שתף קטע נבחר

השוטר העולמי חזר לשכונה

טראמפ העביר מסר לאסד ולפוטין - וגם לאיראן, סין וצפון קוריאה: יש לי קווים אדומים, לא כמו לאובמה. מהבסיס שהותקף פעלו גם הרוסים, אבל קשה לראות את פוטין מגיב צבאית נגד מטרות אמריקניות

עם התקיפה בסוריה, ארצות הברית העבירה הלילה מסר לעולם: יש לנו קווים אדומים שמי שחוצה אותם ייתקל בכוחה הצבאי של המעצמה החזקה בתבל. המסר מכוון בראש ובראשונה למשטרים סוררים שפועלים בניגוד לאמנות הבינלאומיות ובהם בשאר אסד בסוריה, צפון קוריאה ואיראן. אבל המסר הוא גם לרוסיה ולסין, שמתגרה באמריקנים באוקיינוס ההודי. ארה"ב, אומר למעשה טראמפ, לא תעמוד מנגד כשיש פגיעה במוסר האנושי.

 

צילום לוויין שפרסם הפנטגון של הבסיס שהותקף (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צילום לוויין שפרסם הפנטגון של הבסיס שהותקף(צילום: AFP)

 

הפעולה הייתה כירורגית. הפעלת טילי שיוט מדויקים, שמסוגלים לפגוע בחלון של בית אך נושאים ראשי נפץ כבדים מאוד, נגד מסלולים, דת"קים (דירים תת-קרקעיים של מטוסים) ונגד עמדות ומתקני תדלוק, שבגללם כנראה פרצו שריפות בשדה בבסיס של חיל האוויר הסורי באזור חומס. מבסיס זה פועלים גם הרוסים, וטראמפ לא נרתע מכך. בסביבתו תקפה ישראל לפני שבועיים ומאותו אזור גם נורו טילי הנ"מ לעבר מטוסי חיל האוויר.

 

הקו האדום שמתח טראמפ נוגע לארבע סיבות לתגובה אלימה אבל פרופורציונית וממוקדת: שימוש בנשק כימי קטלני (ולא גז כלור), הפרה של האמנה הבינלאומית שאוסרת הפצה של נשק כזה, הפרת החלטות מועצת הביטחון, ופגיעה באינטרסים של ארצות הברית. באינטרסים הללו מתכוון טראמפ לאיום על מדינות האזור בעלות בריתה של ארה"ב, ובראשן טורקיה וישראל, שהן עלולות להיות היעד הבא של הנשק הכימי.

 

כדי להגביל את הנזק וכדי למקד את המסר, ארה"ב שיגרה הודעות לכל המעורבים - כנראה כולל רוסיה. טראמפ מדגיש שאינו מתכוון להפיל את אסד, אבל אם ייפגעו האינטרסים שלנו - גם פוטין ייפגע. המסר העיקרי: אינכם יכולים לעשות ככל העולה על רוחכם במזרח התיכון.

 

מודיעין מוצק

להערכתי רוסיה תמחה אך לא תגיב צבאית. קשה לראות את פוטין מעז לפעול ישירות נגד ארה"ב, כלי שיט של הצי השישי שמהם שוגרו טילי הטומהוק או בסיסים אמריקניים בטורקיה. תהיה תגובה דיפלומטית חריפה, אך לא מעבר לכך. מצבה של רוסיה, כלכלית וגם צבאית, אינו מאפשר לה כרגע עימות כולל עם ארה"ב. ייתכן שהפעילות הצבאית נגד המורדים בסוריה תתעצם, ובמקביל כדי להגן על האינטרסים שלו פוטין ירסן את אסד. בשקט, אבל באגרוף ברזל, לבל יביך אותו פעם נוספת.

שיגור טומהוק לעבר סוריה, הלילה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שיגור טומהוק לעבר סוריה, הלילה(צילום: רויטרס)
 

הרוסים ממילא מובכים בגלל העובדה שמטוסיהם פועלים מאותו שדה שממנו יצאו המטוסים עם הנשק הכימי של אסד. אפשר להניח שטראמפ לא היה תוקף את הבסיס בקרבת חומס, שבו גם נוכחות רוסית, מבלי שהיה בידו מודיעין מוצק מאוד, ממקורות שונים, על הפעולה. ההודעה שנמסרה מראש לרוסים - וגם לישראל - באה זמן קצר מאוד לפני ההתקפה, באופן שלא אפשר לסורים להיערך מחדש, ולכן היו פגיעות בנפש בין אנשי הצבא הסורי. הנזק לאסד משמעותי, משום שמבסיס זה הוא יוצא לתקיפות נגד מטרות דאעש במזרח סוריה.

 

מיני פרל הארבור

מבחינת המזרח התיכון, זהו מיני-פרל הארבור של האמריקנים. הפעולה היא בשורה טובה לישראל, לסעודים, לטורקים - גם מפני שארה"ב הבהירה ששימוש בנשק בלתי-קונבנציונלי הוא קו אדום מבחינתה, והיא מתנהגת כאילו היא עצמה הותקפה אם נעשה בו שימוש.

טראמפ מכריז על התקיפה, הלילה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טראמפ מכריז על התקיפה, הלילה(צילום: רויטרס)

בזמן נאום טראמפ: בתו איוונקה, היועץ הבכיר סטיב בנון וסגנית ראש המועצה לביטחון לאומי דינה פאוול (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בזמן נאום טראמפ: בתו איוונקה, היועץ הבכיר סטיב בנון וסגנית ראש המועצה לביטחון לאומי דינה פאוול(צילום: רויטרס)
 

הבשורה הרעה היא לאיראן, שממשיכה לצפצף על ארה"ב בניסויי טילים בליסטיים. האיראנים מקבלים כעת כרטיס צהוב בוהק, לא רק בגלל ניסויי הטילים, אלא גם לגבי הסכם הגרעין עם המעצמות. אם חשבו שיוכלו להפר אותו ולהתחמק בלי עונש כמו אסד, עכשיו ישקלו פעמיים. וגם בכך יש בשורה לישראל, שחוששת מנוכחות איראנית בגולן.

 

במבט רחב יותר, המסר הדיפלומטי הוא גם לסין, שמפרה אמנות בים הדרומי. העובדה שטראמפ לא נרתע מהתגובה בשעה שנשיא סין מבקר אצלו בפלורידה, מדברת בעד עצמה. למעשה כל מי שנפגע כעת מהפרות הסדר העולמי של איראן, צפון קוריאה ואפילו סין, צריך לקחת עכשיו בחשבון שלארצות הברית בהנהגת טראמפ יש קווים אדומים שלא תיתן לחצות אותם. הנשיא לשעבר ברק אובמה ודאי מהרהר עכשיו אם היה צריך לפעול אחרת. על אותו קו אדום אובמה ויתר, ומאז המשיך אסד לטבוח באזרחי סוריה בגיבוי רוסי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
דונלד טראמפ, הלילה
צילום: רויטרס
מומלצים