שתף קטע נבחר

התגלה דינוזאור בעל דמיון לדמות מ"מכסחי השדים"

הגולגולת הפחוסה של המאובן והקרניים שבולטות מאחורי עיניו הזכירו לחוקרים את המפלצת שהשתלטה על גופה של וויבר, וכך קיבל הדינוזאור את שמו: זול קראריווסטטור

כשפלאונטולוגיה והוליווד נפגשים: בתחילת הסרט "מכסחי השדים" מ-1984, סיגורני וויבר פותחת את דלת המקרר שלה ומוצאת את עצמה פנים אל פנים עם זול - יצור דמוי כלב אימתני עם עיניים אדומות וקרניים הפונות לצדדים. זול עצמו יישאר כנראה בתחום הדמיון, אך ייתכן שקרוב רחוק שלו התגלה לאחרונה, ולא עד כדי כך רחוק מניו-יורק.

 

לעוד כתבות בדף הפייסבוק "מדע גדול, בקטנה ":

בעלי חיים מאירים - יותר מתופעת טבע יפה

כיצד נעזור לחיות הבר הישראליות?

מי שינסה לטפל בכוויה כימית כמו ב"מועדון קרב" - רק יחמיר אותה

 

מי שגילו אותו היו חוקרים מקנדה, שאספו מאובנים במונטנה ארה"ב ונתקלו במאובן דינוזאור מהשלמים ביותר שנודעו עד כה. לא רק שהשלד נמצא כמעט כולו, גם חלק מהעור ומה"שיריון" שכיסה את גופו שרדו ונמצאו יחד איתו. הזנב שלו היה מרשים במיוחד: באורך של כמעט שלושה מטרים, הוא הסתיים במעין אלה ארוכה עשויה עצם ועליה "קוצים" עשויים קשקשים.

 

המקום שבו נמצא המאובן ותמונת ראש המאובן (צילום: מתוך המחקר) (צילום: מתוך המחקר)
המקום שבו נמצא המאובן ותמונת ראש המאובן(צילום: מתוך המחקר)

הדמות מהסרט "מכסחי השדים" (צילום מסך) (צילום מסך)
הדמות מהסרט "מכסחי השדים"(צילום מסך)

 

הגולגולת הפחוסה של המאובן והקרניים שבולטות מאחורי עיניו הזכירו לחוקרים את המפלצת שהשתלטה על גופה של וויבר, וכך קיבל הדינוזאור את שמו: זול קראריווסטטור (Zuul crurivastator), שפירושו "זול מנפץ השוק". החלק השני של שמו (שם המין) מרמז לאלה שבקצה זנבו, שבוודאי ניפצה בזמנה עצמות שוק של יריבים וטורפים רבים.

 

זול שייך לתת-הסדרה של האנקילוזאורים - דינוזאורים צמחוניים בעלי שריון שהופיעו לראשונה בתקופת היורה, לפני כ-200 מיליון שנה. המאובן עצמו תוארך לכ-75 מיליון שנה לפני זמננו, לקראת סוף תקופת הקרטיקון. זול היה באורך של כשישה מטרים, ושקל כנראה כ-2.5 טון, כלומר היה פחות או יותר בגודל של קרנף.

 

מציאת מאובן שלם כל כך, שאליו צמודים עדיין חלקים שבדרך כלל לא מתאבנים, הוא מאורע נדיר ביותר. מעבר להישג שבזיהוי מין חדש של דינוזאור שלא היה ידוע למדע קודם לכן, החוקרים מקווים שהעור והקשקשים יעזרו להם להבין את האבולוציה של מבנים אלו אצל הדינוזאורים, הזדמנות שלא חוזרת על עצמה לעיתים קרובות.

 

לא סביר, עם זאת, שהם יצליחו לברר מה היה צבע העיניים של זול, או האם מילא תפקיד כלשהו בחצרו של האל גוזר.

 

הכתבה פורסמה בדף הפייסבוק "מדע גדול, בקטנה ". לעוד כתבות מדעיות במגוון תחומים .

 

למחקר המלא

 

 (צילום: מתוך המחקר) (צילום: מתוך המחקר)
(צילום: מתוך המחקר)

 (צילום: מתוך המחקר) (צילום: מתוך המחקר)
(צילום: מתוך המחקר)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מסך
זול מ"מכסחי השדים"
צילום מסך
מומלצים