שתף קטע נבחר

נתניהו נפגש עם מדליקי המשואות לקראת יום השואה: "זה סיפור התקומה שלנו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו נפגשו עם מדליקי המשואות של העצרת המרכזית ליום הזיכרון לשואה ולגבורה שתתקיים ביום ראשון בערב: "מאוד ריגשתם אותי. הסיפורים מטלטלים. סיפורים מלאי זוועה ומלאי הוד. אומץ הלב וכוח ההתמדה שמפעמים בכם הם כוח החיים של העם שלנו"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה נפגשו היום (ה') במשרד ראש הממשלה עם מדליקי המשואות לקראת העצרת המרכזית ליום הזיכרון לשואה ולגבורה. "הסיפורים מטלטלים, סיפורים מלאי זוועה ומלאי הוד. כל סיפור זה סיפור, וביחד זה הסיפור של העם שלנו שמטפס חזרה מבור המוות - זה סיפור התקומה שלנו".

 

ניצולי השואה עם ראש הממשלה ורעייתו (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
ניצולי השואה עם ראש הממשלה ורעייתו(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

ששת ניצולי השואה שעמם נפגשו בני הזוג נתניהו ידליקו את המשואות ביום ראשון בערב בעצרת הפתיחה הממלכתית לאירועי יום השואה ביד ושם. הם הגיעו לפגישה עם בן משפחה שליווה אותם: בנים, בנות, נכדים, נכדות ונינים. במפגש השתתף גם יו"ר יד ושם, אבנר שלו. ניצולי השואה סיפרו את סיפורי הגבורה וההישרדות שלהם במהלך המלחמה עד עלייתם ארצה, כיצד שרדו את המחנות ואת תלאות המלחמה וכיצד עלו ארצה ובנו את ביתם.

 (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
 

"אני רוצה שתבינו את גודל הנס שאתם חוללתם ושחוללנו יחד", אמר להם נתניהו, "סביב השולחן הזה, שאנחנו יושבים סביבו היום, כמעט שאין יום שלא באים הנה שועי עולם, נשיאים, ראשי ממשלה, שרי חוץ ומנהיגים אחרים והם באים ללמוד ממדינת ישראל. הם רוצים את קרבתה של מדינת ישראל, הם רואים במדינת ישראל מדינה רבת כוח, עם יכולות בכלכלה, בטכנולוגיה, בצבא, במודיעין. יש הערצה גדולה למדינת ישראל".

 

נתניהו סיפר כי אורחיו שואלים "'מאין זה בא? איך עשיתם את זה? הייתם אבק, אפר', אז אני מסתכל עליכם ושואל: 'איך אתם עשיתם את זה?', כי מה שאנחנו עשינו אחר כך, זה כאין וכאפס לעומת המעשה הכביר שלכם, וזה הסיפור הגדול של התקומה. אין הסבר אמיתי לנס הזה. ההסבר לנס הזה הוא האמונה, אומץ הלב וכוח ההתמדה והחיים שמפעמים בכל אחד ואחת מכם. זה כוח החיים של העם שלנו, והוא מופלא. אתם נתתם כל כך הרבה והמדינה צריכה לתת לכם. מאוד ריגשתם אותי, מאוד מאוד ריגשתם, כל אחד ואחד. הסיפורים כבירים. תודה רבה לכם".

 

מדליקי המשואות ונושאת דבר הניצולים הם:

אלקה אברמוביץ, נולדה בשנת 1932 בנובוסליצה שבצפון סרביה ברומניה.

ז'אנין סבן-בוהנה, נולדה בשנת 1929 בנמור שבאלג'יריה.

משה העליון, נולד בשנת 1925 בסלוניקי שביוון.

משה יעקובוביץ, נולד בשנת 1929 בוורשה שבפולין.

משה פורת, נולד בשנת 1931 בהיידוננש שבהונגריה.

מקס פריבלר, נולד בשנת 1931 בכפר מיקוליצ'ין שבפולין.

אסתר מירון, נושאת דבר הניצולים, נולדה ביאנושהאזה שבמערב הונגריה.

 

בפרויקט "זיכרון צרוב" שערך ynet לפני שנתיים סיפר משה העליון, אחד ממדליקי המשואות בעצרת השנה, על החוויות הקשות והסבל שהעבירו אותו הנאצים עם הגעתו למחנה אושוויץ: "יום אחרי שהגענו עשו לנו את הקעקוע. קיבלתי את המספר 114923 ומאותו רגע זו הייתה הזהות שלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נתניהו עם ניצולי השואה
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים