שתף קטע נבחר

גנרל סורי שערק: "אסד מחזיק במאות טונות של נשק כימי"

זאהר אל-סאקאת, ששימש כראש הלוחמה הכימית בדיוויזיה החמישית של הצבא הסורי לפני שערק לפני 4 שנים, טוען כי רק אסד יכול לתת את ההוראה להשתמש בנשק כימי. לדבריו, הנשיא הסורי המשיך לפעול בדרכו כשחזה באדישות העולם: "אובמה שרטט קו אדום, אסד חצה אותו – ולא קרה דבר"

 

כך אסד מערים על העולם כולו: בראיון ל"טלגרף" הבריטי מספר זאהר אל-סאקאת, גנרל סורי ששימש כראש הלוחמה הכימית בדיוויזיה החמישית של הצבא לפני עריקתו בשנת 2013, כי נשיא סוריה בשאר אסד מחזיק בעוד מאות טונות של נשק כימי.

 

סוריה מסרה לכאורה את כל הארסנל הכימי שברשותה במסגרת מבצע האיסוף של האו"ם בשנת 2014 תחת ההסכם שהושג בין ארה"ב לרוסיה ולמשטר הסורי. עם זאת, הגנרל הסורי לשעבר אמר בראיון שפורסם אמש (ו') כי אסד לא מסר את הכול ונותר לו מצבור גדול.

 

אסד מכחיש: "לא הייתה תקיפה כימית, מסרתי הכול"

 

"המשטר מסר 1,300 טונות, אבל במציאות הייתה לו כמות כמעט כפולה מזה", סיפר אל-סאקאת בראיון לעיתון הבריטי. "הכמות שהייתה בפועל עמדה על לפחות 2,000 טונות, מתוכם כמה מאות טונות של גז סארין שבו כביכול השתמשו במתקפה בחאן שייחון באידליב".

נפגעים במתקפה הכימית באידליב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נפגעים במתקפה הכימית באידליב(צילום: AFP)
 

עם זאת, לטענת אל-סאקאת, הסורים כבר לא מייצרים נשק כימי מאז מבצע הסילוק. "נותר להם מצבור גדול מספיק. הם לא הצליחו לייצר עוד", הסביר הגנרל והבהיר כי רק הנשיא יכול לתת את ההוראה להשתמש בנשק כימי נגד אזרחיו.

 

מאז עריקתו שמר הגנרל בן ה-53 על קשרים עם אנשי ממשל בסוריה. לדבריו, מאז שהוחלט על מבצע סילוק הנשק הכימי בסוריה, המשטר עשה כל שביכולתו כדי להעלים כמה שיותר ממצבורי הנשק הכימי. "החלה תנועה גדולה לעבר הבסיסים המבוצרים מחוץ לחומס וגם לבסיס ליד עיר הנמל טרטוס, שם הסורים והרוסים מתפעלים את הבסיס הגדול ביותר בסוריה", אמר הגנרל.

 

"כל עוד אסד בשלטון, הוא לא ימסור את מצבורי הנשק"

דבר נוסף שעליו מצביע אל-סאקאת הוא התעוזה של אסד להמשיך לפעול בדרכו שלו למרות אזהרות העולם. בהקשר הזה מסביר הגנרל הסורי כי אסד המשיך להשתמש בנשק כימי נגד אזרחיו כי ראה שהעולם לא עושה דבר למרות שהוזהר.

 

"לאחר שארה"ב אישרה בשנת 2013 כי אסד משתמש בנשק כימי בסוריה, הנשיא ברק אובמה אמר שמעשה כזה הוא בגדר חציית קו אדום", הזכיר הגנרל הסורי. "עם זאת, אסד המשיך לפעול באותה צורה וגם על אף חציית אותו קו אדום לא קרה דבר. אסד הבין שאובמה לא יעשה דבר. אסד החליט 'לעשות דווקא' מול פניהם של האו"ם והקהילה הבינלאומית".

הוא ממשיך להכחיש. בשאר אסד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הוא ממשיך להכחיש. בשאר אסד(צילום: רויטרס)
 

אל-סאקאת סיפר בראיון המקיף לעיתון הבריטי כי בחודשים לפני עריקתו, הוא קיבל הוראה מהממונה שלו להוציא לפועל שלוש מתקפות כימיות: הראשונה באוקטובר 2012 משייח מסקין, השנייה כחודשיים לאחר מכן סמוך לחארק והאחרונה בינואר 2013 בבושרה אל-חריר. יעדי המתקפות נבחרו משום שהתקיימו שם הפגנות נגד משטר אסד. "היה צריך ללמד אותם לקח, אז אסד החליט לפעול נגד מתנגדיו", סיפר אל-סאקאת.

 

"לא האמנתי בהתחלה שאסד יכול להשתמש בנשק כימי נגד עמו שלו", נזכר הגנרל. "התוכנית הכימית של צבא סוריה הוקמה בתחילת שנות ה-80 כדי להגן על המדינה מפני אויביה כמו ישראל. בשלב מסוים לא יכולתי לעמוד מן הצד ולצפות ברצח עם. אני לא הייתי מסוגל לפגוע בעם שלי".

 

מאז שערק ניסו להתנקש בחייו של הגנרל כמה פעמים. עם זאת, אין בכוונתו לעצור והוא ממשיך בעבודתו בתיעוד מתקפות כימיות ואיסוף ראיות ומידע עבור האו"ם. "אסד לא ימסור את שארית מצבור הנשק הכימי שלו כל עוד הוא בשלטון", מבהיר אל-סאקאת. "אם ייאלצו אותו לרדת מהשלטון, הוא עשוי להודות היכן נמצא חלק מהארסנל רק כדי שהוא לא ייפול לידיים הלא נכונות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נפגעים במתקפה הכימית
צילום: AFP
מומלצים