שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  התרעה: מפעלי הבטון בעטרות מסכנים את בריאות הציבור
  המשרד להגנת הסביבה מתריע בפני הציבור השוהה באזור התעשייה עטרות בצפון ירושלים לצמצם את זמן השהות במקום. במקום מרוכזים שמונה מפעלי בטון וחמש תחנות מעבר לפסולת בניין הפולטים חלקיקי אבק
  מפגע בריאותי בצפון ירושלים: המשרד להגנת הסביבה, בהתייעצות עם משרד הבריאות, מתריע בפני הציבור השוהה באזור התעשייה עטרות שבצפון ירושלים - ובמיוחד זה הנמנה עם האוכלוסייה הרגישה (חולי לב, חולי ריאות, קשישים, ילדים ונשים בהריון) - לצמצם את זמן השהות במקום למינימום האפשרי.

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בדיקות במקום מעלות כי במקום זה קיים חשש לפגיעה בבריאות הציבור בשל ריכוזים גבוהים של חלקיקים נשימים, החורגים מערכי ההתרעה, בעשרות ימים במהלך השנה. לפי משרד ההגנ"ס, כיום קיימות עדויות חד-משמעיות לכך שחשיפה לרמות גבוהות של חלקיקים נשימים, מגדילה את הסיכון לתחלואה ולתמותה.

   

  הניטור במקום נעשה על-ידי עיריית ירושלים, והמשרד להגנ"ס ביצע החודש לתחנה כיול חיצוני ואימות של המידע.

   

  במשרד ההגנ"ס מציינים כי באזור התעשייה בעטרות מרוכזים שמונה מפעלי בטון וחמש תחנות מעבר לפסולת בניין (מהן שלוש היו פעילות בתקופת הדיגום) – ואלו הם מקורות הפליטה העיקריים של חלקיקי האבק.

  אזור התעשייה עטרות (המשרד להגנת הסביבה)
  אזור התעשייה עטרות(המשרד להגנת הסביבה)
   

  במחוז ירושלים של משרד ההגנ"ס מסבירים כי הם פועלים לשינוי המצב הסביבתי באזור התעשייה. "כל מפעלי הבטון מחזיקים ברישיונות עסק שהנפיקה עיריית ירושלים, והמשרד להגנת הסביבה צירף אליהם תנאים נוספים ומחמירים, הכוללים דרישה ליישום אמצעים פיזיים נוספים למניעת פליטות אבק לאוויר, כגון: קירוי תאי אחסון אגרגטים, קירוי מסועים, יציקת משטחי העבודה וניקיונם השוטף, התקנת מערכות למניעת מילוי יתר בממגורות, מערכות הרטבה להנחתת אבק מרחף ועוד.

   

  "מפעלי הבטון שלא מבצעים דרישות אלה עומדים בפני אכיפה בלתי מתפשרת. מחצית ממפעלי הבטון לא עמדו במועדים לביצוע, קיבלו התראות ועברו שימועים לפני חקירה פלילית. בשל פעולות המשרד, מוקמות בימים אלה תשתיות חדשות ומשודרגים המפעלים – עבודות שיושלמו במהלך החודשים הבאים".

   

  שתי תחנות מעבר לפסולת בניין זומנו לשימוע

  לדבריהם, גם תחנות המעבר לפסולת בניין מחזיקות ברישיונות עסק של עיריית ירושלים, כולל תנאים מטעם המשרד להגנת הסביבה. "בתחנות המעבר מבצע המשרד פיקוח הדוק ליישום התנאים ברישיון עסק, וננקטים צעדי אכיפה נגד התחנות שאינן עומדות בדרישות. כך, לאחר סיכום ממצאי הביקורות שנערכו בתחנות המעבר בחודש מרס, בתוספת איסוף נתונים מסיורים קודמים, נשלחו באופן מיידי התראות לשלוש תחנות, ושתיים מהן זומנו לשימוע, לפני החלטה על המשך הליכי האכיפה - ובכלל זה אכיפה פלילית".

   

  בנוסף, בשל חומרת ממצאי הניטור באזור התעשייה, ידרוש מחוז ירושלים של המשרד להגנת הסביבה ביצוע קירוי של תחנות המעבר. מדובר בצעד שטרם נעשה במקומות אחרים בארץ ומתבצע בעטרות, בשל מורכבות האזור. יצוין, כי לאזור התעשייה עטרות אין מנהלת פעילה, ורמת התחזוקה של השטחים הציבוריים, הדרכים וחצרות המפעלים היא ברמה ירודה.

   

  "לצורך שיפור המצב הסביבתי והפחתת זיהום האוויר נדרשת גם הכנת תוכנית טיפול כוללת על ידי הרשות המקומית - עיריית ירושלים", אומרים במשרד ההגנ"ס. "על תוכנית כזו לכלול תכנון פיקוח ואכיפה של צוותי פיקוח ושיטור עירוני, לרבות אפשרות שימוש במצלמות לצורך הרתעה ואכיפה; ניקיון שוטף של הדרכים; קידום מתן היתרי בנייה לתכניות קירוי בעסקים; וכן החלת הסדרי תנועה חדשים במטרה להפחית עומסי תנועה ומניעת אירועים של שפיכת בטון ממערבלים - אירועים המייצרים אבק רב בכבישי אזור התעשייה".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "התרעה: מפעלי הבטון בעטרות מסכנים את בריאות הציבור"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים