שתף קטע נבחר

השתקת עבירות המין של חרדים: "אין חובת דיווח"

משה קיויתי, האיש שממונה על טיפול בעברייני מין מטעם ארגון טוהר המחנה, התייחס למעצר החרדים שמעשיהם לא דווחו למשטרה: "לא חלה עליי חובת דיווח". במשטרה טוענים שמדובר בקצה הקרחון: "ישנם מעל 100 חשודים", אמר הקצין החוקר. "מנענו בגל המעצרים הראשון פגיעה בקטינים"

 

השיטה עבדה כך - איסוף מידע על חשודים בעבירות מין, וזימון לצורך שתי אפשרויות מעשיות: שיתוף פעולה והפניה לפסיכיאטר או העברת החומר למשטרה. כך לפי החשד של המשטרה פעלו ב"אגודה למען טוהר המחנה" – הארגון החרדי שפועל כמשמרת הצניעות. מוקדם יותר היום (ב') דווח כי במבצע רחב היקף של המשטרה נעצרו 22 חשודים בביצוע עבירות מין בקטינים ובנשים שלא דווחו למשטרה ולרשויות הרווחה.

 

החקירה בנושא החלה במסגרת חיפושים והחרמת חומרים בפרשת האלימות והסחיטה בחסידות גור. בית המשפט אישר למשטרה להגיע לאדם ששמו נקשר בפרשה ובהמשך שוחרר לאלתר. במסגרת החיפוש אותרו פנקסים ועשרות דו"חות מחקירות פנימיות שניהל האיש, משה קיויתי, כממונה על טיפול בעברייני מין מטעם ארגון טוהר המחנה.  

 

הארכת מעצר לחשודים (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
הארכת מעצר לחשודים(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

במשטרה טוענים כי קיויתי העביר לטיפולם רק מקרים שבחר לפי אג'נדות ואינטרסים אישיים. "הנחנו שהוא מעביר אלינו את המקרים אבל התברר כי הוא השתמש בנו, כשרצה להרתיע העביר אלינו. מדובר באזרח שלקח את החוק לידיים וכך גם יצר הרתעה סביבו בקהילה", אמרו במשטרה.

 

ראש מפלג תשאול ביחידה המרכזית של מחוז ירושלים, סגן ניצב שמוליק בן עמוס, אמר כי "במהלך השנים רוב רובם של הפוגעים, מעל ל-90 אחוז, שיתפו פעולה עם טוהר המחנה והסכימו לטיפול פרטי ואילו רק אחוז קטן שסירב לשתף פעולה הועבר לטיפול שלנו. היה שיתוף פעולה בין משה קיויתי והמשטרה במספר אירועים בבית שמש ובירושלים אך היקף הפגיעות בפועל גדול באין ערוך ממה שדווח למשטרה".

 

"מנסים להגיע גם לנפגעים" 

בן עמוס סיפר עוד כי "במחשב של קיויתי נמצאו דו"חות חקירה מפורטים לגבי תקיפות קשות. המשטרה לא שמעה על הפוגעים ולא על הנפגעים. בדו"חות צוין 'הופנה לטיפול פסיכיאטרי' וכדומה. ישנם מעל 100 חשודים, אנחנו משתדלים ורוצים להגיע לכולם אבל כמובן מתעדפים אותם לפי חומרת הפגיעה. בגל המעצרים הראשון העדיפות העליונה הייתה לעצור לפני הכול פגיעה בקטינים. ובמקביל אנחנו מנסים להגיע גם לנפגעים עצמם".

 

קיויתי עצמו אמר ל-ynet בתגובה כי "היומנים הוחרמו כחוק אך השימוש בהם שלא כחוק, ועל כך יש דיון בשבוע הבא בבית המשפט. המשטרה ביצעה מחטף בגל המעצרים. במסגרת החוק לא חלה עליי חובת הדיווח וכל מה שלא דיווחתי זה מחמת שהובהר שאין עבירה או שאין מתלוננים לתוכן התיק. מה שכן דיווחתי היה משיקולים קהילתיים".

 

בפשיטה הבוקר נעצרו כאמור 22 חשודים, ובהמשך הסגיר את עצמו למשטרה חשוד נוסף. מעצרם של שניים מהחשודים הוארך בשבוע, ושל 13 אחרים ביומיים עד ארבעה ימים. שאר העצורים שוחררו בתנאים מגבילים. לדברי ראש מפלג התשאול, "רוב העצורים כבר הודו במעשים ואף בטיפול שקיבלו דרך טוהר המחנה. אנחנו מתכוונים להמשיך את החקירה הזו, ככל שאנחנו מתעמקים בה אנחנו מגלים יותר. זו פרשה של בור ללא תחתית. חבל שיש אנשים בקהילה החרדית הבוחרים להפקיר את החלשים והנפגעים ולסכן את החברה כולה".

  

הוא אמר עוד כי "שתי הברירות שהצגתי כביכול בפני החשודים הוגנים וצודקים. המדינה מעוניינת בפתרון מקצועי בדיוק כמו ההתעניינות בעונש. מעודי לא הבאתי לחשוד את שתי האופציות הנ"ל. במקרה שלא היה ניתן לדווח, וכן במקרה שכן, פתרון הטיפול עלה, נדרש ויושם, לטובת הקהילה. העובדה שאני משוחרר אומרת הכול. ואם חס ושלום יש בידיהם עבירה של לקיחת החוק הרי חובתם לחקור".

 

דוברת מחוז ירושלים במשטרה, סגן-ניצב גלית זיו, מסרה כי "החקירה הזו היא צעד מאד חריג, בדרך כלל יש קורבן מתלונן ומשם מתחילים את החקירה, במקרה הזה אין לנו קורבנות ואין מתלוננים. למרות זאת צוות החקירה בחר לא להמתין להליך פורמלי והחל לאסוף כל בדל מידע בשעות רבות של חקירה סמויה וגלויה כדי לשים לכך סוף".

 

היא הוסיפה כי "פעילות זו התבצעה לאחר שקיבלנו אישור מבית משפט לצווי מעצר וחיפוש, זאת אומרת שיש מספיק ראיות שבית המשפט בחן כדי לתת לנו אישור לצאת לפעילות. נכון לעכשיו בית המשפט האריך בכמה ימים, לרוב החשודים, את המעצר. זה מוכיח שישנו בסיס ראייתי להמשך חקירה. הבחירה להסתיר ולטייח בתוך הקהילה ולא לדווח היא עוול לעשרות קורבנות. חלק גדול מהחשודים המשיכו לגור בסמיכות לנפגעים ואף המשיכו לפגוע ואף אחד לא נתן את הדין על כך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
חלק מהחשודים שנעצרו
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים