שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בנק ישראל תומך בתוכנית כחלון: "שלא תופסק לאחר שנה וחצי"
  בנק ישראל תומך בתוכנית שר האוצר אבל מדגיש שעל התוכנית להיות קבועה ושלא תופסק לאחר שנה וחצי. עוד מציין הבנק המרכזי כי יש צורך להגדיר מקורות נוספים למימון התוכנית מלבד הרזרבה בתקציב, כדי להבטיח את העמידה ביעדים הפיסקליים לשנים 2019-2020

  בנק ישראל תומך בתוכנית שר האוצר "נטו משפחה", אבל מדגיש שעל התוכנית להיות קבועה ושלא תופסק לאחר שנה וחצי.

   

   (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)

   

  בנק ישראל פרסם את התייחסותו לצעדים שעליהם הודיע שר האוצר משה כחלון במסגרת תוכנית "נטו משפחה". הבנק המרכזי מכנה צעדים אלה כ"ראויים" ומזכיר שמרביתם "משתלבים היטב באסטרטגיה הממשלתית לעידוד התעסוקה, צמצום העוני בקרב עובדים וסיוע למשפחות צעירות עובדות, וכן הם תואמים את המלצות המדיניות של בנק ישראל".

   

  עם זאת, הבנק מדגיש שבגלל חשיבותם של צעדים אלה, אסור שהם יהיו זמניים בלבד. "היות שמדובר בצעדים שנותנים מענה לבעיות מבניות, והם אינם באים לשרת צורך זמני של הרחבת הפעילות הכלכלית שממילא נמצאת בגאות", כותב הבנק, "חשוב שהצעדים יהיו פרמננטים ולא יופסקו לאחר שנה וחצי".

   

  הערכת האוצר היא שהתכנית תעלה כ-4 מיליארד שקל

  בנק ישראל טוען שבשלב זה קשה להעריך את העלות המדוייקת של הצעדים שהוכרזו כיוון שחלקם עדיין לא מאופיינים בצורה מדוייקת, וכיוון שיש שונות בין החלקים השונים של התוכנית במועד כניסתם לתוקף, ומאחר שחלקים רבים עוד נדרשים לאישור.

   

  עם זאת, בנק ישראל אומר כי הערכות העלות של משרד האוצר לתוכנית עולות בקנה אחד עם הערכות הבנק שנאמדות ב-4 מיליארד שקל, ומאחר שהתוכנית מנצלת חלק ניכר מהרזרבה של תקציב 2018 שנשמרה לצרכים מיוחדים, הרי שאם תהפוך התוכנית לקבועה, יש צורך להגדיר מקורות מימיון נוספים לתוכנית, שיבטיחו את יכולת העמידה ביעדים הפיסקליים לשנים 2019-2020.

   

  "בנוסף לתכונית שהוצגה", נכתב, "חשוב שהממשלה תמשיך לנקוט בצעדי מדיניות שיביאו לשיפור תשתיות ההון האנושי וההון הפיזי במשק ובכך להגדיל את פוטנציאל הצמיחה של המשק לטווח ארוך.

   

  "חשוב שהממשלה תייצר מקורות תקציביים גם לכך בתקציבים הבאים תוך עמידה במתווה המתון של הפחתת הגירעון הקבוע בחוק, כך שיחס החוב לתוצר יוכל להמשיך לרדת במתינות באופן מתמשך, גם כאשר יפוגו הגורמים הזמניים הפועלים כיום לירידתו".

   

  נזכיר שתוכנית "נטו משפחה" של משרד האוצר כוללת הטבות במיסוי למשפחות עובדות ובהן סבסוד צהרונים, תוספת נקודות זיכוי לנשים ולגברים בגין ילדים עד גיל 6, הרחבת מענק עבודה והפחתת מכסים על בגדי תינוקות, הנעלה ומכשירי סלולר. התוכנית צפויה להעלות את שכר הנטו של משקי הבית בכעשרות אלפי שקלים בשנה, בהתאם לאשכול הסוציו-אקונומי.

   

   

  עוד בכלכלה: צפו בשר הכלכלה, אלי כהן, מתייחס לתוכנית "נטו משפחה"

  צילום: ניצן דרור, אורי דוידוביץ'

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בנק ישראל תומך בתוכנית כחלון: "שלא תופסק לאחר שנה וחצי""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים