש פעמים ברציפות, בין 2012 ל-2014.

 

הוציאה לכולם את העיניים בטקס האוסקר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הוציאה לכולם את העיניים בטקס האוסקר(צילום: EPA)

 

יש משהו סימבולי בעובדה ששבוע בדיוק לפני החזרה הרשמית למגרשים, היא תחגוג 30. "קיבלתי את מתנת יום ההולדת שלי בשנה שעברה, כשידעתי שאני יכולה לחזור באפריל. זה היה הדבר הראשון שאמרתי למשפחה שלי", אמרה לאחרונה בראיון שהעניקה. בגיל שבו דברים מתחילים להיגמר לחלק מהטניסאים, היא יוצאת שוב אל הלא-נודע כדי להתחיל הכל מחדש. אפשר להעריך פחות או יותר מה נקבל ממנה, קשה יותר לצפות את עוצמת ההתנגדות שתיתקל בה. כדי לחדד את העניין הזה צריך לזכור שבמצבה החדש והלא מוכר, כלא מדורגת, היא צפויה לעימותים ישירים עם שחקניות איכותיות בשלבים מוקדמים.

 

שתי גישות מנוגדות, שחקנית אחת

על כל פנים, שראפובה לא בזבזה זמן בתקופה האחרונה. היא נתנה לכולם להיות חלק מההכנות לשעת הש"ין הפרטית שלה, העלתה לאינסטגרם העמוס והצבעוני אין-ספור תמונות בשלל רקעים ושמרה על איזון נכון בין צילומים מאימונים אינטנסיביים בחדר הכושר ועל המגרש לנופים מרהיבים, מאכלים מפתים ופריטי לבוש אופנתיים. בין לבין הפסידה למדליסטית האולימפית מוניקה פואיג במשחק ראווה לעיני 16 אלף אוהדים בפורטו ריקו. את הזמן הפנוי היא מילאה בכל טוב, את הרחמים עצמיים אפסנה במגירה רחוקה. העדיפה לחיות את החיים (לפחות כלפי חוץ) ולהכיר תודה על הדברים החיוביים. לא מזמן סיפרה כי החלה לכתוב אוטוביוגרפיה; כי אם כבר השעיה, אז כזו שתכלול תמהיל מדויק של עומק ובילויים.

 

מה עשתה בזמן ההשעיה? בעיקר נהנתה להשוויץ באינסטגרם (צילום: מתוך האינסטגרם) (צילום: מתוך האינסטגרם)
מה עשתה בזמן ההשעיה? בעיקר נהנתה להשוויץ באינסטגרם

 

חודש בערך לפני החזרה הגדולה, את סיפור מריה שראפובה צריך לחלק לשניים. החלק הראשון הוא התוכניות שלה עצמה, או במילים אחרות: כיצד שראפובה מתכננת את מה שעוד נותר מ-2017. החלק השני קשור לאופן שבו הנסיבות החיצוניות יעזרו לה לממש את התכנונים האלה. החודשים הקרובים עלולים להכריע האם העונש שספגה היה רק כתם מחיק שיילך וייעלם עם הזמן, או חור שחור שיאיים לבלוע את התארים והמעמד ששראפובה השיגה ביותר מעשור של קריירה נפלאה.

 

לצד התחרות בשטוטגרט לשראפובה כבר שוריין מקום בטורניר מדריד. היעד הבא במסגרת העונה האדומה יהיה רומא, ואז האקשן האמיתי יתחיל. עם אפס נקודות דירוג שראפובה כמובן בנתה על כרטיס חופשי גם לקודש הקודשים של החימר, כדי להוציא לפועל את מסע החזרה שלה באופן מושלם. למארגני רולאן גארוס יש כרגע תוכניות אחרות, והם לא מתכוונים לפרוש בפניה שטיח אדום. זה השלב שבו עשויה להתקיים התנגשות בין האספירציות של שראפובה למציאות בשטח.

 

האם נראה את שראפובה על החימר בפריז? ימים יגידו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
האם נראה את שראפובה על החימר בפריז? ימים יגידו(צילום: EPA)

 

"יושרה היא אחת הנקודות החזקות שלנו. אנחנו לא יכולים לתת כרטיס חופשי לשראפובה ואחר-כך להשקיע מיליון וחצי אירו במאבק בסמים", אמר בתקיפות יוצאת דופן נשיא הפדרציה הצרפתית ברנאר גיודיצ'לי כשהתבקש להתייחס לסאגה. פגישה כבר התקיימה בין הצדדים בלוס אנג'לס; עשן לבן לא יצא ממנה, וגיודיצ'לי רמז שוב שהוא לא מתכוון לנהוג בה בכפפות של משי ("נצטרך לחשוב ולקחת החלטה שלא קל לקחת"). לפני מספר ימים, כשהתבקש לפזר את הערפל, הסכים רק לומר כי "אנחנו מתלבטים".

 

ההחלטה הזאת היא הרת גורל עבורה. הנגזרת של תשובה שלילית ברורה: היא תיאלץ לרשום הישג משמעותי בתקופת ההכנה רק כדי להיכנס לטורניר המוקדמות בצרפת. זה לא נגמר שם כמובן, אולי אפילו רק מתחיל. אחרי רולאן גארוס מגיעה חגיגת הדשא בווימבלדון, וגם אליה הכניסה של אלופת 2004 אינה מובטחת נכון לעכשיו. הכל תלוי בתוצאות שתשיג עד אז.

