שתף קטע נבחר

קורבן החטאת: לדעת כיצד ללמוד מטעויות

פרשת השבוע מפרטת את מערך הקורבנות בכלל וקורבן החטאת בפרט. היא באה לשפוך אור על נפש האדם, מעלותיה וחסרותנותיה. וכיצד יש ללמוד מטעויות, לכפר עליהן ולדעת להמשיך הלאה למרות ועל אף המעידה. למידה ואחריות הם המפתחות לחיים בריאים ומאושרים

פרשת ויקרא פורסת בפנינו את כל מערך הקורבנות המובאים במשכן ובמקדש: קרבן עולה, מנחות, שלמים וקרבן החטאת, אשר נפתח מעט אחרת משאר הקרבנות המתוארים בפרשה.

 

כתבות נוספות במדור פרשת שבוע כלכלית

 

דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר נֶפֶשׁ כִּי תֶחֱטָא בִשְׁגָגָה מִכֹּל מִצְוֹת ה' אֲשֶׁר לֹא תֵעָשֶׂינָה וְעָשָׂה מֵאַחַת מֵהֵנָּה (ויקרא, פרק ד', פסוק ב'). ישנה חלוקה בין סוגי החטאים, בין אם מדובר בנושא תפקיד ציבורי (כהן, נשיא), אם החטא עצמו הוא ציבורי (עדת ישראל) או אם החטא פרטי (ואם נפש תחטא בשגגה).

 

בפסוק המדובר מופיעה המילה "כי", אשר יכולה להתפרש במספר דרכים (ע"פ מסכת גיטין דף צ' עמוד א): כי - כאשר, כי - אם, כי - הרי, כי - אולי. על פי ה"כלי יקר" (פרשן על התורה), נראה שהמילה כי תתפרש כ"הרי". כלומר, בוודאות.

 

התורה הינה תורת חיים. היא מציגה את מורכבותם לא רק באורות חיוביים, אלא גם בהכרת נפש האדם במקום הפחות חזק שלו, בחטא. אמנם התורה מאפשרת לאדם לתקן את מעשיו, לעלות על דרך המלך ולהצליח, אך לא מתעלמת מהעובדה שיש חטא ושכל אדם יכול לחטוא.

 

תורת החיים מכירה בטעויות האדם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
תורת החיים מכירה בטעויות האדם(צילום: shutterstock)

נראה שההבנה שכל אחד מסוגל לחטוא, חשובה מאד ללמידה על נפש האדם, תנועותיה ואופן התנהגותנו בחיים - הן ברמה אישית, המשפחתית, בעבודה ובכלל, כמו גם בהתנהלות כלכלית אישית.

 

הדרך להצלחה רצופה כשלונות

ישנה האמירה הידועה והמפורסמת של אנשי עסקים מצליחים (כולל נשיא ארה"ב הנוכחי, דונאלד טראמפ), אשר טוענים שבכדי להצליח היו בדרך הרבה כשלונות. עקרון הכשלון נועד על מנת להפיק ממנו לקחים, להבין היכן אפשר וניתן ליפול, ללמוד לעתיד ולטפס למעלה.

 

בכל הקשור להתנהלות כלכלית שוטפת, אנו בונים תקציב שנתי ראשוני - לא עומדים בו והמינוס גדל. לומדים בתחילה מה היו הגורמים לאי עמידה בתקציב, מבצעים תיקונים ומנסים מחדש. וכך גם במשא ומתן עם נושים. אנו באים עם תוכנית - נושאים ונותנים ולא מצליחים בפעם הראשונה, לומדים מה לא עבד נכון ומה כן הצלחנו להתקדם ובאים עוד פעם ביתר שאת להצלחת המשא ומתן.

 

הבחירה בידיים שלכם

בכל התהליכים המוזכרים, בהרבה אחרים ובמיוחד בלמידה דרך קרבן החטאת, המסר החשוב הוא לא להתייאש ולהתמיד במטרה שקבעת לעצמך. החטא יקרה, הטעות תגיע, הכשלון הוא חלק מההצלחה.

 

לקיחת אחריות על המצב הכלכלי בבית, היא לקיחת אחריות במובן הרחב של המילה. הבנה וניתוח לאורך הדרך היכן טעיתי והיכן אני צריך לשפר. היכן נכשלתי והיכן הצלחתי. למידה ואחריות הם המפתחות לחיים בריאים ומאושרים. בל נצפה מעצמנו להיות מושלמים, אך כן לעשות את מה שאנחנו עושים הכי טוב שאפשר לאורך כל הזמן. רק למידה כזו תייצר הצלחות ותאפשר לנו להגיע עוד ועוד לעבר המטרות ששמנו לעצמנו.

 

הנפילה היא תוצאה. הפרשנות של נפילה יכולה להיות כישלון מוחלט וסופי, או מעידה שאחרי קמים וממשיכים הלאה. הבחירה בידיים שלכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים