שתף קטע נבחר

מפגן הכוח הצפון קוריאני: הצגת תכלית למטרות איום

המפגן הצבאי המרשים לכבוד הולדת סבו של המנהיג קים ג'ונג און כלל, לפי הדיווחים, טילים בליסטיים בין-יבשתיים חדישים שלא נראו עד כה. גם טילים שיכולים להגיע עד ארה"ב הוצבו על משאיות במפגן בפיונגיאנג. אנליסטים מעריכים כי צפון קוריאה לא ביצעה ניסויי שיגור כך שיעילותם עדיין אינה ברורה

 

בצל רוחות המלחמה המנשבות בין צפון קוריאה לארה"ב, הציג משטרו של הרודן קים ג'ונג און את הארסנל המקיף שלו. טילים בין-יבשתיים, טילים לטווח בינוני ואמצעי לחימה רבים ומגוונים הוצבו על משאיות שנסעו הבוקר (שבת) לאורך השדרה המרכזית בבירה פיונגיאנג במפגן הצבאי לעיני השליט.

 

המפגן הצבאי נערך במסגרת ציון יום הולדתו ה-105 של קים איל סונג, סבו של קים ג'ונג און ומי שנחשב ל"אבי האומה". המפגן נערך ברקע הדיווחים כי צפון קוריאה מתכננת ניסוי גרעיני נוסף ומנגד האיומים שנשמעים מצד ארה"ב על מתקפת מנע מקדימה כדי לעצור את הניסוי.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

גורמים צבאיים בדרום קוריאה אמרו כי בין הטילים שהוצגו במפגן היו דגמים חדשים של טילים בליסטיים בין-יבשתיים המשוגרים מצוללות. קים דונג יאב, מומחה צפון קוריאני במכון מחקר בדרום קוריאה, ראה את התמונות שהגיעו מפיונגיאנג והסביר כי מדובר רק בטכנולוגיה ראוותנית שעדיין לא בוצע ניסוי אחד ממשי שלה.

 

"ככל הנראה מדובר באבטיפוס של הטיל שהוצג במהלך המפגן", הסביר המומחה. "לפי התמונות מדובר במתקני אחסון של הטילים שהוצגו ולא ניתן לומר בוודאות מה היכולות שלהם". בנוסף, במהלך המפגן הוצגו טילים מסוג KN-08, שגם הוצבו על גבי משאיות. אנליסטים אומרים כי טילים מהסוג הזה יכולים להגיע עד ארה"ב, אך גם במקרה הזה לא בוצע עדיין ניסוי צפון קוריאני כדי לבדוק את יעילותם.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
  

מלבד הטילים הללו, הוצג גם הטיל "מוסודאן", שכבר נראה בעבר ונערכו שיגורי ניסוי שלו פעמים רבות כולל ביוני אשתקד. הטיל הוא לטווח בינוני ולפי מומחים יכול להגיע עד לבסיסים האמריקניים באי גואם הסמוך.

 

ביום שישי לפנות בוקר דיווחה רשת NBCNEWS מפי גורמי מודיעין אמריקנים בכירים כי ארה"ב מוכנה לפתוח במתקפה נגד צפון קוריאה אם תשתכנע שבכוונת המנהיג קים להורות על ניסוי גרעיני.

 

הדיווח הוכחש על-ידי בכירים בממשלו של דונלד טראמפ וגם היום מבהירים גורמים בוושינגטון וגם בצבא האמריקני כי לא כך הדבר. "ממשל טראמפ מתווה מדיניות של הגברת הלחץ על פיונגיאנג בעזרתה של סין, בעלת בריתה המרכזית של צפון קוריאה, במקום אפשרויות צבאיות או מהלכים להפלת קים מהשלטון", אמרו גורמים אמריקנים לסוכנות AP. גורם צבאי אמריקני אמר ל-AP כי לארה"ב אין שום כוונה להשתמש באופציה הצבאית נגד צפון קוריאה בתגובה לניסוי גרעיני או לשיגור טיל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
טיל שהוצג במפגן בפיונגיאנג
צילום: רויטרס
מומלצים