 

המעריצים כבר מחכים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המעריצים כבר מחכים(צילום: רויטרס)

 

ברמה העקרונית מדובר בדילמה לא קלה. מצד אחד, להגיד "לא" למדורגת ראשונה בעולם לשעבר שמבקשת הזדמנות לחזור לעניינים אחרי תקופה ארוכה בחוץ זה לא עניין של מה בכך. מצד שני, קשה לא פחות להגיד "כן" לשחקנית שלא עברה בדיקת סמים, גם אם אותה שחקנית טוענת שלא ניסתה להסתיר דבר. לכן סביר להניח שהן בצרפת והן באנגליה מקווים ששראפובה לא תצטרך טובות ותרוויח את הזכות לקחת חלק באירועים הנוצצים בכוחות עצמה.

 

מארי מול בקר

המסרים שיתפרשו מההחלטה של ראשי רולאן גארוס עלולים להציב בפני קברניטי הענף כאבי ראש בהמשך, במקרה ששראפובה אכן תזדקק לחסדיהם כדי לשוב לשגרת הכוכבות והטניס שליוותה אותה מקרוב. אם היא תידרש להופעה בטורניר המוקדמות בווימבלדון כדי להיכנס להגרלה הראשית הדבר יכול לייצר סיוט לוגיסטי, שכן צבא הכתבים והצלמים שכנראה ילווה אותה לרוהמפטון (שם מתקיימת התחרות) עשוי להביא לעומס חריג על אתר קטן יחסית. בסקר שנערך ב-BBC, לא פחות מ-69 אחוזים מהנשאלים לא תמכו ברעיון להעניק לה כרטיס חופשי לאליפות.

 

מהמתנגדים לכרטיס החופשי. מארי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מהמתנגדים לכרטיס החופשי. מארי(צילום: EPA)

 

אבל עוד לפני הסבך המקצועי-ערכי שיעמוד בפני שראפובה ובפני מי שיצטרך לקבל את ההחלטות לגביה, תיבת הפנדורה שנפתחת בשבועות האחרונים בהקשר שלה זימנה כמה התבטאויות שהיה קשה להתעלם מהן. אנדי מארי הפך למייצג הבכיר של הגישה לפיה שראפובה לא ראויה ליחס מיוחד, גם ובמיוחד במצבה העדין הנוכחי. הביקורת המרומזת והפומבית שמתח עליה זכתה להבלטה מתבקשת.

 

והוא כמובן לא היה היחיד. גרבינייה מוגורוסה הצטרפה לקו הלא מחבק בישירות האופיינית לה עם אמירות בוטות בהרבה: "השחקנים לא ממש מעוניינים בחזרה שלה. באופן אישי אני אפילו לא זוכרת את שראפובה". קרוליין ווזניאקי ("הכללים מעוותים") ודומיניקה ציבולקובה ("היא צריכה להתחיל מאפס") היו לא פחות נוקבות, ואפילו אנג'ליק קרבר הדיפלומטית יצאה ממעטה הפוליטקלי-קורקט האופייני כדי לומר את דעתה בנושא המתנה שקיבלה מטורניר שטוטגרט ("זה קצת מוזר, גם עבור השחקנים"). הן לא היו היחידות.

 

צ'ילבה. מוגורוסה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
צ'ילבה. מוגורוסה(צילום: רויטרס)

 

אבל לא כולם בחרו לנקוט טון לוחמני. הדמות החשובה ביותר בסבב (לפחות פורמלית), יו"ר ה-WTA סטיב סיימון, גילה חמלה כלפי העובדה ששראפובה איבדה "15 חודשי הכנסה" ושילמה על הזמן היקר שבילתה מחוץ למגרשים מכיסה. הוא העריך בריש גלי את התהליך שעברה והאמין כי "האוהדים יהיו נרגשים לראות אותה חוזרת". בוריס בקר, עד לא מזמן מאמנו של נובאק ג'וקוביץ', אמר כי "באופן עקרוני, אני בעד הזדמנות שנייה". אגניישקה רדוואנסקה נתנה ריספקט מקצועי ("היא תהיה יריבה מסוכנת"), רפאל נדאל שלח הודעה חמה. בינתיים גם חברות מובילות כמו נייקי ופורשה חידשו את הקשרים העסקיים איתה.

 

לא סתם מגוון הקולות רחב כל-כך. קשה למצוא תשובה אחת נכונה לשאלות מורכבות כמו 'האם שראפובה צודקת או לא' או 'איך צריכים לקבל אותה'. המסקנה האפשרית שאולי כדאי לזקק מהקלחת הציבורית הזאת: אחרי שנה שמרגישה כמו הרבה יותר מסתם שנה, פרשת מריה שראפובה לא אמורה לבוא על פתרונה בעולם שמחוץ לטניס.

 

על המגרש, רחוק מהפוליטיקה, האינטרסים, האגו וסקלת רעשי הרקע, שראפובה פשוט צריכה להוכיח שהפסטיבל שליווה אותה בתקופה האחרונה היה לא יותר מפרומו לא מוצלח. שהוא היה שווה את זה. בתור התחלה, היא רק רוצה לחזור לשחק. אחר-כך היא כבר תראה לאן הטניס יכול לקחת אותה שוב, בפרק שהופך להיות המהותי ביותר בספר שלה. היא לא תתנגד לחזור לנקודה שבה חתמה את פרק א': משחק מול סרינה וויליאמס ברבע הגמר של אליפות אוסטרליה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים