שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "דוחפים לציבור אשראי שהוא מעבר ליכולת ההחזר"
  כך אמר ח"כ פרג' היום לוועדת משנה מיוחדת של ועדת הכלכלה לבחינת התנהלות הבנקים והגופים המוסדיים בהעמדת אשראי ללווים. נחמיאס ורבין "אני רוצה להאמין שרוב האשראי של הבנקים לא ניתן בצורה שבה קיבל נוחי דנקנר הלוואות". פרל: "האשראי במערכת הבנקאית בישראל איכותי יותר מזה של הרבה מדינות מתקדמות"
  שמים סוף ל"תספורות" הענק של הטייקונים? מנכ"ל איגוד הבנקים, משה פרל, אמר היום לוועדת משנה מיוחדת של ועדת הכלכלה, שהוא מזדהה עם רוב דברי הביקורת שהוטחו בה נגד הבנקים; בעיקר נגד מי שמתעמרים בלווים של 100 אלף שקל אם לא החזירו אותם עד השקל האחרון, לעומת היחס המיוחד לו זוכים הטייקונים שנהנים מ"תספורות" של מאות מיליוני שקלים אם לא החזירו הלוואות בסדר גודל של מיליארדים.

   

  הוועדה הוקמה "לבחינת התנהלות הבנקים והגופים המוסדיים בהעמדת אשראי ללווים מסוימים". הביקורת הגיעה לשיאה בסיכום הדיון הראשון של היו"ר, ח"כ איילת נחמיאס- ורבין (המחנה הציוני), כשאמרה "אני רוצה להאמין ולקוות שרוב האשראי של הבנקים לא ניתן בצורה שבה קיבל נוחי דנקנר הלוואות מבן דודו דני דנקנר. כי הרי ידוע שתפוח אחד רקוב בערמה מרקיב את יתר התפוחים".

   

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   

  הוועדה החלה לעסוק בלקחים הראשונים מפרשות האשראי שלא נפרע והסדרי החוב האחרונים שנעשו ללווים הגדולים. משה פרל אמר בתגובה, "אני מזדהה עם הדברים ועם מטרות הוועדה. לכן חשוב לי לפזר את הערפל שנוצר כשהציבור נחשף להסדרי החוב. יש לו תחושה שהעוגה הזאת מייצגת תהליכי אשראי לא מקצועיים, רשלניים או לא ענייניים וזה מפחיד ומסוכן. כי נתוני האשראי הפגום מראים בדיוק את ההפך".

   

  פרל טען ש"האשראי במערכת הבנקאית בישראל איכותי יותר מזה של הרבה מדינות מתקדמות. אצלנו מדובר בתיק אשראי מאוד איכותי". לדבריו התמונה המעוותת נוצרה בגלל המשבר העולמי של 2008/9 כשרוב המערכות הבנקאיות בעולם המערבי סיבכו את ממשלותיהם בסכומים דמיוניים של תכניות הצלה במאות מילארדי דולר ואירו. "אנחנו לא סיבכנו את הציבור והממשלה בשקל אחד, והיום מממנים פחות מחצי המגזר העסקי".

   

  "אין עניין לתת הלוואות שלא יחזרו"

  נחמיאס ורבין הגיבה שהבעיה היא בהתייחסות הבנקים ללווים שיש להם טלפון ישיר למנהל אגף אשראי מיוחד, לעומת מי שאין להם. פרל השיב: "הבנקים מרוויחים כסף טוב מהלוואות שמחזירים להם, לכן אין להם עניין לתת הלוואות שלא יחזרו". מהנתונים שהציג עלה כי במגזר הפרטי ויתרו הבנקים על 7% מהאשראי ובמסחרי רק על 5%. "זו התשובה אם יש פה אפליה לרעת מי שאין להם את הטלפון של מנהל החטיבה העסקית".

   

  נחמיאס ורבין הזכירה כי במשפט הפלילי של נוחי דנקנר נשמעו עדויות איך אנשים ללא ביטחונות מצליחים להשיג נגישות לאשראי של מיליונים בצורה מאוד מהירה. ח"כ רועי פולקמן (כולנו) הוסיף: "יש תזה שפה אולי מדובר בחברים באותה קליקה. לי אין חברים כאלה לצערי. אותי מעסיקה השאלה אם המשק הוא שדוחף את הגדולים להיות גדולים יותר ולהפחית תחרות".

   

  "ככל שאתה יותר עשיר, תשיג יותר כסף, יותר בקלות ויותר בזול"

  ח"כ עיסאווי פריג' טען שהבנקים והגופים המוסדיים יחד עם הריבית האפסית, דוחפים לציבור אשראי שהוא מעבר ליכולת ההחזר של משקי הבית. "אני צופה שחורות", הזהיר. ח"כ יעל כהן-פארן (המחנה הציוני) אמרה שהיא חשה מניפולציה בנתוני איגוד הבנקים, ודרשה לבדוק את הסכומים שוויתרו למגזר העסקי מול הפרטי. "אנחנו התרגלנו לומר – ככל שאתה יותר עשיר, תשיג יותר כסף, יותר בקלות ויותר בזול", אמרה.

   

  יו"ר פורום החוסכים לפנסיה, רועי מימרן, אמר כי צריך לבדוק את פתיחת תיקי ההוצאה לפועל ולבחון באיזה מהירות פותחים תיק ללקוח שחייב אלפי שקלים, לעומת לווים ברמה של נוחי דנקנר שעד היום לא נפתח נגדו תיק הוצאה לפועל. "בחלק מהמקרים הבנקים הולכים ישר להוצאה לפועל, ובחלק אחר יושבים עם הלקוח על כוס קפה ומנסים לסגור עניינים בשקט".

   

  ח"כ נחמיאס ורבין סיכמה: ככל שנעלה על בעיות ספציפיות, אפנה למפקחת על הבנקים ולראש רשות שוק ההון לטפל בהן, ואם נחשוב שצריך חקיקה ראשית נטפל גם בזה. נציגת בנק ישראל ורד יפת העירה, "כל הבעיות שעלו פה כבר נמצאות על שולחננו. קשה להגיד עלינו שאנחנו פאסיביים. דברים רבים עשינו מהמשבר הפיננסי ואנחנו עדיין לומדים מה עוד אפשר לעשות. מה שמשה פרל סיפר לא קרה בחלל ריק אלא בעידוד שלנו".

   

  ורבין-נחמיאס אמרה שהוועדה תבקש להמשך לאסוף נתונים גם על המחיקות של הגופים המוסדיים. היא הודיעה שהוועדה תזמן גם את כל מי שהובילו ועדות שכבר בחנו את תחומי מתן האשראי בשנים האחרונות, "נזמין גם דו"ח מיחידת המחקר של הכנסת ובתום הדיונים נפרסם דו"ח לציבור".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים