שתף קטע נבחר

מחשש לפיגוע בסיני - מעבר טאבה נסגר

פרסום ראשון: במערכת הביטחון החליטו בצעד תקדימי לסגור את המעבר לחצי האי ליציאת ישראלים. הסיבה: אזהרת מסע חמורה בשל איום לביצוע פיגוע נגד תיירים בסיני בטווח הזמן המיידי. במטה ללוחמה בטרור קוראים לישראלים השוהים בסיני לצאת לאלתר מהאזור ולשוב לישראל

 

 

מעבר טאבה נסגר הבוקר (ב') בעקבות התראה לפיגוע. כך נודע ל-ynet. אלפי הישראלים שתכננו לנפוש בחצי האי במהלך חג פסח וחול המועד יאלצו לשנות את התוכניות שלהם ולשוב על עקבותיהם. מדובר בהחלטה תקדימית שעד כה לא התקבלה במערכת הביטחון.

 

אתמול, בעקבות המתקפה המשולבת שביצע דאעש על כנסיות קופטים במצרים, שבה נרצחו כ-45 בני אדם ויותר מ-100 נפצעו, פרסם המטה ללוחמה בטרור תיקוף לאזהרת המסע לסיני - אחרי שרק לפני שבועיים פורסמה אזהרה כזו.

 

מעבר טאבה, הבוקר. לא תתאפשר יציאת ישראלים לסיני במהלך החג וחול המועד (צילום: תיקי גולן) (צילום: תיקי גולן)
מעבר טאבה, הבוקר. לא תתאפשר יציאת ישראלים לסיני במהלך החג וחול המועד(צילום: תיקי גולן)

תתאפשר כניסת ישראלים חזרה לארץ (צילום: תיקי גולן) (צילום: תיקי גולן)
תתאפשר כניסת ישראלים חזרה לארץ(צילום: תיקי גולן)
 

בהודעה שהוציא הבוקר המטה ללוחמה בטרור נמסר כי "בהמשך לתיקוף אזהרת המסע של המטה ללוט"ר מאמש, נוכח התגברות האיום, חומרתו ומיידיותו, ועל פי אישור הדרג המדיני, החליט שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, בהתאם לסמכויותיו על-פי דין, ולאחר התייעצות עם שר הביטחון והגורמים המוסמכים, לא לאפשר יציאתם של אזרחים ישראלים ממעבר טאבה לכיוון סיני - החל מטווח הזמן המיידי ועד אחרי החג (18.4), בכפוף להערכת המצב. יודגש, כי תתאפשר כניסת אזרחים ישראלים חזרה למדינה".

 

‎ראש המטה ללוחמה בטרור אמר בשבוע שעבר כי הוחמרה אזהרת המסע לסיני, וכי תישקל גם אפשרות לסגור את מעבר הגבול בטאבה אם יהיה מידע מודיעיני קונקרטי על כוונה לבצע פיגועים. בשיחה עם כתבים אמר איתן בן דוד, כי במטה החליטו לחדד את האזהרה בשל "איום חמור ועדכני למימוש פיגוע טרור כנגד תיירים בסיני, לרבות ישראלים, בטווח הזמן המיידי".

 

מטיילים במעבר טאבה, הבוקר (צילום: חיים דוד) (צילום: חיים דוד)
מטיילים במעבר טאבה, הבוקר(צילום: חיים דוד)

 (צילום: חיים דוד) (צילום: חיים דוד)
(צילום: חיים דוד)

 (צילום: חיים דוד) (צילום: חיים דוד)
(צילום: חיים דוד)

 (צילום: חיים דוד) (צילום: חיים דוד)
(צילום: חיים דוד)

במטה ללוחמה בטרור מעריכים כי כעת שוהים בסיני מאות ישראלים, ולקראת חג הפסח יגיעו עוד אלפים רבים. בחגי תשרי הגיעו לסיני בין 17 ל-20 אלף תיירים ישראלים.

 

שר התחבורה ושר המודיעין, ישראל כץ, אמר כי "טרם ההחלטה קיימתי הערכות מצב והתייעצויות עם כל הגורמים הרלוונטיים. נוכח חומרת האיומים והמידע החלטתי שעדיף לקלקל טיולים מאשר לסכן חיים. אני פונה לכל הישראלים ששוהים בסיני לחזור מיד לישראל".

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

השר כץ (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
השר כץ(צילום: יואב דודקביץ)

 

באזהרה העדכנית נכתב כי "בעקבות הערכת מצב ייעודית שהתקיימה במטה ללוט"ר, לאור עליית מדרגה נוספת בחומרת האיום הנשקף לישראלים המבקרים בסיני ומיידיותו, וברקע לכך מתקפת הטרור הקטלנית שהתרחשה היום, המשקפת שוב את יכולות הטרור של המדינה האיסלאמית, הוחלט על תיקוף אזהרת המסע של המטה ללוט"ר".

 

"כזכור, נמשכת פעילותו המתעצמת של ארגון 'מחוז סיני' בחודשים האחרונים, הבאה לידי ביטוי בעליית מדרגה בפעילותו, כולל כנגד ישראל, למימוש פיגועי טרור נגד תיירים בסיני, לרבות ישראלים בטווח הזמן המיידי. נוכח חומרת האיום, המלצת המטה ללוט"ר לישראלים השוהים בסיני לצאת לאלתר מהאזור ולשוב לישראל.

 

כמו כן, נבקש ממשפחות הישראלים השוהים שם, ליצור עמם קשר ולעדכנם אודות האיום המיידי בסיני. לגבי אזרחים ישראלים אשר מתעתדים לצאת לאזור, נדגיש כי לא תתאפשר יציאתם בעת הנוכחית מטעמים של הגנה על ביטחונם. לפיכך מתבקשים שלא להגיע למעבר טאבה לצורך יציאה לסיני ולהישמע להנחיות".

 

ישראלים בסיני: "גם בשבדיה ובלונדון יש התראות"

על אף האזהרה החמורה, ישראלים רבים הספיקו לחצות הבוקר את מעבר טאבה ולא מתכוונים להתראות להרוס את חופשתם. "אנחנו בסיני אחרי 16 שנות היעדרות. נהגנו בעבר להגיע לכאן הרבה", סיפר זוג מת"א שהגיע לנפוש עם חמשת ילדיו. "החלטנו לנסוע לסיני כיוון שלא מצאנו כרטיסים זולים לחו"ל. חבר שהיה כאן לפני חודש החזיר לנו את התשוקה לחזור".

 

ישראלים במעבר טאבה, הבוקר (צילום: תיקי גולן) (צילום: תיקי גולן)
ישראלים במעבר טאבה, הבוקר(צילום: תיקי גולן)

 

 

באשר לאזהרות של מערכת הביטחון, אמרו במשפחה: "גם בשבדיה יש התראות, וגם בלונדון. גם בינואר האחרון הייתה התראה". במקביל נצפו ישראלים רבים חוצים את המעבר בדרכם חזרה ארצה. "הכל רגוע ואפשר לעבור בלי לחשוש", מסרו כמה מהם.

 

בינתיים במצרים, הכריז הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי על שלושה חודשי חירום בכל רחבי המדינה בעקבות סדרת הפיגועים במדינה, וכן על הקמת מועצה עליונה למאבק בטרור. "המאבק נגד הטרוריסטים יהיה ארוך וכואב. מה שקורה הוא ניסיון לקרוע את מצרים", אמר אמש א-סיסי בנאום לאומה אחרי שכינס את המועצה לביטחון לאומי. "אנחנו מסוגלים להביס את הטרור. ייפוי הכוח שנתתם לי ביולי 2013 לא היה בשביל מאבק מוגבל נגד הטרור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תיקי גולן
מעבר טאבה, הבוקר
צילום: תיקי גולן
מומלצים