שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נחתם הסכם תקדימי לשיפור תנאי המנופאים
  הסכם תקדימי נחתם בין ההסתדרות להתאחדות בוני הארץ, לשיפור תנאי העסקתם של המנופאים. בין ההסכמות: עלייה דרמטית בשכר ההתחלתי בענף, תוספות שכר מיוחדות ושיפור סביבת העבודה הפיזית והבטיחותית של העובדים

  הסכם תקדימי לשיפור תנאי העסקת המנפואים: יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, נשיא התאחדות בוני הארץ רוני בריק, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ יצחק מויאל ויו"ר ועדת העבודה של התאחדות בוני הארץ אורי רובין, חתמו היום (ה') על הסכם קיבוצי תקדימי להסדרת זכויותיו של ציבור המנופאים ומפעילי עגורן צריח בישראל. הסכם זה הבשיל לאחר הסכם הבנות ראשוני שנחתם בין הצדדים לפני כחודש וחצי.

   

  מנופאי שהתפטר: "היה סדק במנוף, פחדתי למות"

  מאות מנופאים בת"א: "נלחמים באדישות המדינה"

   

  ההסכם להסדרת זכויות המנופאים בענף הבניין יצורף כנספח להסכם הענפי בענף הבנייה והתשתיות אשר נחתם ביוני 2015 והורחב על ידי צו הרחבה בנובמבר 2015. הוסכם על העלאה של השכר ההתחלתי של המנופאים בעשרות אחוזים, כך ששכר המינימום למנופאי יעמוד על 49 שקל לשעה, וכשנה וחצי ממועד כניסת ההסכם לתוקף, יעלה השכר ל-52 שקל לשעה. לכך תתווסף תוספת מאמץ בגין עבודה בגובה ובידוד בסך 3.5 שקלים לשעה.

   

  כמו כן, העובדים יהיו זכאים לקרן השתלמות כבר מיומם הראשון בעבודה, כאשר הפקדות המעביד יעמדו על 5%. ההסכם אף מסדיר תוספת סיכון מיוחדת בסך 4 שקלים לשעה בעת מצב מיוחד בעורף, והשתתפות בהוצאות נסיעה בסכום כפול מהקבוע בצו ההרחבה הכללי בעניין זה.

   

  נושא נוסף שהוסדר בהסכם המנופאים הינו שיפור סביבת העבודה הפיזית של המנופאים, בדגש על שיפור הבטיחות. ההסכם קובע כי הצדדים יפעלו במשותף כדי להכשיר עובדים מקומיים למקצועות האיתות והעניבנות, באמצעות קיום הכשרות מיוחדות. לצד אלה, ההסכם מבטיח פנייה משותפת של הצדדים לרשויות הרלוונטיות במטרה למנוע זיוף רישיונות מנופאי, ולשם הסדרת תחום חברות המנוף. הוא אף קובע תקן מינימלי לתנאים וציוד נדרש בתא המנוף, לצד תכניות עבודה בעניינים שונים, כגון: מתקני העלאת ציוד למנוף, ציוד מתאים לעבודה על מנופים בגובה רב ועוד.

   

  מנוף שקרס ברמת גן (צילום: אבנר בן מנחם כב״ה ר״ג) (צילום: אבנר בן מנחם כב״ה ר״ג)
  מנוף שקרס ברמת גן(צילום: אבנר בן מנחם כב״ה ר״ג)

   

  יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר עם חתימת ההסכם: "זהו צעד ראשון בדרך ארוכה להסדרת הבטיחות בכל ענף הבנייה. ההסכם להסדרת זכויות המנופאים עליו חתמנו היום עושה צדק היסטורי עם קבוצה של עובדות ועובדים הממלאים תפקיד מאתגר, המהווה תפקיד מפתח גם בתחום הבטיחות באתרי בנייה, והם ראויים לתגמול שמכבד את עמלם. לצד שיפור משמעותי בשכר, ההסכם מעגן גם סוגיות משמעותיות נוספות שנועדו להבטיח תנאי בטיחות הולמים בסביבת העבודה הפיזית, תוך מתן מענה מקיף למאפיינים הייחודים של עבודת המנופאים".

   

  מוועד הפעולה של עובדי עגורן-צריח נמסר: ״הגדרת מקצוע המנופאות וההכרה בו היא צעד היסטורי המבשר את סופה של תקופה עצובה בענף. זהו ניצחון ראשון במלחמה בה כלל הציבור מפסיד כבר עשרות שנים. המנופאים יכולים להיות גאים בעצמם על היותם חוד החנית בהפיכת מדינת ישראל לקצת יותר שקופה ובטוחה".

   

  ח"כ שלי יחימוביץ' מסרה בעקבות ההסכם: "מברכת את הנהגת המנופאים על שהובילה מאבק נחוש, מעורר השראה וקשוח למען תנאי עבודה בסיסיים והגנה על עצם חייהם, ובכך שינתה מציאות למאות עובדים. עצוב ומקומם שאחרי שנים של קטל והזנחה נדרשה ליו"ר ההסתדרות זריקת מרץ בדמות בחירות כדי לחתום על הסכם, ויש לציין כי חייהם ותנאיהם של עוד כמאה אלף עובדי בניה אחרים עודם מופקרים וזולים ואין מושיע״.

   

  עוד בכלכלה: על הפחד בלהיות מנופאי

  צילום: אורי דוידוביץ'

  צילום: אורי דוידוביץ'

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים