שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  שני מאסרי עולם לתושב עכו שהסיע מתנקש

  מוחמד אל ח'יר ואחיינו מוסא מוחמד אלדין נורו למוות באפריל 2015 בעכו. בית המשפט המחוזי בחיפה גזר שני מאסרי עולם על סלים שוויש, שהורשע ברצח הכפול על אף שחלקו הסתכם בהסעת הנאשם בירי. "הוא שלט על המעשים"

  בית המשפט המחוזי בחיפה גזר היום (ד') שני מאסרי עולם מצטברים על סלים שוויש בן 28 מעכו, שהורשע כי רצח באפריל 2015 בעל קיוסק בעיר ואת אחיינו. הנאשם הוא זה שהסיע את היורה למקום, אולם הרכב השופטים בראשות אב בית הדין השופט רון סוקול, קבע כי יש להרשיעו ברצח, מאחר שהוא "הצטרף ליורה לאחר הכנה ומתוך כוונה והחלטה להמית".

   

  הרצח בוצע בפיצוצייה בבעלות מוחמד אל ח'יר (בוגי) בן 37. הנאשם השני, אדהם סולימני, הוא זה שפנה לשוויש וביקש ממנו לבוא עמו למשימת החיסול של אל ח'יר, תמורת תשלום של 30 אלף שקל. הנאשם סייע לו ויחד הגיעו השניים לפיצוצייה. הנאשם השני פתח באש ורצח ביריות אל אל ח'יר ואת אחיינו, מוסא מוחמד אלדין, שהיה בן 18. לאחר הרצח עזבו השניים את המקום והציתו את הרכב בו נסעו בעת הרצח. משפטו של סולימני הנאשם בירי עצמו עדיין מתנהל.

   

  השופטים קבעו בעת הכרעת הדין כי הנאשם היה מודע וכי סייע בתכנון והתכוון להשתתף במעשה הרצח של אל ח'יר. ביחס לרצח של מוסא ציינו השופטים: "גם אם הירי כלפי מוסא לא היה חלק מהתכנון המקורי, גם אם לא דובר על האפשרות לירי באנשים נוספים פרט לבוגי, יש לראות בנאשם כמי שהיה חלק אינטגרלי ובלתי נפרד מהפעילות ומהמעשים שהביאו גם למותו של המנוח מוסא וכמי שנטל חלק בכל התוכנית על גלגוליה השונים.

   

  "בידיו של הנאשם הייתה שליטה על המעשים. הנאשם יכול היה למנוע את השתתפותו במעשה. הנאשם הוא שנהג ברכב, הגיע יחד עם אדהם לבית הקפה, המתין איתו עד לחזרה למקום. בכל שלב יכול היה הנאשם להחליט להפסיק את השתתפותו. כך גם יכול היה להימנע מעצירת הרכב ליד בית הקפה ויכול היה להימנע מלהמתין במקום עד סיום הירי וההימלטות. משבחר הנאשם לעשות זאת, יש לראות בו כמי שהיה שותף לגרימת מותו של מוסא".

  הרכב של המתנקש והמסיע בזירת הרצח הכפול (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
  הרכב של המתנקש והמסיע בזירת הרצח הכפול(צילום: אחיה ראב"ד)

  מאחר שהעונש המחייב על כל מעשה רצח הוא מאסר עולם, דנו השופטים רק בשאלה אם שני מאסרי העולם שייגזרו על הנאשם ירוצו בחופף או במצטבר. הם קבעו כאמור כי המאסרים ירוצו במצטבר: "חפיפה של העונש", קבעו היום השופטים, "תעקור מתוכן את העונש על המתתו של מוסא, ולא יהיה בעונש מתן ביטוי לכך שמעשי הנאשם הביאו למותם של שני קורבנות".

   

  הם הוסיפו כי גם בעובדה שהנאשם הוא לא היורה, אין כדי להצדיק הקלה כזו. "אחריותו של מבצע בצוותא לתוצאות המעשים של שותפיו, אינה פחותה מאחריותם שלהם", נכתב בגזר הדין.

   

  בנוסף נגזרו על שוויש ארבע שנות מאסר בגין הצתת הרכב, ואלה ירוצו בחופף למאסרים האחרים. עוד נקבע כי הוא יפצה את משפחות הקורבנות בסכום של 200 אלף שקל כל אחת. מדובר בסכום של כ-80% מהפיצוי המקסימלי שניתן להטיל במסגרת ההליך הפלילי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אחיה ראב"ד
  הרכב של המתנקש והמסיע
  צילום: אחיה ראב"ד
  מומלצים