שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מאתיופיה לבית הנשיא - בזכות המחשב
  "רוב האתיופים שפגשתי אמרו שהם מאוד מעוניינים להבין את הטכנולוגיה הנמצאת סביבם, אך יש להם מחסום מבחינת השפה. מיד התחלתי להשתתף בפרויקטים שונים באמהרית, כמו כתיבת מאמרים בויקיפדיה ותרומה לתרגום של גוגל באמהרית". חנוך ארגה, שיקבל היום אות הערכה בבית הנשיא, משתף
  שלום, שמי חנוך ארגה, חייל בודד בן 24. כיום אני מתגורר ברמת גן, עליתי לארץ מאדיס אבבה שבאתיופיה וכיום אני מתגורר ברמת גן. כשהגעתי לישראל, ארץ הקודש כתייר בסוף שנת 2009, הידע שלי במחשבים היה מועט ביותר. באותה התקופה, התעניינתי בפיזיקה ורציתי ללמוד פיזיקה תאורטית.

   

  אבל - נסתרות הן דרכי האל. שאלה פשוטה שינתה את חיי: "איך המחשב עובד?". מאחר ואני אדם סקרן ביותר, אני תמיד חותר לחקור ולהבין כיצד הדברים פועלים. בזכות כוחו של האינטרנט, התחלתי להבין לאט ובהדרגתיות מה זה מחשב וכיצד הוא עובד.

   

  יוטיוב היווה עבורי כרטיס כניסה לעולם המחשבים, את רוב זמני העברתי באתר זה ובעקבות כך התאהבתי לחלוטין בתכנות. לא צריך לרכוש שום דבר כדי להתחיל ללמוד, פשוט הורדתי מספר תוכנות והייתי מוכן לפעולה.

   

  במהלך שנת 2012, התחלתי לעבוד על קוד פשוט בעזרת visual c#, ועשיתי ניסויים עם טכנולוגיות ברשת. בנוסף, הקמתי אתר פשוט והתחלתי להעלות מספר סרטונים בשפה האמהרית. לפתע התחלתי לתקשר עם אנשים מסביב לעולם.

   


  אני מקבל שאלות כל יום, מבצע מחקר ומנסה לענות עליהן כמיטב יכולתי 

   

  רוב האתיופים שפגשתי אמרו שהם מאוד מעוניינים להבין את הטכנולוגיה הנמצאת סביבם, אך יש להם מחסום מבחינת השפה. מיד התחלתי להשתתף בפרויקטי

  Open Source שונים באמהרית, כמו למשל כתיבת מאמרים בויקיפדיה ותרומה לתרגום של גוגל באמהרית. בנוסף הקמתי ערוץ יוטיוב ועמוד פייסבוק בנושא לימודי מחשב באמהרית וכעת יש לי מעל 15,600 עוקבים.

   

  אני מקבל שאלות כל יום, מבצע מחקר ומנסה לענות עליהן כמיטב יכולתי. זו באמת הייתה חוויה מדהימה ולימודית עבורי. עם זאת, נולדה בי תקווה חדשה. אני רוצה להיות מתכנת מן המניין, מאחר ואני חדור אמונה שבאמצעות טכנולוגיה אני יכול לבצע שינוי.

   

  בשנת 2013 קיבלתי אזרחות ישראלית - אירוע מכונן בחיי. הדבר הראשון שעשיתי היה להירשם למכללה ובשנה לאחר מכן התחלתי ללמוד הנדסת תוכנה ב"מכללה האקדמית להנדסה" בבאר שבע. הלמידה בעברית היוותה קושי גדול בעבורי ולכן החלטתי קודם כל לשפר את העברית שלי ובו זמנית הבנתי שאוכל לתרום למדינה שלי וגם ללמוד עברית תוך כדי.

   

  הדבר הבא המשמעותי בקרה הוא קבלת זימון להתגייס לצה"ל באפריל 2015. התחלתי את שירותי בקורס לימוד עברית של שלושה חודשים ביחד טירונות 02 בבסיס מחווה אלון. שם פגשתי חיילים מכל העולם, אבל הייתי החייל האתיופי היחיד בכל המחלקה שלי. זה גרם לי לתקשר רק בעברית כל היום, זה כמובן עזר לי לשפר את השפה.

   

  התחלתי לשתף את התרבות שלי עם הסובבים אותי

  סיימתי בתור מצטיין הפלוגה. ושובצתי לקורס מנהל רשת, למרות שהעדפתי לעסוק בתכנות. עם סיום הקורס שיבצו אותי ביחידת ממר"ם ולשמחתי הקצינים שלי אהבו את האופן שבו עבדתי והעבירו אותי לצוות אחר, שם העניקו לי את החופש לתכנת כמה שרציתי.

   

  השתתפתי בפרויקטים שונים ועשיתי כמיטב יכולתי. התחלתי לשתף את התרבות שלי עם הסובבים אותי וכל יום אני נחשף לסיפור חדש והכי חשוב, הכרתי חברים לחיים. זה הופך את השירות שלי למעניין יותר ממה שחשבתי.

   

  להפתעתי ולשמחתי, נבחרתי מטעם ממר"ם לקבל פרס מהנשיא. זה דבר שלעולם לא ציפיתי שיקרה. זהו כבוד גדול בעבורי, בעבור המשפחה שלי ובעבור היחידה, ואני מקווה שגם בעבור כל העדה האתיופית ומדינת ישראל.

   

  החדשות המרגשות עוד יותר מבחינתי היו האישור המיוחד שקיבלתי לצאת לקורס תכנות אני מאמין שאסיים את הקורס בהצלחה ואשרת את המדינה אפילו יותר טוב באמצעות טכנולוגיה. אני רוצה להוקיר תודה לכל האנשים שהיו ועדיין נמצאים ברגעים קשים או רגעים שמחים ושממשיכים לתת לי מוטיבציה להמשיך להשיג את הבלתי אפשרי.

   

  חנוך ארגה הוא אחד מ-121 מצטייני הנשיא שמקבלים היום, יום העצמאות, בבית הנשיא בירושלים, אות הערכה על שירותו ועבודתו במהלך השירות

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מאתיופיה לבית הנשיא - בזכות המחשב"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים