שתף קטע נבחר

המטה ללוחמה בטרור לישראלים: צאו מיד מטורקיה ומסיני

לקראת החופשות בחגי האביב מזהיר ראש המטה ללוחמה בטרור מפני ביקור בטורקיה שמוגדרת ברמת האיום השנייה בחומרתה. כמו כן, מפצירים במטה בפני ישראלים שלא להגיע לחצי האי סיני, שם האיום הוא החמור ביותר. בישראל מתכוננים גם לאפשרות של סגירת מעבר טאבה בתיאום עם מצרים במידת הצורך. "כניסה לשם גובלת בחוסר אחריות"

מתכננים לנסוע לטורקיה או לסיני בפסח? תחשבו שנית. לקראת חגי האביב פרסם היום (ב') המטה ללוחמה בטרור אזהרת מסע מפני פיגועי טרור וחטיפת ישראלים, בדגש על מדינות המזרח התיכון הסמוכות לאזורי הלחימה בארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש): טורקיה, ירדן ומצרים. עוד ציינו במטה ללוחמה בטרור כי בתקופה הנוכחית ישנה מוטיבציה גבוהה של גורמי ג'יהאד להוציא לפועל פיגועים גם במדינות המערב, בדגש על רוסיה, צרפת, בלגיה, וגרמניה, וכן בהודו.

 

בהתאם לכך ממליץ המטה ללוחמה בטרור לאזרחים ישראלים להגביר את העירנות ותשומת הלב לשהייה במוקדים אזרחיים הומי אדם ומוקדי תיירות דוגמת אצטדיוני ספורט, אתרי תרבות, מרכזי קניות ובילוי, בתי מלון, שדות תעופה, יעדי תחבורה ציבורית, בתי תפילה ואירועים רבי משתתפים.

 

מטיילים ישראלים בסיני בשנה שעברה (צילום: גיא שילה) (צילום: גיא שילה)
מטיילים ישראלים בסיני בשנה שעברה(צילום: גיא שילה)

"ככל שהמדינה האיסלאמית תהיה במצוקה רבה יותר, כך היא תנסה לממש פיגועים ברחבי העולם ובכל גזרה אפשרית - נגד הנוצרים, הצלבנים והיהודים", אמר ראש המטה ללוחמה בטרור, איתן בן דוד. "ישראל לא במוקד האיומים, אך נדרשת תשומת לב מצד הישראלים. אין אזהרה ממוקדת, אך במקומות הומי אדם אנחנו בפירוש קוראים לישראלים להיזהר, לגלות עירנות ולהתרחק מריכוזים גדולים".

 

בן דוד הוסיף כי המטה חושש מאוד כי בחגי האביב יגיעו שוב ישראלים לסיני כמו בחגי תשרי האחרונים - אז נכנסו לסיני בין 17 ל-20 אלף ישראלים, מחציתם ערבים-ישראלים. בשל כך, המטה ללוחמה בטרור ממליץ לישראלים להימנע בתוקף מכל ביקור בסיני ולשוהים שם לצאת לאלתר. אזהרת המסע לסיני הינה ברמת האיום החמורה ביותר (רמה 1) - רמת איום קונקרטי גבוה מאוד.

 

בתדרוך שנערך לכתבים בקריה הוקרן סרטון שמסכם את כל האיומים של דאעש בסיני לפגוע בישראלים - כולל קריאות לרצח וחטיפת ישראלים, וגם הבטחה לנקמה על התקיפה שערכו כטב"מים ישראליים בסיני. בסרטון נראה מנהיג דאעש אבו בכר אל-בגדאדי באומרו: "לא שכחנו את ישראל".

 

"על רקע פעילותו המתעצמת של 'מחוז סיני' של המדינה האיסלאמית (דאעש) בחודשים האחרונים, וכן נוכח עליית המדרגה בפעילותו, כולל כנגד ישראל, עולה איום חמור ועדכני למימוש פיגועי טרור כנגד תיירים בסיני, לרבות ישראלים, בטווח הזמן המיידי", ציין בן דוד.

 

"אין לנו רצון או כוונה לצעוק 'זאב זאב', אבל אנחנו באמת מאמינים במה שאנחנו אומרים. האיום בסיני הוא חמור, והדבר יכול להיגמר כאירוע חמור מאוד שיסבך את כולנו בתוצאות עגומות", הבהיר בן דוד. "מבחינתנו האיום לישראלים בסיני הוא מאוד משמעותי. גם העובדה שמחוז סיני של המדינה האיסלאמית מייחס לישראל תקיפות גרם למוטיבציה גוברת לפיגועים נגד תיירים ישראלים. לארגוני הטרור בסיני אין קווים אדומים וכניסה של ישראלים לסיני בחגים גובלת בחוסר אחריות".

 

פיגוע ההתאבדות באיסטנבול במרס 2016. שלושה ישראלים נרצחו (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
פיגוע ההתאבדות באיסטנבול במרס 2016. שלושה ישראלים נרצחו(צילום: gettyimages)

אפשרות: מעבר טאבה ייסגר במידת הצורך

בן דוד אמר כי אם יהיה אירוע מיוחד במהלך החגים, קיימת אפשרות שמדינת ישראל תסגור את מעבר טאבה לכמה שעות או ימים, תוך תיאום עם השלטונות המצריים: "זה קרה בעבר לכמה שעות. זה לא דבר מובן מאליו וזה יהיה הדבר האחרון שנעשה. אנחנו בהחלט בוחנים את זה והאפשרות הזאת נלקחת בחשבון. כרגע אין כוונה כזאת".

 

 

כמו כן, המטה ללוחמה בטרור המליץ לישראלים שלא להגיע לטורקיה, שמוגדרת ברמת האיום השניה בחומרתה - איום קונקרטי גבוה. המטה ממליץ לישראלים שנמצאים בטורקיה לצאת ממנה בהקדם האפשרי. עם זאת, אזהרת המסע אינה חלה על נמל התעופה באיסטנבול.

 

ירדן ומצרים נמצאות ברמת איום חמורה פחות - רמה 3, איום קונקרטי בסיסי, ויש המלצה להימנע מביקור בהן. אזהרת המסע לגבי מרוקו היא הנמוכה ביותר - רמה 4, איום פוטנציאלי מתמשך, וישראלים מתבקשים לדחות נסיעות שאינן חיוניות במיוחד.

 

לגבי ירדן אמר בן דוד כי שיתוף הפעולה עם גורמי הביטחון במדינה הוא מצוין ולגבי מרוקו הוסיף כי השלטונות עושים מאמץ לא קטן לתת ביטחון לתייר הישראלי. באשר לאיום הטרור השיעי מצד איראן וחיזבאללה, אמר בן דוד כי איום זה לא נעלם מהמפה. "האם יש תכנית לפגוע ביעדים ישראליים? אני מניח שכן. האם יש איום מיידי? כנראה שפחות בהשוואה לעבר, אך אנחנו עוקבים ברגישות ובדאגה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יעל פוניזובסקי-ברגלסון
חופי סיני
צילום: יעל פוניזובסקי-ברגלסון
מומלצים