שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הורשעה בהסתה לאלימות: "לזרוק אבנים גם אם ימות חייל"

  אלירז פיין, בת 24 מעתניאל, הביעה ברשת תמיכה בהשלכת אבנים על חיילים: "כמובן שעל ערבים אין שאלה". על רצח מוחמד אבו חדיר כתבה: "גאה ושמחה לגלות שיש יהודים שלא יכלו לשתוק". אחרי רצח דוואבשה אמרה: "מעשה ראוי ונכון". היום הורשעה

  אלירז פיין והדברים שפרסמה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  אלירז פיין והדברים שפרסמה(צילום: גיל יוחנן)

  בית משפט השלום בפתח תקווה הרשיע היום (ג') את אלירז פיין, בת 24 מעתניאל שבדרום הר חברון, בהסתה לאלימות ברשת. זאת לאחר שפיין הודתה בביצוע העבירות.

   

  מכתב האישום שהוגש באוגוסט האחרון עולה כי בעקבות פינוי והריסה של מבנים בלתי-חוקיים ביצהר ב-2014, שם התגוררה פיין, התנהל בקבוצת גוגל בשם "יצהרניקים" דיון רשתי בנוגע ללגיטימיות של פעולה אלימה של יידוי אבנים על כוחות הביטחון. בין היתר, כתבה פיין: "אני בעד זריקת אבנים (על יהודים, כמובן שעל ערבים אין שאלה) בסיטואציות מסוימות, גם אם האבן תביא למותו של חייל!!! אגבה מול כל גוף חיצוני את זורקי האבנים, גם במקרים שבהם לא היו נחוצים בעיני!". שעות ספורות אחרי שפיין פרסמה כי היא תומכת בהשלכת אבנים על חיילים, יודו אבנים על כוח יס"מ ביישוב.

   

  עוד צוין בכתב האישום כי ברקע חטיפת ורצח שלושת הנערים בגוש עציון ב-2014, רצח הנער מוחמד אבו חדיר ב-2014, ואירוע ההצתה בכפר דומא ב-2015 שבו נרצחו שלושת בני משפחת דוואבשה, פרסמה הנאשמת בפייסבוק קריאות לעשיית מעשי אלימות או טרור נגד ערבים פלסטינים וערבים ישראלים, וכן דברי שבח, אהדה, עידוד, תמיכה והזדהות כלפי מעשים כאלה.

   

  לפי כתב האישום, פיין פרסמה את הדברים המתוארים לאחר שכבר נחקרה באזהרה ואף נעצרה בגין פרסום קודם. על רקע חטיפת ורצח הנער אבו חדיר כתבה פיין ביולי 2014 באופן ישיר ועקבי בחשבונותיהם של כ-800 חבריה בפייסבוק כי "אני גאה ושמחה לגלות שיש יהודים שלא יכלו לעמוד מנגד ולשתוק! שולחת ברכת חזק ואמץ לעצורים (שאיני מכירה כלל) החשודים ברצח הערבים למשפחת אבו חדיר".

   

  ביוני 2015 כתבה הנאשמת לאחר הצתת מתחם כנסיית הלחם והדגים בסמוך לכנרת: "יאללה מבסוטים, בוקר טוב! הפעם כנסייה, כהתחשבות ברגשות המוסלמים, רמדאן כרים גם לכם". בהמשך כתבה פיין בתגובה כי "המעשה עצמו הוא מצווה", לצד תגובות רבות נוספות.

   

  לאחר הצתת בית משפחת דוואבשה בכפר דומא באמצעות בקבוקי תבערה, פרסמה פיין באוגוסט 2015 בפייסבוק: "להבעית אותם ולגרום להם להבין שדם יהודי אינו הפקר, על רצח ירחץ האויב בדמו", "אני רואה בזה מעשה ונכון וראוי", "מאוד ראוי ומכובד בעיניי לפגוע ברכוש ערבי".

   

  לגבי העונש שייגזר על פיין, הודיעה הפרקליטות שעמדתה היא שישה חודשי עבודות שירות. ההגנה, מצדה, תבקש לסיים את ההליך ללא הרשעה. בכוונתה לטעון שמדובר בבחורה צעירה ושבסך הכל מדובר בפוסטים שכתבה ברשת. לטענת ההגנה, במקרים מיוחדים, גם אם יש הודאה במעשים, בית המשפט יכול לבטל את ההרשעה. עם זאת, מדובר בהליך שסיכויו לצאת לפועל נמוכים. שלב הטיעונים לעונש נקבע ל-26 בספטמבר.

   

  עורך הדין ד"ר גיל עשת, המייצג את פיין, מסר בתגובה: "אלירז קיבלה אחריות לכמה אמירות שהיו שגויות. מדובר בבחורה צעירה שלא הייתה מעורבת מעולם בשום מעשה אלימות נגד איש, וגם לא עשתה חלילה דבר כדי שאחרים יעשו מעשי אלימות כלשהם. בית המשפט איפשר בחינת אפשרות לסיום ההליך בעניינה ללא הרשעה ואנו נעתור לכך במועד המתאים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים