שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נכים שובתים רעב 8 ימים: "חיי עוני בכפייה"
  לפני שמונה ימים פתחו עשרה נכים בשביתת רעב בדרישה להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום. ביום חמישי הם מתכננים הפגנה גדולה: "הממשלה לא מגלה רחמים. עם 2,342 שקל בחודש החיים אינם חיים"

   

  ירון לוי מספר על המחאה    (צילום: יוגב אטיאס)

  ירון לוי מספר על המחאה    (צילום: יוגב אטיאס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  ירון לוי, מנכ"ל עמותת "מטה הפעולה של הנכים בישראל", משתייך לקבוצה של עשרה נכים שהכריזה על פתיחה בשביתת רעב - עד שקצבת הנכות תשתווה לשכר המינימום במשק. לוי, שמרותק לכיסא גלגלים, אמר כי "יש מקורות תקציביים, הכול שאלה של רצון של הממשלה - שלא מגלה רחמים. לכן אנחנו מחויבים להמשיך במאבק שלנו כדי לצאת מעבדות לחירות".

   

  שמונה ימים חלפו מאז שלוי וחבריו הכריזו על שביתת רעב. ביום חמישי הם יפגינו בתל אביב (המקום טרם נקבע) בדרישה להעלאת הקצבאות. "אין לנו ברירה אלא להמשיך במאבק. הממשלה דחקה אותנו לפינה הזו", אמר לוי, והבהיר את מצוקתו: "אדם נכה בישראל נידון לחיי עוני בכפיה. הוא נדרש להוצאות על תרופות, טיפולים ומטפל סיעודי. שכר המינימום עלה בשנים האחרונות ולכן גם המשכורת שהוא מחויב לשלם. ההוצאות כבדות מאוד ואנחנו לא יכולים לעמוד בהן". לוי הוסיף: "עם קצבה של 2,342 שקל החיים אינם חיים. לא ניתן לעשות איתה כלום".

  ירון לוי (צילום: יוגב אטיאס) (צילום: יוגב אטיאס)
  ירון לוי(צילום: יוגב אטיאס)
   

  ההכרזה על שביתת הרעב הגיעה לאחר שבשבוע שעבר ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה בפעם השלישית דיון בהצעת חוק של ח"כ נאווה בוקר (ליכוד), שמבקשת להשוות את הקצבאות לשכר המינימום הנהוג במשק. קצבת הנכות הבסיסית בישראל עומדת על פחות מ–2,400 שקלים, כמחצית משכר המינימום. בחוק ההסדרים האחרון אישרה הממשלה תוספת של 300 מיליון שקלים לקצבה, שמעניק תוספת של בין 44 ל-150 שקלים לנכה. עלות הצעתה של בוקר מוערכת בשלושה וחצי עד ארבעה מיליארד שקלים.

   

  לפי בדיקת ynet משפחתו של כמעט כל נכה רביעי בישראל חיה מתחת לקו העוני. בביטוח הלאומי דרשו שהתוספת שניתנה בחוק ההסדרים תהיה גבוהה יותר, ומחקרים שהציג המוסד עוד ב-2013 לימדו כי קצבת הנכות בישראל אינה מכסה את המינימום הדרוש למחייה בכבוד. בדצמבר אישרה הכנסת בקריאה טרומית הצעת חוק של ח"כ אילן גילאון (מרצ) להשוואת קצבת הנכות לשכר המינימום. ההצעה נמצאת בדיוני הכנה בוועדת העבודה והרווחה לקראת הבאתה לקריאה ראשונה.

  אילן גילאון (צילום: אביב חופי) (צילום: אביב חופי)
  אילן גילאון(צילום: אביב חופי)
   

  "ציבור מקבלי קצבאות הנכים מקבל פעם אחר פעם סטירת לחי מממשלה אטומה שפשוט מסרבת להבין שמ- 2,400 שקל בחודש אי אפשר לחיות", אמר גילאון. "אף אדם לא צריך לשלם על מחדלי הממשלה בבריאותו ולשבות רעב, אבל אני מקווה שההתפתחויות האחרונות יהוו קריאת השקמה לרבבות מקבלי הקצבאות לצאת ולדרוש את המגיע להם".

   

  לאחרונה התבטא שר האוצר משה כחלון בצורך להעלות את קצבאות הנכות. עם זאת במשרד האוצר ממתינים לסיום עבדותו של צוות בראשות החשב הכללי לשעבר ירון זליכה, שמונה על ידי כחלון. בסביבת שר האוצר אמרו בימים האחרונים כי "הצוות שמונה לנושא צפוי להגיש את מסקנותיו בתחילת אפריל, ולאחר מכן משרד האוצר יוכל להתחיל לפעול ליישום המסקנות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים