שתף קטע נבחר

אחרי 44 שנים: מענק מוגדל לפצוע מיום כיפור

לוחם שנפצע ב-1973 גילה טעות בחישוב אחוזי הנכות שלו. ביהמ"ש קיבל את עתירתו נגד משרד הביטחון, והוא יזכה בתוספת שנתית ובפיצוי רטרואקטיבי

בית המשפט המחוזי מרכז-לוד קיבל לאחרונה עתירה שהגיש פצוע ממלחמת יום כיפור, שטען שתיקון טעות בחישוב שיעור הנכות שלו אמור לזכות אותו מעתה בתוספת שנתית לרכישת ציוד ביתי, וכן בפיצוי רטרואקטיבי על 44 השנים האחרונות.

 

נכי צה"ל זכאים למענקים והטבות שמפורסמים מפעם לפעם בהוראות אגף השיקום במשרד הביטחון, בנוסף לזכויות המגיעות להם מכוח חוק הנכים. אחת ההוראות מזכה נכים בדרגה של 20% ומעלה במענק שנתי לציוד ביתי בגובה 696 שקל. סכום המענק נקבע בשתי רמות, כשפגועים ביד או ברגל בדרגת נכות של 80% ומעלה זכאים למענק מוגדל של 1,004 שקל.

 

במאי 2015 הגיש פצוע קשה ממלחמת יום כיפור עתירה נגד קצין התגמולים באמצעות עו"ד ארז יער. הוא סיפר שוועדה רפואית מ-1975 קבעה לו נכות של 69%, אך ב-2013 התברר שהייתה טעות חישוב ודרגת הנכות שלו תוקנה ל-83%. הוועדה הרפואית האחרונה קבעה לו 65% נכות ביד ימין ו-30% נכות ביד שמאל.

 

בעתירה נטען שהוא זכאי לקבל את מענק הציוד הביתי ברמה המוגדלת מאחר שהנכות המצטברת שלו בשתי הידיים עולה על 80%. בנוסף לקבלת המענק המוגדל מכאן ולהבא, העותר ביקש שההפרש בין שני המענקים (308 שקל) ישולם לו רטרואקטיבית ממועד התכנסות הוועדה הראשונה ב-1975 בסכום מצטבר של 12,628 שקל.

 

משרד הביטחון, שיוצג על ידי עו"ד יהודית אריאב פוקס, סבר מנגד שהוראת אגף השיקום קובעת שלמענק המוגדל זכאים רק נכים שיש להם לפחות 80% נכות ביד או ברגל אחת. לגישתו, ההוראה נוקטת בלשון "יד" ולא ידיים, ומציינת באופן ברור שמדובר על איבר אחד ולא על שני איברים, ואילו נכותו של העותר בכל יד נמוכה מ-80%.

 

העותר השיב שפרשנות קצין התגמולים לא הגיונית שכן דרגה של 80% נכות ביד אחת נקבעת רק במצב של קטיעה שלמה, ולא סביר שהייתה כוונה לתת את המענק המוגדל רק לקבוצה זו. הוא הוסיף שאצלו הפגיעה בשתי הידיים "שווה" יותר מפגיעה ביד אחת שכן אין לו יד "בריאה" שיכולה לפצות על היד הפגועה.

 

ואכן, השופט יעקב שינמן, קיבל את עמדת העותר. הוא הזכיר שאת חוקי הנכים יש לפרש "ברוחב לב ולא ביד קמוצה", מתוך רצון להיטיב עמם, והוסיף שלעניין זה אין להבחין בין תגמולים לפי חוק הנכים לבין הוראות אגף השיקום.

 

לדברי השופט, קבלת פרשנות קצין התגמולים תוביל לכך שהדרישה בסעיף לדרגת נכות של 80% ביד אחת אפשרית ליישום רק במצב של קטיעת יד ימין כולה, ואילו זו הייתה הכוונה - הדברים היו נכתבים במפורש. לכן לשיטתו יש להביא בחשבון לעניין הסעיף את הפגיעות בשתי הידיים של העותר גם יחד.

 

בנסיבות אלה נקבע שהעותר זכאי להטבה למענק שנתי לציוד ביתי ברמה המוגדלת. עוד נקבע שקצין התגמולים ישלם לעותר הפרשים רטרואקטיבית מ-1975 בתוספת הצמדה. קצין התגמולים חויב בנוסף בהוצאות ושכ"ט עו"ד של 11,800 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
ארכיון. מלחמת יום הכיפורים
צילום: לע"מ
מומלצים