שתף קטע נבחר

נרצח הפיגוע בליל הסדר הוכר כחלל שירות הביטחון

קצין המשטרה ברוך מזרחי ז"ל, שנרצח ב-2014, הוכר עד כה רק כנפגע פעולות איבה. דרישת משפחתו התקבלה, והיא תקבל תגמולים בהתאם

 

סנ"צ ברוך מזרחי ז"ל ()
סנ"צ ברוך מזרחי ז"ל

בית משפט השלום בירושלים קיבל לאחרונה את הערעור שהגישה משפחתו של קצין המשטרה סגן-ניצב ברוך מזרחי ז"ל, שנרצח בפיגוע בליל הסדר לפני שלוש שנים, והורה להכיר בו כחלל שירות הביטחון ולא רק כנפגע פעולות איבה. משפחתו תזכה לתגמולים והטבות בהתאם.

 

בערב פסח לפני שלוש שנים היה מזרחי ז"ל בדרכו עם משפחתו לקרובים בקריית ארבע. המחבל זיאד עווד, ממשוחררי עסקת שליט, פתח עליהם בירי והרג את אב המשפחה. לנוכח נסיבות הפיגוע – שלא היה במסגרת השירות - הכיר משרד הביטחון במזרחי כנפגע פעולות איבה ולא כמי שנהרג במסגרת שירותו הביטחוני. מעמד זה הקנה למשפחתו תגמולים והטבות פחותים באופן יחסי מאלה שלהם הייתה זכאית לו היה מוכר כנפגע עקב השירות.

 

שנה לאחר מותו ערערה משפחתו על ההחלטה בבית משפט וטענה שיש להכיר בו כמי שנספה במהלך שירותו ולזכות אותה בתגמולים ובהטבות מכוח חוק משפחות חיילים ולא מכוח חוק נפגעי טרור.

 

לטענת המשפחה, מזרחי ז"ל החליט לנסוע לאירוע ברכב המשטרתי ולא בתחבורה הציבורית הממוגנת, שהייתה יכולה למנוע את האסון, כיוון שתפקידו חייב אותו להיות בזמינות מלאה.

 

מפקדו הישיר של מזרחי ז"ל, סגן ראש אגף החקירות במשטרה, העיד בתמיכה לטענות המשפחה כי תפקידו אכן חייב זמינות מלאה, וכלי הרכב שקיבל נועד בדיוק לאפשר זאת.

 

משרד הביטחון טען מנגד שנסיבות מותו של המנוח לא עונות על הדרישה בחוק שהפגיעה תהיה ב"תקופת השירות" ו"עקב השירות", שכן מזרחי נפגע במהלך חופשה, מירי מחבלים שכוון גם לכלי רכב אחרים, ומבלי שנדרש לעשות שימוש ברכב המשטרתי אלא בחר בכך מטעמי נוחות.

 

קצין התגמולים הביע חשש שקבלת התביעה במקרה זה תביא לתוצאה מרחיקת הלכת שלפיה כל בעל תפקיד המחויב בזמינות מלאה, שנהרג ברכב ביטחון, יהיה זכאי להכרה גם אם נפגע במהלך חופשה.

 

אבל השופט בדימוס יואל צור דחה כאמור את עמדת משרד הביטחון וקיבל את התביעה. הוא קבע כי העובדה שהמנוח בחר לנסוע ברכב הביטחון במקום באוטובוס הממוגן בשל אילוצי תפקידו היא זו שסיכנה אותו וגרמה בסופו של דבר למותו, וכך נוצרה הזיקה לשירות הנדרשת בחוק.

 

השופט קבע באופן גורף כי אכן כל חייל או שוטר המחזיקים ברכב ביטחון ונדרשים לזמינות מלאה מתוקף תפקידם יזכו להכרה כנפגעים עקב השירות, גם אם נפגעו במהלך חופשה וגם אם לנסיעה לא היה קשר לשירות, אלא אם כן לפגיעה אין כל קשר לרכב. לסיכום כתב השופט צור שאין בעלי תפקיד רבים כאלה ולכן קצין התגמולים "לא צריך לחשוש מתקדים".

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערערת: עו"ד יואב מרכוס
  • ב"כ המשיב: עו"ד אופיר תום
  • עו"ד תמר סיון מייצגת נכי צה"ל ועוסקת בתביעות נגד משרד הביטחון
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סנ"צ ברוך מזרחי ז"ל
צילום: חן מיכאל
עו"ד תמר סיון
צילום: חן מיכאל
מומלצים