שתף קטע נבחר

סוריה חוששת מפלישה: "ריכוז כוחות חסר תקדים בגבול ירדן"

ארה"ב ו-19 מדינות נוספות פתחו בתמרון הצבאי הענק "האריה המתכונן" בשטח ירדן - ואסד חושש שהתרגיל הוא כסות לפלישה קרובה. חיזבאללה דיווח על כוחות גדולים ליד הגבול, ירדן הבהירה: "נגן על גבולותינו בעומק סוריה אם יהיה צורך"

 


למה האריה מתכונן? שלשום (יום א') החל בירדן התמרון הגדול, בשם "האריה המתכונן" או "האריה המשתוקק", כבכל שנה. בתרגיל משתתפות לא פחות מ-20 מדינות ובהן ארצות הברית, והוא נועד לדמות התמודדות משולבת של אלפי אנשי צבא ממדינות המערב ומדינות ערב עם אתגרי השעה, בייחוד במה שקשור לזירה הסורית. אך השנה נוכח הדיווחים המתרבים על מבצע ירדני-מערבי בעומק סוריה נגד דאעש, התמרון מעלה את מפלס המתיחות בין ירדן לסוריה.

 

הדיווחים על אפשרות של פעולה ירדנית נשמעים כבר תקופה ארוכה. בחודש אפריל דיווח העיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון כי בקרוב יחלו פעולות משותפות של ירדן, ארצות הברית ובריטניה לחיסול ארגוני טרור שפועלים במשולש הגבולות ישראל-סוריה-ירדן, ובראשם שלוחת דאעש בדרום רמת הגולן, "צבא חאלד בן אל-וליד". בעיתון ציטטו גורמים פוליטיים בעמאן שגם סיפרו כי נבחנות אפשרות לפעולות צבאיות בעומק סוריה או באזורי הגבול, אך אין כוונה לנוכחות צבאית של ירדן בשטח סוריה.

ריכוז הכוחות בגבול ירדן-סוריה ()
ריכוז הכוחות בגבול ירדן-סוריה
 

על רקע הדיווחים על מבצע צבאי של ירדן וכוחות מערביים, נדרש מלך ירדן לנושא בשיחה עם אנשי תקשורת בסוף חודש באפריל. הוא אמר משפט לא חד משמעי בנושא, בניסיון להסביר את מדיניותו: "אנחנו ממשיכים במדיניות שלנו להגן על העומק הסורי מבלי שצבא ירדן ימלא תפקיד בתוך סוריה". בתחילת השבוע נדרש שר ההסברה הירדני ודובר הממשלה בעמאן, מוחמד אל-מומני, להתייחס לאותה אמירה. הוא לא פסל את האפשרות שצבא ירדן ייאלץ להיכנס לתוך סוריה: "ירדן תגן על הגבול שלה בעומק הסורי אם יהיה צורך בכך".

 

אתמול נדרש שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, להגיב לכך במסיבת עיתונאים שהוקדשה להסכם ה"אזורים הבטוחים" בסוריה בחסות רוסית, איראנית וטורקית. ההסכם כולל גם אזורים בדרום סוריה ליד גבול ישראל וירדן. לדבריו, "אל תשכחו שבירדן יש תמרונים בשם 'האריה המתכונן'.

 

"ייתכן שהשר קיבל מוטיבציה מהתמרונים כדי להגיד את מה שאמר. אנחנו יודעים היטב מה התפקיד שירדן ממלאת מאז תחילת המשבר בסוריה עד היום. הם הקימו בין השאר את חמ"ל 'מוק'. אם הם רוצים להשריש ביחסים בין מדינות ערב עקרון ההגנה על הגבולות מעומק של מדינה שכנה, הם יקבלו תשובה ראויה. אם כוחות ירדניים יפלשו לשטח שלנו ללא תיאום עם סוריה, נחשיב אותם ככוחות עוינים".

 

 

מלבד ההתייחסות של הבכיר הסורי, נראה שכלי התקשורת המזוהים עם חיזבאללה והמשטר הסורי החלו להעלות את הנושא לראש הכותרות. אתמול פורסם דף הסברה צבאית של חיזבאללה ובו תצלומי אוויר שבהם תיארו ריכוזי צבא חסרי תקדים ליד הגבול בין ירדן לסוריה.

 

בעיתון הלבנוני "אל-אחבאר" המזוהה עם חיזבאללה פרסמו היום כתבה בנושא תחת הכותרת: "דרום סוריה: העימות הגדול. ארצות הברית מזיזה ריכוזי צבא חסרי תקדים בירדן. צבא סוריה מתקדם לעבר הגבול עם עיראק". בעיתון טענו בין השאר כי פלגי מורדים סורים שנאמנים לארצות הברית ושותפיה, קרי ירדן, החלו להתפרס במדבר הסורי כדי למנוע מהצבא הסורי ומבני בריתו להגיע לגבול עיראק. זאת אחרי שבשבת האחרונה החל צבא סוריה יחד עם בני בריתו בשטח במבצע גדול שנועד להגיע לגבול עיראק.

 

בעיתון ציטטו הודעה שפורסמה בדף ההסברה הצבאית של חיזבאללה מטעם "גורם יודע דבר" שבה נמסר כי "סוריה ובנות בריתה עוקבות מקרוב אחר מה שארצות הברית מנסה לעשות באמצעות נוכחותה בגבול בין סוריה לירדן. סוריה ושותפותיה עוקבות אחר תנועותיה באזור, כאשר נצפו תנועות של כוחות אמריקניים, בריטיים וירדניים לכיוון השטח הסורי".

אותו גורם אף התייחס לתמרון המדובר שמתקיים כעת בשטח ירדן והגדיר אותו "מפוקפק", שכן מטרתו לחפות על תוכנית לפלישה ולכיבוש שטחים סוריים באמתלה של מלחמה נגד דאעש. זאת אף שאין לדאעש שום נוכחות באותו אזור גבול: "אותו תמרון הוא חיפוי לריכוז כוחות מגוונים אמריקניים, מערביים וערביים במחנה הצבאי א-זרקא. 4,500 חמושים בערך אומנו מזה תקופה והוכשרו למבצע הזה בנוסף לכוחות זרים כדי להוציא לפועל את תוכנית רצועת הביטחון בדומה לרצועות ביטחון נוספות סביב סוריה שהן בבחינת תוכניות כיבוש". הוא אף שלח אזהרה חריפה לארצות הברית, ירדן ושותפותיהן: "על האמריקנים ובעלי בריתם לדעת שהם ישלמו מחיר יקר ויהוו מטרות בעקבות החשבת אדמת סוריה לדבר מותר".

 

ברשת "אל-מיאדין" הלבנונית המזוהה עם חיזבאללה והמשטר הסורי אף נטען אתמול כי ישנו מידע על ריכוזי כוחות אמריקניים, בריטיים וירדניים בדרום סוריה יחד עם 2,300 חמושים. שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר לערוץ בתגובה: "כל מהלך צבאי באזור שיבוא מבחוץ נידון לכישלון בעתיד, כפי שהוא נכשל בעבר".

 

גורמים רשמיים בעמאן סירבו להגיב ישירות על דבריו של שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, בשיחה עם העיתון "א-רד" והסתפקו באמירות: "עמדתה הקבועה של ירדן היא מדיניות של הגנה בעומק הסורי מבלי הצורך להתערב. הביטחון והיציבות של הגבול עומדת בראש סדר העדיפויות של ירדן". בכל מקרה, היום דווח כי מטוסי חיל האוויר הסורי הפציצו עמדות של מורדים בקרבת הגבול בין סוריה לירדן.

 

ימים יגידו אם אנו עדים לתפנית בדרום סוריה, כפי שסיכם העיתון "אל-אח'באר": "נראה שהזירות בדרום סוריה ובמזרחה יהיו זירות העימות הגדול. בימים הקרובים יתברר אם העימות יישאר בגבולות שעוצבו עד כה בשנות המלחמה בסוריה, או שיהפוך לקרב ישיר שישרטט מחדש את מפות האזור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ירדן: תרגיל "האריה המתכונן"
מומלצים