שתף קטע נבחר

צרפת: יש הוכחות שאסד השתמש בנשק כימי

אסד ופוטין הכחישו ודרשו חקירה מקיפה, וכעת אומרת צרפת שיש לה "אקדח מעשן". שר החוץ הודיע כי בדיקה של דגימות מזירת הטבח מראות, "ללא ספק", שנעשה שימוש בגז העצבים סארין בעיירה חאן שייחון

צרפת הודיעה היום (ד') כי דגימות שהגיעו למודיעין הצרפתי מוכיחות כי הכוחות שנאמנים לנשיא סוריה בשאר אסד השתמשו, "ללא ספק", בנשק כימי במתקפה בצפון סוריה בתחילת החודש. שר החוץ הצרפתי ז'אן מארק-איירו אמר כי מהבדיקה עולה שמשטר אסד ובני בריתו השתמשו בגז העצבים סארין. הוא אמר שהקביעה הנחרצת מסתמכת על השוואה בין הדגימות האחרונות, לדגימות ממתקפה בשנת 2013.

 

 

נפגעי הטבח בתחילת החודש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נפגעי הטבח בתחילת החודש(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

"אנחנו יודעים, ממקור מסוים, שתהליך הפקת הדגימות שנלקחו טיפוסית לשיטה שמפותחת במעבדות הסוריות", אמר שר החוץ הצרפתי. "השיטה היא סימן היכר של המשטר, והיא מה שמאפשרת לנו לבסס את האחריות למתקפה. אנחנו יודעים בגלל שאנחנו שמרנו דגימות מהמתקפות הקודמות כדי שנוכל להשוות".

 

במסמך מסווג בן שישה עמודים של הצבא והמודיעין הצרפתי נכתב לפי דגימות דם של הקורבנות, וממצאים מאזור המתקפה, בשאר אסד ושותפיו נתנו הוראה להשתמש בנשק כימי. הממצאים הצרפתיים מפורסמים לאחר שסוריה, ובעלת בריתה רוסיה, הכחישו שאסד השתמש בנשק כימי ודרשו חקירה מקיפה בנושא.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
  

המתקפה בעיירה חאן שייחון זעזעה את הקהילה הבינלאומית, והובילה למעורבות אמריקנית ישירה לראשונה מאז שהחלה מלחמת האזרחים בסוריה ב-2011. דונלד טראמפ הורה לתקוף את הבסיס שממנו המריאו מטוסי הצבא הסורי שאחראיים למתקפה.

 

בראיון לסוכנות הידיעות הצרפתית כשבוע אחרי הטבח אמר נשיא סוריה כי הוא מסר את כל הנשק הכימי שהיה ברשותו, והטענה המערבית שצבאו ביצע תקיפה כימית היא "100% זיוף". אסד אמר כי "הרושם שלנו הוא שהמערב, בעיקר ארה"ב, משתף פעולה עם הטרוריסטים ולכן יצר את כל הסיפור כתירוץ". הוא הבהיר שמשטרו יאפשר לחקור את התקיפה בעיירה חאן שייחון "בתנאי שהחקירה לא תהיה מוטה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ילד מקבל טיפול אחרי המתקפה
צילום: AFP
מומלצים