שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפיגוע שישראל מעדיפה להסתיר
  הזמן לא מרפה את כאבם של המשפחות ששכלו את יקיריהם ועשרות הפצועים הישראלים, שנפצעו על אדמת ארגנטינה ב-1992, בפיגוע שנותר יתום מפתרון

  מדוע ישראל לא מסייעת בחקירת הפיגוע בשגירות ישראל בבואנוס איירס לפני חצי יובל? ניצולים מישראל, דיפלומטים ששכלו בני משפחה ואפילו מי שנחלץ לסייע לפצועים מארה"ב הגיע לטקס מיוחד שנערך בחודש שעבר במלאות חצי יובל לפיגוע שגבה את חייהם של 29 בני אדם בבואנוס איירס. המחבלים לא נתפסו עד היום. ממשלת ישראל בחרה, כדרכה להיעדר מהטקס מסיבותיה המוזרות. מתוך 28 שרי ממשלת נתניהו איש מהם לא טרח לקחת חלק בטקס לציון אחד הפיגועים הקשים שידע הדיפלומטיה הישראלית.

   

  ממשלת ארגנטינה החדשה, בראשותו של הנשיא מאוריסיו מאקרי, יצאה מגדרה כדי לקבל את פני הניצולים והמשלחת הישראלית בראשותו של מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם. הנשיא מאקרי שמע את כאבם של ניצולי התופת של הפיגוע דקות ארוכות. ראש הקבינט, מקרוס פניה, אחת הדמויות החזקות בממשלת ארגנטינה החדשה, לאחר עידן כריסטינה פרננדס דה קירשנר, טרח להיפגש עם עיתונאים ישראלים שסיקרו את הטקס וסיפר לנו על ארגנטינה החדשה, המבקשת לפתוח מחדש את נושא שני הפיגועים הקשים שלא פוענחו עד היום.

   

  גם הוא מעלה מאוב מחדש את חקירת מותו המסתורי של אלברטו ניסמן, התובע המיוחד בפרשת הפיגוע הרצחני בבניין הקהילה היהודית בבואנוס-איירס, שהיה אמור להתייצב בפרלמנט ולפרט את ההאשמות נגד דה קירשנר שאותה האשים, כאמור, באחריות לטיוח חקירת הפרשה. במקום זאת הוא התגלה, יום לפני מתן עדותו בדירתו ללא רוח חיים. גופתו של ניסמן, ממוצא יהודי, נמצאה בתוך שלולית של דם בחדר האמבטיה בדירה, כשלידה מוטל אקדחו האישי. הערכות ראשוניות דיברו על התאבדות, ובסיום הנתיחה שלאחר המוות מסרו הרשויות כי אין ממצאים שמעידים על מעורבות של גורם חיצוני.

   

  שני פיגועים - אפס אשמים

  הפיגוע השני שעדיין מטריד את יהודי ארגנטינה התחולל ב-18 ‬ביולי 1994 בבניין הקהילה היהודי בבואנוס איירס. 85 בני אדם נרצחו ויותר מ-300 נפצעו. על אף העובדה שהעקבות הובילו בבירור לאיראן ולחיזבאללה, עד היום לא הואשם איש באחריות למעשה. כשנתיים לפני כן, ברחוב ארויו 910 עמד בניין שגרירות ישראל משנת 1950 ועד ל-17 במרס 1992, עת מכונית תופת החריבה אותו בשעה 14:50. הבניין נהרס עד היסוד וגבה מחיר דמים של 29 הרוגים ומאות פצועים מבין עובדי השגרירות, שכנים ועוברי אורח. גם במקרה הזה איש ממבצעי הפיגוע ומתכנניו לא נתן את הדין.

   

  ממשלת ארגנטינה החדשה עושה כל אשר לאל ידה, כך לפחות נראה על מנת לפתור את תעלומת הפיגועים שהותירו בארגנטינה כתם בוהק בתדמיתה הרעוע גם ככה. הכישלון של הפיגוע בשגרירות ישראל יירשם, כנראה, כאחד הכישלונות המובהקים של המוסד הישראלי, שנהנה בעיקר מתהילה של תמנון עם זרועות מסועפים. הרשויות בארגנטינה כשלו כשלון חרוץ מזה שני עשורים וחצי מלהביא לדין את מבצעי שני הפיגועים הקשים שידע ארגנטינה מעודה.

   

  השאלה היא - האם ישראל כבר ויתרה מלבוא חשבון עם אלה שחוללו את שני הפיגועים הקשים בפרק זמן קצר. לפי ההתנהלות אחרונה של ממשלת נתניהו, שבה אף שר לא טרח להגיע לציון 25 שנה לפיגוע בשגרירות ישראל - צעד ששיגר את ניצולי הפיגוע להתמודד לבד לא רק עם כאבם הנפשי והפיזי, אלא גם לחיות עם השאלה שלא מרפות מהם לרגע - מדוע ישראל הרשמית לא עושה הכל על מנת ללחוץ ביתר שאת על ממשלת ארגנטינה להביא לדין את מבצעי הפיגוע. הזמן לא מרפה את כאבם של המשפחות ששכלו את יקיריהם ועשרות הפצועים הישראלים, שנפצעו על אדמת ארגנטינה, בפיגוע שנותר יתום מפתרון.

   

  עכשיו, הממשלה החדשה בבואנוס איירס מוכנה להקדיש מאמצים עילאיים כדי לפתור את התעלומות. כך למשל, פניה סיפר לעיתונאים הישראלים כי בחודשים הקרובים נדע האם החוקר היהודי ניסמן נרצח או התאבד וגם בנושא שני הפיגועים שבו לסדר היום של הממשלה החדשה, השאלה היא, האם ממשלת נתניהו תשכיל לנצל את ההזדמנות האדירה שנקרתה בדרכה להוציא את הצדק לאור?

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הפיגוע שישראל מעדיפה להסתיר"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים