שתף קטע נבחר

צפון קוריאה במפגן כוח: טילים בליסטיים מצוללות

על רקע המתיחות עם ארה"ב והדיווחים על ניסוי גרעיני אפשרי, הציגה המדינה המבודדת לראשונה טילים בליסטיים המשוגרים מצוללות במהלך המפגן הצבאי הענק לכבוד יום הולדתו ה-105 של "אבי האומה". במקביל, מגיעות עדויות ממפגן הכוח של ארה"ב באפגניסטן: "זה הרגיש כאילו השמיים נופלים, חשבנו שזה סוף העולם"

 

צפון קוריאה הציגה הבוקר (שבת) לראשונה טילים בליסטיים מדגם Pukkuksong-2 SLBM המשוגרים מצוללות, במהלך המפגן הצבאי לכבוד יום הולדתו ה-105 של "אבי האומה", קים איל סונג. הטלוויזיה הממלכתית שידרה תמונות של הטילים על משאיות, לקראת הצגתם בפני המנהיג קים ג'ונג און. זאת על רקע הדיווחים שמלבד המפגן הענק, ייתכן שצפון קוריאה מעוניינת לציין את האירוע גם בניסוי גרעיני. תמונות לוויין שפורסמו מראות כי אתר הניסויים הגרעיניים "ערוך ומוכן" לניסוי שכזה. גורמים צבאיים בדרום קוריאה אמרו כי הם מעריכים שהטילים שהוצגו כוללים גם דגמים חדשים של טילים בליסטיים בין-יבשתיים.

הוצגו לראשונה טילים בליסטיים המשוגרים מצוללות. מפגן הענק בצפון קוריאה (צילום: AP) (צילום: AP)
הוצגו לראשונה טילים בליסטיים המשוגרים מצוללות. מפגן הענק בצפון קוריאה(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

אתמול דיווחה רשת החדשות NBC NEWS מפי כמה גורמי מודיעין אמריקניים בכירים כי ארצות הברית מוכנה לפתוח במתקפה נגד צפון קוריאה, אם תשתכנע שבכוונתה לבצע ניסוי גרעיני. הגורמים הוסיפו כי אם תצא לפועל, המתקפה תהיה "מכה מקדימה" שבה ייעשה שימוש בנשק קונבנציונלי.

 

גורמי המודיעין הוסיפו כי ארה"ב מיקמה באזור שתי משחתות המסוגלות לירות טילי שיוט מסוג טומהוק, שאחת מהן במרחק של 300 ק"מ בלבד מאתר הניסויים הגרעיניים של צפון קוריאה. בנוסף, ארה"ב מיקמה מפציצים כבדים באי גואם שבמערב האוקיינוס השקט, שכשליש משטחו משמש את צבאה, כדי לתקוף את צפון קוריאה אם יהיה בכך צורך. השבוע הודיע הפנטגון כי נושאת המטוסים יו אס אס קרל וינסון הופנתה לחצי האי הקוריאני.

במסלול התנגשות. טראמפ וקים ג'ונג און (צילום: ריטרס, AFP) (צילום: ריטרס, AFP)
במסלול התנגשות. טראמפ וקים ג'ונג און(צילום: ריטרס, AFP)

מפגן צבאי ענק בפיונגיאנג (צילום: AP) (צילום: AP)
מפגן צבאי ענק בפיונגיאנג(צילום: AP)
 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

סגן שר החוץ של צפון קוריאה אמר אתמול לסוכנות הידיעות AP כי ארצו תבצע את הניסוי הגרעיני הבא מתי שהמטה העליון ימצא לנכון, והזהיר כי פיונגיאנג לא "תשב בחיבוק ידיים" לנוכח מתקפת מנע אמריקנית אפשרית. מוקדם יותר השבוע אמרה צפון קוריאה כי "תכה ראשונה את ארה"ב" בנשק גרעיני, אם תראה סימנים למתקפה אמריקנית צפויה. שלשום היא אף הזהירה מפני "מתקפת תגמול חסרת רחמים", אם ארה"ב תנקוט פעולה כלשהי. עם זאת, מומחים מעריכים כי לצפון קוריאה אין יכולת להשתמש בנשק גרעיני לטווחים ארוכים, ואין בידיה עדיין טיל בין-יבשתי.

 

הפנטגון מסר בתגובה לפרסום כי "כמדיניות, אנחנו לא מדברים על פעולות עתידיות ולא מעלים ספקולציות על תרחישים אפשריים. המפקדים שלנו תמיד שוקלים מגוון רחב של אפשרויות להגנה מפני כל מקרה. המחויבות שלנו להגנת בנות בריתנו, בהן דרום קוריאה ויפן, מול איומים אפשריים, נותרה איתנה". בכיר בממשל טראמפ אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הפרסום של NBC "שגוי לחלוטין", וגורם רשמי נוסף דחה גם הוא את הדיווח, ואמר כי הוא "ספקולטיבי במקרה הטוב".

צילום לוויין של אתר הניסויים הגרעיניים בצפון קוריאה, השבוע ()
צילום לוויין של אתר הניסויים הגרעיניים בצפון קוריאה, השבוע
 

שר החוץ הסיני וואנג יי הזהיר אתמול מפני המתיחות הגוברת בין ארה"ב לצפון קוריאה, ואמר כי מוכרחים לעצור אותה לפני שהיא תצא משליטה. וואנג קרא לשני הצדדים לגלות איפוק, לא להיגרר לפרובוקציות ולהימנע מלאיים זה על זה. עוד הוא אמר כי "כוח לא יכול לפתור את הבעיה. ברגע שתפרוץ מלחמה, התוצאה תהיה אך ורק קורבנות רבים. אף צד לא יוכל לנצח".

 

מפגן כוח באפגניסטן: "חשבו שהגיע סוף העולם"

שלשום ערך צבא ארה"ב מפגן כוח בזירת פעילות אחרת, כאשר הטיל באפגניסטן את "אם כל הפצצות" - הפצצה הגדולה ביותר שלו שאינה פצצה גרעינית, GBU-43/B MOAB. הייתה זו הפעם הראשונה שהפצצה הזו מופעלת בשדה קרב. מהפצצות שאינן גרעיניות - זו הפצצה הגדולה ביותר שנעשה בה שימוש מבצעי אי פעם. הפצצה הוטלה על מנהרות של מחבלי דאעש במחוז ננגרהר. הבוקר טענו גורמים באפגניסטן כי מניין ההרוגים בקרב פעילי דאעש בהפצצה עלה ל-94, בהם לפחות ארבעה בכירים בארגון הטרור.

 

"הרגשנו כאילו אנחנו נמצאים בתוך ספינה בלב ים באמצע סופה", אמר מוחמד שחזאדה, אפגני שמתגורר באזור שבו הוטלה הפצצה, על רגע התקיפה. "חשבתי שהפציצו את הבית שלי, זה הרגיש כאילו השמיים נופלים עלינו. הילדים והנשים היו ממש מבוהלים". הוא הוסיף כי החלונות והדלתות בביתו התנפצו, וכי יש כעת סדקים בקירות.

 


ניסוי ב"אם כלל הפצצות" (צילום: AFP , gettyimages) (צילום: AFP , gettyimages)
ניסוי ב"אם כלל הפצצות"(צילום: AFP , gettyimages)

8 טונות חומר נפץ. "אם כל הפצצות" ()
8 טונות חומר נפץ. "אם כל הפצצות"

"אין ספק שדאעש הם אכזריים ושהם מבצעים מעשי זוועה נגד העם שלנו, אבל אני לא מצליח להבין למה היה צריך להטיל פצצה כזו", אמר נאוויד שינווארי, ראש עיריית אצ'ין, שבקרבתה בוצעה התקיפה. "זה הפחיד את התושבים, קרובי משפחה שלי חשבו שסוף העולם הגיע".

 

רשת "פוקס ניוז" דיווחה אמש כי את ההוראה לתקיפה באמצעות ה-MOAB נתן הגנרל ג'ון ניקולסון, מפקד הכוחות האמריקניים באפגניסטן. על פי הדיווח, אישורו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לא היה נדרש לשם כך. טראמפ עצמו סירב לומר מי נתן את ההוראה לעשות שימוש בפצצה, אך ציין כי הוא העניק לצבא גמישות מלאה. "בכנות, זו הסיבה שהם כל כך מוצלחים לאחרונה", אמר.

 

בהודעה רשמית אמר לאחר התקיפה הגנרל ניקולסון: "דאעש סופג עוד ועוד הפסדים, ולכן הוא מגביר את השימוש שלו בבונקרים ובמהרות כדי לבצר את ההגנות שלו. זה הנשק הנכון להפחתת המכשולים האלה ולשימור המומנטום של המתקפה שלנו על דאעש".

 

ה-MOAB פותחה ערב המלחמה בעיראק וניסוי ראשון נערך בה ב-2003. דובר צבא ארה"ב מסר כי בפצצה היו כ-8 טונות חומר נפץ. ב"פוקס ניוז" הסבירו כי הפצצה גדולה כל כך שלא הייתה ברירה אלא להטיל אותה מחלקו האחורי של מטוס מטען C-130 של חיל האוויר האמריקני. לפי הערכות, חילות האוויר היחידים שיש להם פצצה מסוג זה הם האמריקני והבריטי.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הטילים שהוצגו במפגן הצבאי
צילום: AP
מומלצים