שתף קטע נבחר

רודן זימבבואה: "אנחנו הכי מפותחים ביבשת אחרי דרום אפריקה"

גם עם 80% אבטלה, מחסור בכסף, חובות ענק ואינפלציה גבוהה, נשיא זימבבואה לא חושב שארצו במצב שברירי: "אנחנו לא מדינה ענייה"

למי קראתם עניים? נשיא זימבבואה רוברט מוגאבה דוחה על הסף את הטענות שארצו נמצאת במצב שברירי, ומתעקש שהיא אחת המדינות המפותחות ביותר באפריקה למרות כלכלתה השוקעת. מוגאבה בן ה-93 אמר היום (יום ה') את הדברים במהלך פאנל בנושא "מדינות שבריריות" בפורום הכלכלי העולמי.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

זימבבואה היא המדינה המפותחת ביותר באפריקה אחרי דרום אפריקה, הכריז מוגאבה, שבתקופה האחרונה סובל מבעיות בריאות. "כן, יש לנו בעיות. אבל יש לנו משאבים", אמר הנשיא. "זימבבואה איננה מדינה שברירית, היא אחת המדינות הכי מפותחות, שנייה אחרי דרום אפריקה. אתם לא יכולים בכלל לדבר איתנו כאל 'מדינה שברירית' מנקודת מבט כלכלית".

 

"כן, יש לנו בעיות. אבל יש לנו משאבים". מוגאבה (צילום: AP) (צילום: AP)
"כן, יש לנו בעיות. אבל יש לנו משאבים". מוגאבה(צילום: AP)

זימבבואה, בעבר מדינה משגשגת, סובלת ממשבר כלכלי חריף ובשנה שעברה רשמה צמיחה בשיעור של 0.7 אחוזים בלבד. הממשלה שקועה בחובות גדולים ומתקשה לשלם משכורות לעובדי הציבור, מטבע זר לא נכנס כמעט בכלל למדינה והרשויות מגבילות את משיכת המזומנים בבנקים בגלל מחסור בכסף.

 

למרות גילו המבוגר והחשש ממצבו הרפואי, מוגאבה מתמודד בבחירות לנשיאות זימבבואה שייערכו בשנה הבאה.

 

מבקריו של מוגאבה מאשימים אותו שדרדר את הכלכלה המבטיחה בזימבבואה למצב הקשה שבו היא נמצאת כיום עם 80 אחוזי אבטלה תוך שימוש במדיניות כוחנית ואלימה שכוללת בין היתר החרמת חוות מסחריות בבעלות לבנים. גם הדפסת הכסף - תופעה רווחת במדינה האפריקנית - לא ממש תרמה לכלכלתה והזניקה את האינפלציה.

 

מוגאבה וחבריו למפלגת השלטון טוענים שכלכלת המדינה התערערה על ידי מעצמות מערביות. "השנה יהיה לנו יבול שופע. לא רק תירס, יש לנו כותנה וטבק. אנחנו לא מדינה ענייה", אמר מוגאבה.

 

למרות הפגנות מחאה רבות נגד הנהגתו, נשיא זימבבואה אמר שתושבים רבים עדיין תומכים בממשלתו. "כלכלות אינן יכולות לצמוח במהירות שבה האנשים שלנו מצפים שיצמחו. השקעה הייתה צריכה להיכנס מזמן".

 

מוגאבה יהיה מועמד מפלגת ZANU-PF לנשיאות בבחירות שצפויות להיערך באמצע 2018, אז יהיה בן 94.

 

מוגאבה הוא ראש המדינה המבוגר ביותר בעולם ומנהיג את זימבבואה מאז תום שלטון המיעוט הלבן ב-1980 לאחר שנים של מלחמה. בעבר אמר שהוא רוצה לחיות עד גיל 100 ולשלוט בארצו במשך כל חייו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
יעמוד לבחירה נוספת כנשיא בגיל 94. מוגאבה
צילום: רויטרס
מומלצים