שתף קטע נבחר

המכשול החדש בהקמת היישוב למפוני עמונה

הקמת אתר המגורים הזמני למפוני עמונה בשטח היישוב החדש מתעכבת בשל התנגדות היועץ המשפטי של איו"ש וייתכן שייאלצו להמתין שנים רבות עד להקמת יישוב הקבע והעלייה לקרקע. התושבים: "זו תהיה סטירת לחי"

שבוע לאחר שהתקבלה ההחלטה על הקמת יישוב חדש למפוני המאחז עמונה, קיבלו התושבים המפונים מסר שלפיו הצבת אתר המגורים הזמני בשטחו של יישוב הקבע נתקלת בקשיים משפטיים וקיים סיכוי שכלל לא תתבצע. המשמעות היא המתנה בלתי מוגבלת להקמת יישוב הקבע ותחושה גוברת של אי ודאות.

עמונה. ארוכה הדרך ליישוב החדש? (צילום: Topview) (צילום: Topview)
עמונה. ארוכה הדרך ליישוב החדש?(צילום: Topview)

הקמת היישוב הזמני דורשת על פי חוק הוצאת צו אלוף, עניין פרוצדורלי שיכול לקחת ימים ספורים. אלא שבפגישה שנערכה השבוע במשרד המשפטים, הביע היועץ המשפטי של איו"ש, אייל טולדנו, את התנגדותו למהלך כזה, שייאפשר את הקמת אתר המגורים הזמני.

 

במקום הוצאת צו אלוף, הציעו אנשי המנהל האזרחי להקים את היישוב במסלול התכנוני השגרתי של הוצאת תוכנית בניין עיר (תב"ע), שתדלג על שלב האתר הזמני ותאפשר כבר בשלב הראשון בניית בתי קבע. מהלך תכנוני כזה ארוך משמעותית מההליך המזורז של הוצאת צו אלוף ויכול להימשך שנים ארוכות.

 

התושבים המפונים טוענים כי כל עיכוב נועד למעשה למסמס את הקמת היישוב: "אנחנו לא מאמינים שראש הממשלה יתן לדבר כזה לקרות. אחרי שהקבינט הצביע פה אחד על ההחלטה שגיבש ראש הממשלה, ואחרי שהממשלה כולה תמכה בהחלטה, זו תהיה סטירת לחי כלפי הממשלה, הקבינט וראש הממשלה".

 

גורם בכיר בהנהגת המתנחלים אמר: "זה עניין קריטי שמשאיר אותנו המומים. זה מסמוס, אי אפשר לתאר זאת אחרת. אם לא יינתן צו אלוף, הקמת היישוב יכולה להתארך שנים ארוכות ואף אחד לא מבטיח מה יהיה כאן בעתיד. המהלך הזה בהחלט הפתיע אותנו".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "אופן יישום החלטת הממשלה מיום חמישי בעניין הקמת יישוב זמני למפוני עמונה נמצא בבחינת משרדי הממשלה הנוגעים בדבר. זאת, במטרה למצוא את הדרך המיטבית למימוש ההחלטה בהתאם לדין. טרם התקבלה החלטה בעניין. נדגיש כי קציני הפרקליטות הצבאית פועלים בשילוב זרועות עם כל יתר הגורמים העוסקים בנושא. כל ניסיון להציגם כגורם המעכב את יישום החלטת הממשלה הוא מגמתי וחסר יסוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Topview
עמונה לאחר הפינוי
צילום: Topview
מומלצים