שתף קטע נבחר

המהומה בדיון על צוק איתן: "הח"כים שכחו שיום הזיכרון בעוד שבועיים"

הדיון בהשתתפות נתניהו על לקחי המבצע בעזה הפך למופע אימים של חברי כנסת שהתעמתו עם הורים שכולים. אביו של בר רהב ז"ל הזדעזע: "לא היה מבוגר אחראי שיעצור את זה?". סבו של בן וענונו ז"ל: "הבנים שהלכו הגנו על הח"כים שישנו טוב בלילה". ביטן דווקא האשים את האופוזיציה במהומה: "ניצול ציני לרווח פוליטי"

 

"אני מזועזע שדברים כאלה קורים במקום שבו מנהלים את המדינה". כך הגיב אפי רהב, אביו של סג"מ בר רהב ז"ל שנהרג במבצע צוק איתן לאחר שחברי כנסת מהליכוד התעמתו עם הורים שכולים במהלך דיון בוועדה לביקורת המדינה על דו"ח המבקר בנוגע ללקחי המבצע בעזה.

 

רהב לא צפה בדיון, שבמהלכו כינה יו"ר הקואליציה דוד ביטן את אילן שגיא, אביו של ארז ז"ל, שקרן. לאחר מכן התעמת ח"כ מיקי זוהר עם לאה גולדין, אמו של הדר גולדין ז"ל, כשהעיר על דבריה בדיון. "חצוף שכמותך, תשתוק", צעקה גולדין לזוהר וזרקה כוס מים.

 

ח"כ זוהר הגיב לאחר הדיון: "אמו של הדר גולדין טענה כי ראש הממשלה הפך אותם לאויבי העם. תגובתי הייתה שזה פשוט לא נכון. אני מכבד אותה ומתנצל אם נפגעה מכך". ביטן האשים את חברי האופוזיציה במהומה: "זה היה ניצול ציני של פוליטיקאים קטנים מהשמאל את כאבם של המשפחות השכולות כדי להשיג רווח פוליטי. מה שעשתה הוועדה זה לבזות את זכר החללים".

 

רהב שמע מה שאירע בכנסת והזדעזע. "לא היה שם איזה מבוגר אחראי שהיה יכול לעצור את זה, להרגיע את הרוחות? כנראה שמישהו שכח שבעוד שבועיים מציינים את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל", תקף האב השכול.

 

יצחק בן שטרית, סבו של בן וענונו שנהרג בקרב בסג'עייה, זעם על התנהגות הח"כים. "הם עברייני פוליטיקה. מאז שהנכד שלי נפל ונהרג כתוצאה מהרשלנות של המדינה אין לי אמונה במנהיגים שלנו. ככה הם מתנהגים בתקשורת. אלה פוליטיקאים ברברים".

 

עוד אמר בן שטרית: "אין להם כבוד לאנשים. מבטלים את כולם. אם הייתי שם ושואל שאלות את מיקי זוהר, הייתי מקבל אותו מענה. הם יושבים לנו על הפצעים, דורכים עלינו. כשמתקרבים הימים האלה אני לא מוחל ולא סולח. מי שהיה אחראי לנפילה של שבעת החיילים בנגמ"ש הרעוע שלהם הוא זה שצריך ללכת הביתה. חברי הכנסת לא צריכים לדבר בכלל. כשהם ישנו בלילה, הם ישנו טוב. מי הגן עליהם? אלה שהלכו. זה לא נשכח".

 

עוד לפני שחזה בדיון הסוער אמר רהב כי "חשוב לא לבוא בטענות להורים שכולים, לאלמנות, ליתומים או לכל מי שנמצא במעגל השכול. הייתי מגלה המון רגישות ובטח שלא צריך להתנפל". הוא הסביר: "דיון חייב להתנהל. הייתה פה לחימה במשך 50 ימים. אי אפשר לבוא ולהגיד שלא צריכים לעשות תיקונים. מערכת שמאמינה וצריכה להשתפר – צריכה לקרוא את הדוח וללמוד. יכול להיות שיש דברים שמחליטים שלא לתקן, אבל אי אפשר להגיד שלא היה כלום".

 

הוא הוסיף כי החליט שלא להגיע לדיון משום שאינו מעוניין להתערב – ולערב את זכרו של בר – בפוליטיקה. "הדוח הזה מעניין אותי פחות כי אני אבא של בר, ויותר משום שאני אבא של ניר, שעכשיו משרת בצבא. שלא תהיה משפחה אחרת שתעבור אותו דבר, ויהיו לי נקיפות מצפון למה לא התרעתי ולא עשיתי".

גולדין פרצה בבכי לאחר העימות (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
גולדין פרצה בבכי לאחר העימות(צילום: אוהד צויגנברג)

שגיא צועק לעבר הח"כים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
שגיא צועק לעבר הח"כים(צילום: אוהד צויגנברג)

הפיוס עם ביטן לאחר הדיון ()
הפיוס עם ביטן לאחר הדיון

ראש הממשלה נתניהו היום בוועדה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ראש הממשלה נתניהו היום בוועדה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

 

עופר מנדלוביץ', אביו של עוז מנדלוביץ' שנפל בקרב בסג'עייה צפה בשידור החי מהוועדה ואמר כי עדיף להתמקד במהות ולא באמירות הקשות שמסביב. "אני מרגיש שאין כרגע אדם אחר מלבד נתניהו, שיכול ליישם כרגע את התיקונים ולהמשיך להוביל הלאה. המדינה ממתינה עכשיו לשיעור הגדול ולתיקונים. עם כל התקלות והכשלים שהיו, הוא זה שיכול להוביל כרגע למערכה הבאה, שאני מקווה שלא תגיע".

בר רהב ז"ל ()
בר רהב ז"ל

בן וענונו ז"ל ()
בן וענונו ז"ל
עוז מנדלוביץ' ז"ל ()
עוז מנדלוביץ' ז"ל

בעימות בין ביטן לשגיא טען האחרון כי בקיץ עמד עם שלט ליד משרד רה"מ וקרא לחקור את כשלי המבצע. לטענת שגיא, ביטן ניגש אליו ואמר לו כי "לא יעזור לך כלום". בשלב הזה התפרץ עליו ביטן: "אתה שקרן. לא דיברתי איתך".

 

עוד קודם לכן נרשם עימות בין הח"כים מהליכוד לשגיא. יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) פנתה לראש הממשלה נתניהו בשאלה על שיתוף הקבינט בקבלת ההחלטות. חברי הכנסת יואב קיש ומיקי זוהר מהליכוד זעמו על השאלה וצעקו: "אם לא היו הדלפות היו משתפים את הקבינט". אז התפרץ לעברם שגיא, שבנו נהרג לאחר שמחבלים חדרו דרך מנהרה למוצב שבו היו ליד נחל עוז: "תכבדו אותנו ושבו בשקט".

 

שגיא המשיך לתקוף: "אני שילמתי במחיר של הבן שלי. איפה הייתם בזמן המלחמה כשהבן שלי נהרג במנהרה?", תקף האב. "הבן שלי מתחת לאדמה והם גיבורים". שגיא התפרץ גם לעבר ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת): "מה אתה עושה פה בכלל? איך הכניסו אותך לפה? לך תשבות רעב עם ברגותי". בסוף הדיון התחבקו שגיא וביטן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
לאה גולדין
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים