שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מופע ההתגרות של חיזבאללה: הציג יכולות ותיעד את ההגנה הישראלית
  התדרוך שערך חיזבאללה לעיתונאים ליד הגבול הציג תצפית על כלי רכב ומוצבים צה"ליים, נוכחות מתריסה של לוחמים במרחק יריקה מגדר המערכת ומעקב אחר אמצעי ההגנה שהוקמו סביב היישובים בצד הישראלי. לוחמי יוניפי"ל צפו מהצד. יריבי חיזבאללה: "ניסיון להסיט תשומת לב מהמעורבות בסוריה"

   

   

  הסיור של חיזבאללה: "ישראל עברה מהתקפה להגנה"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לוחמי חיזבאללה במרחק יריקה מגדר הגבול בין ישראל ללבנון. מחלקת ההסברה של חיזבאללה קיימה אתמול (ה') סיור לעשרות עיתונאים לאורך הגבול הישראלי, סמוך מאוד לכוחות צה"ל. הכתבים חזו בביצורים ובסוללות העפר שהוקמו בסמוך, במכ"מים, באנטנות ובמגדלי התצפית החדשים בצד הישראלי - אמצעי הגנה, שלדברי הארגון, התווספו לגזרה על סמך השערת צה"ל לפיה "כוחות ההתנגדות יחדרו ליישובים שלו".

   

  מוחמד עפיף, הממונה על ההסברה בחיזבאללה שנכח בסיור, אמר בראיון לערוץ הלבנוני LBC כי חיזבאללה מוכן להדוף כל תוקפנות ישראלית וכי ישראל מהלכת אימים ומנהלת מלחמת תקשורתית ופסיכולוגית נגד לבנון והלבנונים, בזמן שהיא עצמה נוקטת אמצעים הגנתיים מתוך פחד מתרחיש של חדירת כוחות הארגון לשטחה. איהאב, הקצין שערך את התדרוך לעיתונאים, הוסיף וטען כי בישראל מקשיבים לדבריו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, ונוקטים בצעדים מאז שהאחרון איים באפשרות של פלישה לגליל.

  חיזבאללה הציג יכולות ותצפית לשטח ישראל (צילום: AFP, EPA)
  חיזבאללה הציג יכולות ותצפית לשטח ישראל(צילום: AFP, EPA)

  מתקן צה"לי בחניתה, ממבט חיזבאללה (צילום: AFP)
  מתקן צה"לי בחניתה, ממבט חיזבאללה(צילום: AFP)

   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  כמה כלי תקשורת בלבנון דיווחו כי הסיור שערך חיזבאללה לעיתונאים תואם מראש עם צבא לבנון ועם יוניפי"ל - כוח צבאי של האו"ם שמוצב בדרום לבנון. במקום אף נצפו לוחמים יוניפי"ל איטלקים שחזו בתדרוך הכתבים הנדיר על גבול הצפון.

   

  יש לציין כי בתוכנית ששודרה לאחרונה בערוץ "אל מנאר" השייך לחיזבאללה, שזכתה לשם "גדר האשליות", הוצגו הביצורים והמכשולים החדשים שהקים צה"ל באזור הגבול.

   

  התנהגות חיזבאללה בגבול לפי התיעוד שפורסם בלבנון נחשבת לחריגה ומתריסה, שכן הארגון נוהג שלא לפעול באופן גלוי, עם מדי צבא, בקרבת הגבול עם ישראל - ובניגוד חמור להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם 1701 שסיימה את מלחמת לבנון השנייה. יש לציין כי אנשי חיזבאללה מסתובבים ופועלים כל העת בקרבת גדר המערכת, אוספים מודיעין באופן יומיומי ומתעדים כמעט כל פעילות גלויה של צה"ל, אך הם עושים זאת לרוב בזהירות, על בגדים אזרחיים."חיזבאללה גלוי על הגדר" הוא דפוס ההתנהגות שקדם למלחמת לבנון השנייה.

   

  העיתונאים מסיירים סמוך לגבול (צילום: AP)
  העיתונאים מסיירים סמוך לגבול (צילום: AP)

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  מוחמד עפיף, הממונה על ההסברה בחיזבאללה (צילום: EPA)
  מוחמד עפיף, הממונה על ההסברה בחיזבאללה(צילום: EPA)
  איהאב, הקצין שהעביר את התדרוך לעיתונאים (צילום: EPA)
  איהאב, הקצין שהעביר את התדרוך לעיתונאים(צילום: EPA)

  לסיור הגיעו גם עיתונאים מתימן (צילום: EPA)
  לסיור הגיעו גם עיתונאים מתימן(צילום: EPA)

  לוחמי יוניפי"ל מאיטליה משקיפים מהצד על הסיור (צילום: AP)
  לוחמי יוניפי"ל מאיטליה משקיפים מהצד על הסיור(צילום: AP)
   

  הפרסום הלבנוני הציני כלפי פרויקט ביצור המכשול של צה"ל לאורך הגבול בשנתיים האחרונות, מעיד עד כמה חיזבאללה עוקב בדאגה אחר התכנית ההנדסית של פיקוד הצפון. הפרויקט כולל הצבת חומות בטון גבוהות באזורים רגישים לאורך הגבול, בעיקר בקרבת ישובים ישראליים סמוכי גדר, חפירת תעלות עמוקות, הקמת סוללות אדמה גבוהות ויצירה מלאכותית של מיצוקים באיזורים ההרריים.

   

  מטרת הפרויקט היא יצירת קושי משמעותי על חיזבאללה לממש במלחמה הבאה את אחת מהפתעותיו השאפתניות - פשיטה פלוגתית של עשרות חמושים עם כוחותיהם המובחרים לשטח הישראלי, לצורך כיבוש, ולו זמני של מספר שעות, של חלק מיישוב או של מוצב ישראלי, כמהלומת פתיחה תודעתית שתיצרב לשיטת הארגון כתמונת הניצחון במלחמה הבאה. מדובר למעשה בחדירה במקביל של מספר "פלוגות רדואן" לשטח הישראלי.


  לוחמי חיזבאללה חמושים ליד גדר המערכת (צילום: AFP)
  לוחמי חיזבאללה חמושים ליד גדר המערכת(צילום: AFP)

   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  הפרסום מצד חיזבאללה בא על רקע דברים שאמר שלשום קצין בכיר בצה"ל, שטען כי הארגון השיעי נמצא במצוקה גדולה על רקע השתתפותו במלחמה בסוריה ובעיראק לצידו של בשאר אל-אסד - מלחמה שפגעה בכ-8,000 לוחמי חיזבאללה, כשליש מכוח הארגון, הובילה למשבר תקציבי שגרם להקמת קרנות צדקה, כשבתווך הארגון טרם מינה לעצמו רמטכ"ל חדש מאז חיסולו של מוסטפא באדר א-דין במאי אשתקד.

   

  הקצין הישראלי התייחס לתחקיר שפרסמה רשת "אל-ערבייה" על חיסולו של באדר א-דין ואמר: "הוא היה מאוד מדויק. זה אירוע משמעותי מאוד שמעיד על המשבר והשאלות הקשות שעולות בחיזבאללה, שכן באדר א-דין חוסל דקות לאחר פגישה שקיים עם קאסם סוליאמני, מפקד משמרות המהפכה שפועלים מחוץ לאיראן. באדר א-דין היה מפקד עצמאי ורב עוצמה. חיסולו יצר בעיות פיקוד ושליטה בארגון. לנסראללה יש הבנה אסטרטגית טובה אבל לא ידע בהפעלת כוחות".

  תצפית על רכב צה"לי (צילום: AFP)
  תצפית על רכב צה"לי(צילום: AFP)
   

   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  מבחינת ישראל, תצוגת התכלית של חיזבאללה בקרבת הגבול מוכיחה עד כמה הארגון נמצא במשבר עמוק, פנימי וחיצוני מול העולם הערבי, ולכן הוא מנסה ליצור את הרושם שהוא עדיין מגן על לבנון. לפי גורמים במערכת הביטחון, מסיבת העיתונאים של חיזבאללה היא תעמולה מובהקת, אך גם הוכחה חותכת מול הקהילה הבינלאומית שחיזבאללה מפר את החלטת 1701 של מועצת הביטחון, בהיותו פרוס וחמוש מדרום לנהר הליטאני.

   

  איש חיזבאללה שערך את הסיור לעיתונאים סירב להתייחס לאופן שבו הארגון מתמודד עם קווי ההגנה החדשים לכאורה של ישראל, אבל אמר כי "בפעם הראשונה בתולדות הישות הציונית האויב משתמש באמצעי הגנה ועובר מדוקטרינה של התקפה לדוקטרינה של הגנה".

   

  בהמשך הוא ציטט את אחת האמירות של חסן נסראללה: "אנחנו לא חוששים ממלחמה ולא מפחדים להתמודד איתה, אלא משתוקקים לה. אנחנו נתמודד איתה אם היא תיכפה עלינו, ואנחנו ננצח אם ירצה אללה".

   

  לצעד של חיזבאללה יש גם משמעות בזירה הלבנונית הפנימית, ברקע הביקורת על הארגון שפועל בעיקר בסוריה לצד כוחות משטר אסד. זרם "אל-מוסתקבל" ("העתיד") המתנגד לחיזבאללה ומזוהה עם ראש הממשלה סעד אל-חרירי, תקף את הארגון עקב הסיור ליד הגבול: "פעם נוספת חיזבאללה מציג מחזה שמתגרה במרבית הלבנונים שעקבו אחר המפגן שארגן חיזבאללה לכלי התקשורת המקומיים והזרים ברצועת הגבול", נכתב בהודעה מטעמם.

   

  עוד נכתב כי "לבטח צה"ל השקיף" על אותו מפגן ואולי אף בירך עליו כיוון שמדובר ב"עוד הוכחה שצה"ל יכול להשתמש בה, לכך שהמדינה הלבנונית אינה נמצאת ואינה נושאת באחריות שלה באזורי הגבול". בהודעה אף נטען כי מדובר ב"מפגן תקשורתי בלבד שמפצה על היעדרות ארוכה בגלל המעורבות של חיזבאללה במלחמה בסוריה ובניסיון לשקם את מעמדו - בדרום לבנון בפרט ובמדינה ככלל - ולהסיט את תשומת הלב מהקמפיינים, הלחצים והחרפת הסנקציות שהוא מסבך בהן את סביבתו התומכת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מופע ההתגרות של חיזבאללה: הציג יכולות ותיעד את ההגנה הישראלית"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP, EPA
  מימין: מחבל חיזבאללה באזור נאקורה, משמאל: מוצב צה"ל
  צילום: AFP, EPA
  מוצר השנה
  מומלצים