שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  וזה לא מפריע לה: ירדן אירחה את פושע המלחמה אל-באשיר
  מנהיגים מכל מדינות ערב התכנסו בפסגת הליגה הערבית בירדן והקדישו את נאומיהם לגינוי ישראל והתנהלותה כלפי הפלסטינים. אחד מהם היה נשיא סודן, המבוקש זה שנים בבית הדין הבינלאומי בהאג. ירדן סירבה לעוצרו, באו"ם זועמים: "עמאן הפרה התחייבויותיה"

  הנציב העליון של האו"ם לענייני זכויות אדם, זייד ראאד אל-חוסיין, תקף היום (ו') את ירדן ואמר כי היא הפרה את התחייבויותיה לבית הדין הפלילי הבינלאומי בכך שאירחה את נשיא סודן עומר אל-באשיר, המבוקש על-ידי בית הדין בהאג בגין פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות.

  אל-באשיר בין מנהיגי ערב, השבוע. בנאומו הטיף לישראל (צילום: AP) (צילום: AP)
  אל-באשיר בין מנהיגי ערב, השבוע. בנאומו הטיף לישראל(צילום: AP)

  "מצער אותי מאוד שירדן, מדינה החתומה על אמנת רומא של בית הדין הפלילי הבינלאומי, קיבלה בזרועות פתוחות את נשיא סודן, שנגדו יש צו מעצר תלוי ועומד", אמר אל-חוסיין. "בכך שעשתה זאת מכשילה ירדן את בית הדין הבינלאומי והיא מחלישה את המאבק הבינלאומי נגד מתן חסינות לפושעים ואת המאבק הבינלאומי למען צדק".

   

  אל-באשיר היה אחד מ-16 המנהיגים ממדינות ערב שהגיעו השבוע לוועידת הפסגה השנתית של הליגה הערבית. הוועידה נערכה בצדו הירדני של ים המלח. נגד אל-באשיר יש צו מעצר בינלאומי כבר כמה שנים. צו המעצר הזה הוצא נגדו בגין מעשי ארצו בחבל דרפור.

   

  למרות צו המעצר נגדו, בשנים האחרונות יצא אל-באשיר מעת לעת לביקורים במדינות שונות, ובין השאר ביקר בסעודיה ובדרום אפריקה - מדינות המרבות להתלונן על הפרת זכויות אדם במקומות אחרים בעולם. כשהוא הגיע אליהן - הן לא עשו דבר כדי לעוצרו ולהסגירו לבית הדין הבינלאומי.

  פגישות עם הפטרון הסעודי והנשיא המצרי. אל-באשיר בפסגת הליגה הערבית (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  פגישות עם הפטרון הסעודי והנשיא המצרי. אל-באשיר בפסגת הליגה הערבית(צילום: EPA)

  את נאומו בפסגת הליגה הערבית השבוע הקדיש אל-באשיר בין השאר, כמו רוב המנהיגים האחרים שהגיעו לכינוס, לסוגיה הפלסטינית.

   

  ארגון Human Rights Watch ביקש מירדן עוד לפני הפסגה שלא לאפשר לאל-באשיר להיכנס לשטחה - ובמקום זה לעצור אותו, אבל דובר ממשלת ירדן מוחמד אל-מומני השיב: "אני רוצה להזכיר שסודן חברה בליגה הערבית ולכן אין מנוס מכך שאל-באשיר ישתתף בוועידת הפסגה". הוא תירץ את ההחלטה להימנע ממעצר של אל-באשיר בכך שירדן מחויבת באמנת הליגה הערבית להימנע ממעצר שכזה.

   

  בשולי הפגישה נועד אל-באשיר עם מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז, שהפך בשנים האחרונות לפטרונו, וגם עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  עומר אל-באשיר. "ירדן מכשילה את בית הדין"
  צילום: AP
  מומלצים