שתף קטע נבחר

סירב לשלם כתובה כי גרושתו לא טבלה במקווה

בעל לשעבר ביקש לפטור אותו מתשלום 180 אלף שקל בטענה שאשתו לא שמרה על דיני טהרה. אבל הדיינים דחו אותו: זה לא הפריע לך בנישואים

בית הדין הרבני בפתח תקווה דחה לאחרונה גבר שדרש לפטור אותו מתשלום הכתובה לגרושתו, בטענה שהיא לא טבלה במקווה במהלך נישואיהם. הדיינים קבעו ששני בני הזוג הסכימו לא להקפיד על דיני טהרה, ועל כן הבעל ישלם לה 180 אלף שקל.

 

בנוסף לנושא המקווה, ציין הבעל בתביעה שבזמן נישואיהם נהגה גרושתו לשתות ולעשן, מנהגים שלא היו מוכרים לו מבית הוריו. הוא הוסיף שהיא קיימה קשרים עם גברים אחרים לפני הגירושים, וכדי להוכיח זאת ציין שאשתו התארסה זמן קצר למדי לאחר הפרידה.

 

האישה טענה מנגד שבעלה התעלל בה נפשית מאחר שהתנהגותה חרגה מצורת החיים שראה בבית הוריו האדוקים. כך למשל, הוא אסר עליה לצאת עם חברות. היא הכחישה שקיימה קשר עם גברים אחרים בין הפרידה לגירושים. היא הדגישה שלבעלה לא הפריע שלא טבלה במקווה וציינה שוהם אף קיימו יחסי אישות לפני הנישואים.

 

ואכן, אב בית הדין הרב יגאל לרר קבע שהבעל לא הוכיח אף אחת מטענותיו ונראה שהסיבה לגירושים הייתה שהאישה לא עמדה באמות המידה של הוריו. הוא ציין שמחקירת הבעל עלה שהצדדים חיו חיי אישות מלאים כך שלא מדובר במצב של אישה "מורדת" שמפסידה כתובה.

 

עוד נקבע שהבעל הודה שידע כי אשתו לא טבלה במקווה ובכל זאת הוא קיים איתה חיי אישות מלאים. בנסיבות אלה, שבהן שני הצדדים הסכימו שלא לשמור על טהרת המשפחה, אין עילה לשלול מהאישה את הכתובה.

 

הדיין לרר הדגיש שרק במצבים שבהם אישה "מכשילה" את בעלה ואומרת לו שהיא טובלת במקווה אך בפועל לא עושה כן - יש עילה לשלילת כתובה.

 

בפסק הדין צוינה המורכבות של הסוגיה. מכתבי הרמב"ם ניתן ללמוד שלדעתו בכל מקרה יש לשלול כתובה מאישה ידעה שאינה מקפידה על דיני טהרה ועל מנת "שלא יצא חוטא נשכר". במקרה של שיתוף פעולה מצד הבעל הרמב"ם סבר שיש ליטול את דמי הכתובה מהבעל ולחלקם לעניים.

 

עם זאת, הדיין לרר ציין שפוסקים רבים אחרים הכריעו שאם הבעל ידע על כך שאשתו לא טבלה במקווה, והסכים לחיי אישות בנידה, האישה לא מפסידה את הכתובה. ובכל מקרה, כאן האישה לא מרדה והכשילה את בעלה, שכן כך נהגו שניהם עוד מתחילת הנישואים, והסיבה היחידה שהבעל מעלה זאת היום היא כדי לפטור את עצמו מתשלום הכתובה.

 

לבסוף הדיין ציין שקבלת טענות הבעל תוביל למצב אבסורדי שבו לא תהיה משמעות לכתובה ביחס לכל הזוגות שלא מקפידים על דיני טהרה. הדיינים דוד בר שלטון ומנחם האגר הסכימו גם הם שאין מקום לשלילת הכתובה, ולפיכך הבעל חויב לשלם לאשתו 180 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד אורית טיקוצינסקי, טו"ר בנימין כהן וטו"ר יצחק ברקוביץ
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד דוד שבי
  • עו"ד שמואל גרוס עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
עו"ד שמואל גרוס
מומלצים