שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אימרי זיו בגמר האירוויזיון? הסיכויים לטובתו

  הוא ינעל את חצי הגמר השני, שולט במדיה החברתית ביד רמה וכבר הוגדר כגולדן בוי החדש בתקשורת הזרה - אבל האם כל אלו יעזרו לסיכוייו של אימרי זיו להעפיל לגמר האירוויזיון, ולסיים בצד הטוב של הסטטיסטיקה? זה הזמן לבדוק

   

  אימרי על הבמה בקייב. נתראה בגמר? (צילום: Andreas Putting) (צילום: Andreas Putting)
  אימרי על הבמה בקייב. נתראה בגמר?(צילום: Andreas Putting)
   

  אחרי לא מעט סערות ושערוריות, ובשיאה של אחת התקופות המורכבות בתולדות האיחוד האירופי, נפתח היום בקייב שבאוקראינה שבוע האירוויזיון. מחרתיים (ג') יתקיים חצי הגמר הראשון, בחמישי חצי הגמר השני בהשתתפות ישראל, ובשבת שלב הגמר, אז ייבחר השיר הזוכה לשנת 2017, כמו גם זהות המדינה שתארח את התחרות בשנה הבאה.

   

  את ישראל מייצג השנה אימרי זיו, או רק "אימרי" כפי שהוא יוצג השבוע לאירופה, זוכה תוכנית הריאליטי "הכוכב הבא" שינסה בחמישי לכבוש את לבה של היבשת עם "I Feel Alive". על קו הזינוק, החלטנו לבדוק מה באמת הסיכויים של ישראל להפעיל לגמר ואולי לזכות, ועד כמה הסטטיסטיקות, הרשתות החברתיות, המראה של זיו והשיר עצמו עוזרים לנו בדרך.

   

  רואים את השנים

  אימרי זיו מגיע לאירוויזיון במומנטום מצוין ועם אחריות גדולה על הכתפיים. מאז שתחרות קדם האירוויזיון חזרה בצורתה החדשה - תוכנית הריאליטי "הכוכב הבא לאירוויזיון" בערוץ 2, לא פספסנו בכלל. שני זוכי העונות שנשלחו לייצג את ישראל עשו זאת בכבוד גדול. נדב גדג' העפיל לגמר בווינה 2015 וסיים במקום התשיעי, חובי סטאר סיים את חלקו בתחרות במקום ה-14 לאחר שאף הוא העפיל לשלב הגמר בשבדיה 2016.

   

  אחרי שנים של כישלונות, ההתאוששות המרשימה של ישראל בתחרות מספקת לאימרי אתגר לא קטן. נהוג לומר ש"נסתפק בעלייה לגמר", אך כעת נראה האם יצליח להגיע למקום גבוה אפילו יותר משני קודמיו בתחרות, ואולי אפילו לחצות את הרף שהציבה שירי מימון ב-2005, גם כן בקייב, מקום 4. לדבר על זכייה, 19 שנים אחרי הפעם האחרונה שדנה אינטרנשיונל עשתה את זה עבור ישראל? כנראה עדיין קצת מוגזם.

   

  העלו את הרף. חובי סטאר ואימרי זיו באירוויזיון 2016 (צילום: Andres Putting - EBU)
  העלו את הרף. חובי סטאר ואימרי זיו באירוויזיון 2016(צילום: Andres Putting - EBU)

  אחרון חביב

  ליתרון אחד הנציג הכחול-לבן שלנו כבר זוכה מראש - הוא יהיה המתחרה ה-18 והאחרון בחצי הגמר שלו, חצי הגמר השני, ולמעשה יהיה השיר שיסגור את שלב חצאי הגמר של אירוויזיון 2017. במשך שנים הטענה הייתה שלשיר הנועל את רשימת המתחרים יש יתרון: אותו זוכרים המסמסים ומקלידי האפליקציות. בדקנו אם יש אמת בסברה הזו, ולפחות בכל הנוגע לחצי הגמר - התוצאות ברורות, מובהקות ומעודדות.

   

  ב-2004, בעקבות הזינוק במספר המדינות המתחרות, הוחלט על הוספת חצי גמר כמעין קדם אירוויזיון נוסף. מ-2008 הפורמט השתנה לשני חצאי גמר, ולאחריהם האירוויזיון עצמו. לפיכך, עד כה התקיימו 22 חצאי גמר, ובאופן מדהים - בלא פחות מ-18 מהם, המבצע האחרון ברשימה - עלה לגמר.

   

  על פי המיקום בחצי הגמר - לעשירייה הראשונה לא נגיע (צילום: Thomas Hanses) (צילום: Thomas Hanses)
  על פי המיקום בחצי הגמר - לעשירייה הראשונה לא נגיע(צילום: Thomas Hanses)
   

  בשלושה חצאי גמר, אותו אחרון ברשימה הגיע למספר הנקודות הגבוה ביותר מבין כל שירי חצאי הגמר. לעומת זאת, אותו מספר בדיוק - שלושה בלבד מתוך 22 חצאי הגמר, אחרון המתמודדים דורג בחצי התחתון. אימרי יכול כאמור להיות מעודד מאוד מהסטטיסטיקה של חצאי הגמר. לעומת זאת, התוצאות של אחרוני המשתתפים בשלב הגמר, אינן כה חד-משמעיות. נזכיר גם שלאחר ההעפלה לגמר מתקיימת הגרלה והשיר מקבל מספר חדש לגמר בשבת.

   

  מבדיקת 30 תחרויות האירוויזיון האחרונות, החל מ-1987, עולה כי רק פעם אחת המנצח היה אחרון המבצעים - להקת ריבה הקרואטית שייצגה ב-1989 את יוגוסלביה, רגע לפני תחילת מלחמת האזרחים שקרעה את המדינה. מנגד, ב-2013, הזמר שנעל את הערב גם דורג אחרון בסוף הערב - ראיין דולן מאירלנד קיבל 5 נקודות בלבד וסיים במקום ה-26. בממוצע, 24.2 מדינות השתתפו בגמרים ב-30 השנים האחרונות, כשהדירוג הממוצע של אחרון המשתתפים הוא 11.56.

   

  חצי גמר? קל

  לסטטיסטיקות הללו צריך להוסיף השנה גם פרמטר נוסף, והוא חצי הגמר בו הוגרלה ישראל - חצי הגמר השני, והקל מבין השניים השנה. ראשית, זהו חצי הגמר בו אמורה הייתה להופיע רוסיה, שכזכור הודחה מהאירוויזיון בבושת פנים על ידי אוקראינה. מדי שנה רוסיה מגיעה למקומות גבוהים ביותר. בשנה שעברה סיימה רוסיה במקום השלישי, ב-2015 בשני, ב-2014 בשביעי, ב-2013 בחמישי וב-2012 סיימו הבבושקות הבלתי נשכחות שייצגו את רוסיה בבאקו, במקום השני.

   

  רוסיה בחוץ, ולא רק אוקראינה חוגגת (צילום: getyimages) (צילום: getyimages)
  רוסיה בחוץ, ולא רק אוקראינה חוגגת(צילום: getyimages)

  אז רוסיה נמחקה מרשימת המשתתפים ומותירה חלל גדול ומצוין עבור אימרי, וזה עוד לא הכל. מרבית הפייבוריטים והשירים המדוברים של השנה באירוויזיון נמצאים בחצי הגמר הראשון ולא יתמודדו מול אימרי.

   

  כך למשל רובין משבדיה, מועמד מוביל וחזק ביותר שעשוי לזכות בתחרות בסופו של דבר, ישיר בחצי הגמר הראשון (ויהיה שיר מספר 1, כלומר בקצה השני של התחרות ביחס לשירו של אימרי). גם סלבדור סובראל מפורטוגל, לא מהכוכבים הלוהטים של השנה אבל כן כוכב בטבלאות ההימורים השונות - ישיר בחצי הגמר הראשון, וגם ארמניה, בלגיה ואזרבייג'ן המדורגות גבוה יחסית בטבלאות ההימורים.

   

   

  עוד נקודה לטובת אימרי היא אוסטרליה (כן, אם אתם לא מהעוקבים הקבועים, אוסטרליה משתתפת באירוויזיון זו כבר שנה שלישית). ב-2015 סיימה במקום החמישי וב-2016 לא פחות ולא יותר במקום השני, עם 511 נקודות על פי שיטת הניקוד החדשה, מרחק 23 נקודות בלבד מהזכייה של אוקראינה. גם איסאיה מאוסטרליה, מועמד בולט נוסף במיוחד, ישיר בחצי הגמר הראשון. אנחנו חלילה לא רוצים להביא את המנחוס, אבל באמת שהשנה אימרי יצטרך להתאמץ מאוד כדי לא לעלות לשלב הגמר.

   

  ואם נגיע לגמר, אז על פי כמעט כל אתרי ההימורים, חבל על המאמץ של כולנו. איטליה, שכלל לא משתתפת בחצאי הגמר אלא מופיעה רק בגמר בהיותה חלק מה"ביג 5" (המדינות המייסדות של התחרות), תהיה הזוכה הגדולה של אירוויזיון 2017.

   

  הקוף מאיטליה מוביל לזכייה

   

  שירו המשועשע של פרנצ'סקו גבאני, "Occidentiali's Karma", והגימיק של השנה בתחרות - בובת קוף על הבמה (על פי חוקי האירוויזיון אסור להעלות חיות אמיתיות על הבמה), צפויים לגרוף את כל הקופה. אבל כאמור, גם רובין בנגטסון השבדי, סוג של ג'סטין טימברלייק מקומי, מחזיק בסיכויים לא רעים לזכייה.

   

  הגולדן בוי החדש

  הימורים לחוד ובאזז לחוד. למרות ריבוי המתמודדים הגבריים שיופיעו השנה בדיוק על אותו טיקט של אימרי (החתיך המזמר, נקרא לזה), במפגשי המעריצים, מסיבות העיתונאים והאירועים המקדימים שנערכו, עד עתה בקייב הצליח המתמודד הישראלי למשוך תשומת לב רבה. ניכר גם כי נוכחותו על הבמה כזמר ליווי בשנתיים האחרונות פועלת לטובתו, והוא נראה נינוח ונהנה מאוד מהראיונות והחזרות.

   

  נינוח ומושך תשומת לב. אימרי והצוות הישראלי במסיבת עיתונאים בקייב (צילום: Thomas Hanses) (צילום: Thomas Hanses)
  נינוח ומושך תשומת לב. אימרי והצוות הישראלי במסיבת עיתונאים בקייב(צילום: Thomas Hanses)
   

  המראה החיצוני של אימרי הוא גם כאמור אחד הטיקטים החזקים שלו - והוא יודע זאת היטב, בעיקר כאשר אחד הקהלים הגדולים של התחרות הוא זה הגאה. מרגע הגעתו לקייב מקפיד אימרי לתעד את אימוניו בחדר הכושר בבית המלון, אפילו זמן קצר לפני החזרות. או בקיצור: הוא משקיע בפיגורה, אתם תיתנו את הדוז פואה.

   

  ואפרופו תיעוד, קלף חזק נוסף של זיו הוא כוחו ברשתות החברתיות. נכון, יש גדולים ממנו ופעילים ממנו בתחרות, ובכל זאת - זה לא ממש הוגן להשוות בין איסאיה הסטאר האוסטרלי שמגיע ממדינה בת כמעט 24 מיליון תושבים לאימרי שלנו, אבל העבודה שלו ברשתות נכונה, קפדנית וכזו שיכולה מאוד לעזור לו במציאות.

   

   

  הגולדן בוי החדש? אימרי נותן עבודה ברשתות החברתית
  הגולדן בוי החדש? אימרי נותן עבודה ברשתות החברתית

  לאחר החזרה הראשונה בשבוע שעבר, הוכתר אימרי בעיתון הבריטי "מטרו" כ"גולדן בוי החדש". בני רויטסון המסקר עבור העיתון את התחרות, כתב כי "אימרי יכול להביא הופעת נוק-אאוט ולדחוף את ישראל פעם נוספת אל עשיריית השירים העולים לגמר". כמו כן, ציין גם הוא לחיוב את העובדה כי "I Feel Alive" יהיה האחרון בסדר שירי האירוויזיון.

   

  אז נראה שכל הכוכבים בשמיים מסתדרים, פחות או יותר, לטובתו של אימרי ושכל מה שנותר עכשיו הוא שיביא הופעה מושלמת בחצי הגמר, ובהתאם לסטטיסטיקות ולכל הפרמטרים האחרים שבדקנו, אולי אפשר להיות אופטימיים גם לגבי הגמר. בהצלחה!

   

  נתראה בגמר, אימרי, אנחנו אופטימיים ()
  נתראה בגמר, אימרי, אנחנו אופטימיים
   

  במהלך השבוע הקרוב ynet יעביר דיווחים מיוחדים מתחרות האירוויזיון בקייב, אתם מוזמנים לעקוב אחרינו ולהיות איתנו מעכשיו ועד לדוזפואה האחרון בשבת הקרובה, 13 במאי.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Andreas Putting
  בדרך לגמר? אימרי זיו
  צילום: Andreas Putting
  לאתר ההטבות
  מומלצים