שתף קטע נבחר

המשרד להגנת הסביבה: עליה בריכוזי הבנזן במפרץ חיפה

אנשי המשרד זיהו באמצעות תחנות הניטור עלייה בריכוזי הבנזן שנמדד באזור מפעלי מפרץ חיפה ושכונות המגורים. מדובר בחומר רעיל ומסרטן המקושר לפעילות המפעלים הפטרוכימיים באזור. במשרד פועלים לזיהוי מקורות הפליטה החריגה. בז"ן: לא ידוע לנו על כל חריגה, נבחן את הדברים

בשבועות האחרונים זיהה המשרד להגנת הסביבה מגמת עלייה בריכוזי הבנזן הנמדדים בתחנות הניטור של מערך ניטור אוויר ארצי, בסמוך למתחם בתי הזיקוק (בז"ן) במפרץ חיפה. בשל העלייה בריכוזי הבנזן הנמדדים בקריית בנימין בחיפה, המשרד להגנת הסביבה פתח בבדיקת הנסיבות, ובהתאם לממצאי הבדיקה ינקוט בצעדים מול מקורות הזיהום.

 

בעקבות הלפיד הבוער: דו"ח התקלות והאירועים במתחם בז"ן חיפה

 

בנזן הוא חומר מסרטן ודאי לאדם, הנפלט באזור מפרץ חיפה ממפעלי מתחם המפעלים הפטרוכימיים, וכן ממכלי אחסון דלקים, בתחנות דלק ומכלי-רכב.

 

סביב המתחם הפטרוכימי - הכולל את המפעלים בז"ן, כאו"ל, גדיב, שבח, וחיפה כימיקלים - פועלות ארבע תחנות לניטור המזהם בנזן. שלוש מתחנות הניטור קבועות: איגוד, קריית בנימין וקריית חיים-רגבים. תחנות אלה מוצבות בשכונות המגורים ומופעלות על-ידי איגוד ערים לאיכות סביבה מפרץ חיפה.

 

ותחנה אחת ניידת, באתר שיקום נחל הקישון, הוצבה על-ידי המשרד להגנת הסביבה בסמוך לגדר המפעלים, בנקודה שבה אמורים להימדד הערכים הגבוהים ביותר. כל ארבע תחנות הניטור פועלות בהתאם לתקן ISO17025 והמשרד מפרסם את נתוניהן באופן רציף באתר האינטרנט.

מפרץ חיפה (צילום: אודי בוך) (צילום: אודי בוך)
מפרץ חיפה(צילום: אודי בוך)
 

אנשי המקצוע במשרד ואנשי איגוד ערים עוקבים באופן שוטף אחר הנתונים המתקבלים בתחנות הניטור, וכוננים יוצאים לשטח כאשר מתקבלת התראה על ריכוז בנזן העולה מעבר לערך הסף שהוגדר על-ידי המשרד. כך זוהתה ברבעון הראשון מגמת עלייה ביחס לרבעון המקביל ב-2015-2016 של 15%-30%. מגמה זו החריפה בחודש אפריל (רבעון שני), שבו נרשם ממוצע חודשי הגבוה ב-40% בהשוואה לאשתקד.

 

באזור הקרוב לאוכלוסייה, תחנת קריית בנימין, נמדדו מתחילת השנה 3 חריגות, עם ערכים של עד 7.2 מק"ג/מ"ג – בעוד שהתקן הסביבתי היממתי לבנזן הוא 3.9 מק"ג/מ"ק ומאפשר 7 חריגות בשנה בכל תחנה.

 

באזור המרוחק מאוכלוסייה – תחנת הניטור הניידת בסמוך לגדר המפעלים - נמדדו 13 חריגות מתחילת השנה, עם ערכים של עד 10.7 מק"ג/מ"ג, המהווים חריגה מערכי סביבה. ערכים דומים נמדדו בבדיקות סביבתיות שבוצעו אף על-ידי מפעל בז"ן, כנדרש בהיתר הפליטה.

 

ניתוח נתוני הניטור אל מול כיווני הרוח שנעשה על-ידי אנשי מערך ניטור אוויר ארצי של המשרד להגנת הסביבה, מעיד על קשר ברור בין ריכוזי הבנזן הגבוהים, לבין כיווני הרוח המגיעים ממתחם בז"ן.

 

מהמשרד נמסר, כי בשל ממצאים מדאיגים אלה פועלים אנשיו באופן מיידי – בשיתוף עם איגוד ערים מפרץ חיפה - על מנת לזהות את המקור לפליטת הבנזן החריגה ולפעול להפסקתה. במשרד מבטיחים לעדכן את הציבור על ממצאי הבדיקה ועל אופן פעולתו.

 

תגובת בז"ן: "בז"ן קיבלה את ההודעה בהפתעה מוחלטת לראשונה הערב מהתקשורת. לא ידוע לנו על כל חריגה של בנזן בתקופה זו, ובדיקות פתע של המשרד להגנת הסביבה אתמול והיום אף לא העלו אינדיקציה כלשהי. קבוצת בז"ן תבחן את הדברים ביחד עם המשרד, לאחר שייתקבלו הנתונים, ותמשיך לפעול על מנת לעמוד בכל הדרישות הסביבתיות המחמירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים