שתף קטע נבחר

ועדת השרים אישרה את חוק הלאום: "סוף לגרירת הרגליים"

ארבע שנים לאחר שח"כ דיכטר הגיש את הצעת החוק לראשונה אישרו אותה השרים פה אחד. במרכז ההצעה: עיגון בחוק יסוד כי ישראל היא יהודית ודמוקרטית. השר לוין, שהביא את ההצעה להצבעה: "זה חוק בסיסי שלא ברור איך לא עוגן בחקיקה עד כה". ח"כ פריג': "לאומנות פופוליסטית שאין מאחוריה דבר"

השר יריב לוין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השר יריב לוין(צילום: גיל יוחנן)
 

ועדת השרים לחקיקה אישרה בצהריים (יום א') פה אחד את הצעת חוק הלאום ארבע שנים לאחר שח"כ אבי דיכטר הגיש אותה לראשונה בכנסת ה-18. ההצעה מבקשת לעגן בחוק יסוד כי ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. כמו כן, על פי ההצעה יוגדר כי ירושלים היא בירת ישראל וכי עברית היא שפת המדינה. עוד נכתב בהצעה כי לשפה הערבית מעמד מיוחד. בוועדה הוסכם כי אחרי הקריאה הטרומית תשוב ההצעה לדיון בוועדה.

 

על ההצעה היו חתומים 11 חברי כנסת נוספים ממפלגות הליכוד, הבית היהודי, כולנו וישראל ביתנו. השר לוין מהליכוד, המכהן כממלא מקום יו"ר הוועדה, אמר: "החלטתי היום לשים סוף לגרירת הרגליים ולאשר בוועדת השרים לחקיקה את חוק הלאום. כבר זמן רב מדי שאנו מנסים לדון ולקבל החלטה לגבי החוק - חוק בסיסי אשר לא ברור איך לא עוגן בחקיקה עד כה ואשר מטרתו הפשוטה להגן על מעמדה של ישראל כמדינתו של העם היהודי. היום נגמרה תקופת ההמתנה. ההצעה תקודם ותוכן כהצעה ממשלתית עוד במושב הכנסת הנוכחי".

ח"כ אבי דיכטר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ אבי דיכטר(צילום: מוטי קמחי)

לדברי דיכטר, מטרת ההצעה היא "להגן על מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, באופן שהוא מעגן בחוקי יסוד את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית''.

 

ההצעה גובשה לאחר התייעצות עם משפטנים, מומחים ונציגי הסיעות השונות. "חוק הלאום קריטי בימים אלו, שבהם מנסים גורמים מבית ומחוץ לבטל את זכותו של העם היהודי לבית לאומי בארצו ואת ההכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי", אמר דיכטר. "אנו חיים במציאות בה השאיפה הפלסטינית למחיקת מדינת הלאום של העם היהודי כבר איננה מוסתרת. מדינת ישראל, הדורשת מיריביה להכיר בה כמדינתו של העם היהודי ומבקשת בצדק מתומכיה בעולם גיבוי לדרישה זו, צריכה להיות מסוגלת להכריז בנורמה חקיקתית העליונה הנוהגת בה, כי היא עצמה נושאת בגאון את זהותה זו''.

 

שרת המשפטים איילת שקד בירכה את דיכטר ואמרה כי "זה צעד חשוב והכרחי לביסוסה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. שרת המשפטים תגיש הצעת חוק ממשלתית כפי שהוסכם בוועדת שרים בתוך 60 יום".

 

ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ אמר כי "חוק הלאום הוא דוגמה נוספת לדרך שבה מלאימה ממשלת ביבי את המדינה לטובת שאיפותיה הסמי-פשיסטיות. זה חוק בסגנון לה פן, לאומנות פופוליסטית שאין מאחוריה דבר".

 

ח"כ אראל מרגלית, שמועמד לראשות המחנה הציוני, אמר כי "ממשלה שמפחדת לקבוע גבולות למדינה לא רשאית לקבוע את אופיה של המדינה. חוק הלאום הוא ניסיון להתנקש בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון ומזכיר תקופות אפלות. אני מצפה מכחלון לעמוד לצד האינטרס הציבורי ישראלי ולא לצד האינטרס המשיחי של נתניהו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
השר יריב לוין
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים