שתף קטע נבחר

למרות ההבטחות: הפנסיה לעולים הוותיקים מרוסיה תקועה

107 אלף עולים קשישים קיבלו לפני כחצי שנה הבטחה מנתניהו: הפנסיה שלכם מרוסיה בדרך. עד היום הם לא ראו שקל. בישראל טוענים: הכספים מתעכבים בגלל הביורוקרטיה הרוסית

 

 

כבר בדצמבר אשתקד בישר ראש הממשלה בנימין נתניהו בחגיגיות לעולים ותיקים מרוסיה כי הפנסיה הרוסית שלהם או־טו־טו מגיעה. עד היום הם לא ראו אפילו רובל. בישראל אומרים: זה באשמת הרוסים.

 

מדובר בפנסיה חודשית בסך 257 שקלים המגיעה לכל אחד מכ-107 אלף בני אדם שעלו מרוסיה עד 1992. רבים מהם מבוגרים מאוד, חלקם זקוקים לכסף נואשות כדי להתקיים בכבוד.

 

נתניהו ופוטין. בישראל טוענים כי הרוסים מנסים לעכב את התהליך (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו ופוטין. בישראל טוענים כי הרוסים מנסים לעכב את התהליך(צילום: EPA)

הסכם העקרונות הראשון בעניין זה נחתם ביוני 2016 במהלך פגישת נתניהו-פוטין. ב-29 בדצמבר אשתקד, ערב כניסת השנה האזרחית, הודיע נתניהו לעולים בחגיגיות כי סגר עניין עם פוטין: "יש אושר חדש עכשיו להרבה אלפים מכם, משום שגמרנו סוף-סוף בשעה טובה את הסכם הפנסיה עם ממשלת רוסיה".

 

 

הכסף היה אמור להתחיל לזרום מתחילת ינואר. מאז חלפו יותר מארבעה חודשים, עד כה לא הגיעה מרוסיה שום פנסיה, והעולים המיואשים מחכים ומחכים. הביטוח הלאומי בישראל, שבאמצעותו אמורים העולים לקבל את הפנסיה, אפילו לא ביקש מהם בינתיים להגיש את המסמכים הדרושים לכך. העולים סופרים את הימים, וחלקם, בשל גילם המתקדם, אולי בכלל לא יזכו ליהנות ממנה.

 

אלכס טנצר, ממובילי המאבק, אמר בתסכול: "עברו חודשים וכל הפוליטיקאים נעלמו. בכל יום שעובר יש פחות ופחות זכאים לפנסיה". בביטוח הלאומי אומרים שהם ערוכים מבחינה מחשובית. גורמים בישראל טוענים כי האשם בעיכוב הוא הצד הרוסי שמערים עוד ועוד בקשות חריגות בניסיון לעכב את התהליך. לדבריהם ההסכם המינהלי כבר נחתם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ההסכם עם פוטין אושר, הכסף לא הגיע
צילום: EPA
מומלצים