שתף קטע נבחר

כשהמלך נלחם בשחיתות: שר סעודי ראשון בחקירה

הממלכה כמרקחה: שר השירות האזרחי בסעודיה נתפס בקלקלתו לאחר ש"סידר" לבנו משרה חלומית. אזרח מקומי פנה לרשות למאבק בשחיתות - והשר הסורר הודח ועכשיו עומד לחקירה של ועדה מטעם בית המלוכה. ואיך זה קשור לג'וב החדש של בן המלך? צפו ב"יא אללה"

 

 

ללא שום הודעה מוקדמת, ערוצי הטלוויזיה בסעודיה בישרו בשבת האחרונה על צווים חדשים שיפורסמו מטעמו של המלך. מדובר באקט שמתבצע לעתים תכופות בעידן של המלך סלמאן ובנו הצעיר מוחמד - שר ההגנה, יורש העצר השני והאיש שבאמת קובע בממלכה. אולם נראה כי הפעם כמות השינויים והצווים חצתה כל גבול: שלוש הנחיות מלכותיות ו-42 צווים הומטרו בזה אחר זה על מרקעי הטלוויזיה.

 

חלק לא מבוטל מהצווים נגע לשינויים פרסונליים בעמדות שונות: בשורות הצבא, במושלי מחוזות, שגרירים ושרים שהוחלפו. אך נראה שאחד הסיפורים הגדולים של אותו ערב היה של שר השירות האזרחי, ח'אלד אל-ערג', שנכנס לתפקידו בפברואר 2015. אל-ערג' הודח יחד עם שר התקשורת ושר ההסברה והתרבות, אך הוא קיבל תשומת לב מיוחדת משום שבאופן תקדימי המלך החליט להעבירו לחקירה של ועדה ממשלתית מטעם בית המלוכה בשל התנהלותו הקלוקלת. הצעד ננקט אחרי שהתקבלו תלונות בעניינו ברשות למאבק בשחיתות "נזאהה" (טוהר מידות) שהוקמה ב-2011.

עושים סדר בשחיתות הסעודית ()
עושים סדר בשחיתות הסעודית

חוסר האהדה לשר המושמץ החלה אי שם באוקטובר 2016 עת ניסה להסביר החלטות ממשלתיות על קיצוץ תוספות ותגמולים שניתנו לעובדי המדינה. "התפוקה של עובד המדינה לא עולה על שעה ביום", אמר אל-ערג' בראיון שהוקלט. אך הקש ששבר את גב הגמל היה מסמך שהופץ ברשתות החברתיות והעלה כביכול כי השר "סידר" לבנו משרה עם שכר חודשי המשתווה ל-21 אלף שקל. הקומבינה עוררה זעם רב ברשתות החברתיות. "בשכר הזה אתה יכול להעסיק ארבעה אקדמאים או ארבע אקדמאיות מובטלים, מי ראוי יותר?!?!", הלין אחד מהגולשים בזמנו תחת ההאשטאג "#שר השירות מינה את בנו בשכר של 21 אלף". בהאשטאג נשמעו קריאות לפטרו ולהעמידו לדין.

 

אך מסתבר שיש מי שעשה מעשה ולא הסתפק רק בציוצים. מדובר בסעד אל-ת'וויני, אזרח סעודי ועיתונאי מקומי שחיכה שמישהו מהאזרחים יגיש תלונה נגדו לרשות למאבק בשחיתות בגין אותו גילוי. "אמרו לי שאני נכנס לקן של צרעות", הוא נזכר בחיוך באחד מהראיונות הרבים שלו בשבוע האחרון בממלכה אחרי שהפך למעין גיבור השעה. היה בסעודיה מי שהרחיק לכת והשיק קמפיין כדי להודות לו.

מלך סעודיה סלמאן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מלך סעודיה סלמאן(צילום: AFP)

מי שכמובן גרף מחמאות בסעודיה הוא המלך עצמו ,שעל הדרך גם החזיר את כל התוספות לעובדי המדינה כתחליף להחלטה לקצץ אותן. "ההחלטה להעמיד לדין את השר היא החלטה חשובה, היסטורית ויוצאת דופן", אמר לטלוויזיה הסעודית העורך של העיתון "אל-עוכאז" המזוהה עם בית המלוכה. האיש, ג'מיל א-ד'יאבי, הוסיף: "זה מדגיש את הרצון של המלך להיאבק בשחיתות ולשמור על טוהר המידות ולהעמיד לדין את מי שמעורב בכך בין אם מדובר בשר או לא".

 

באופן אירוני, לצד אותה החלטה נחרצת ותקדימית נגד השר, מי שקיבל קידום הוא לא אחר מאשר בנו של המלך, ח'אלד בן סלמאן, הטייס המבטיח בן ה-32 שכבר לקחת חלק בהפצצות של חיל האוויר הסעודי נגד דאעש ונגד המורדים החות'ים בתימן. הוא מונה בסבב המינויים והניפויים הנוכחי לשגרירה העשירי של סעודיה בארצות הברית. כשזה נוגע לנסיכי בית המלוכה כנראה שהנפוטיזם מהווה פחות בעיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים