שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  15 שנות מאסר לצעיר שדקר למוות חייל במועדון לילה

  באפריל 2014 דקר בן גניש למוות את יפתח גריידי בקטטה במועדון לילה. הסדר טיעון נחתם למורת רוחה של משפחת גריידי. בית המשפט קבע שגניש (26) גם יפצה את משפחת ההרוג. אביו של הקורבן יצא נסער מבית המשפט: "העונש הוא לעג לרש. שווה להיות פושע במדינת ישראל"

   

  אביו של גריידי נגד גזר הדין    (צילום: ניצן דרור)

  אביו של גריידי נגד גזר הדין    (צילום: ניצן דרור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בית המשפט המחוזי בלוד גזר היום (ב') 15 שנות מאסר על בן גניש (26), שדקר למוות את יפתח גריידי ז"ל במועדון ברעננה באפריל 2014. אף שהואשם תחילה ברצח, גניש הורשע לבסוף רק בהריגה ושיבוש הליכי חקירה, במסגרת הסדר טיעון בין סנגורו עו"ד ירום הלוי לבין פרקליטות מחוז מרכז. ההסדר נחתם חרף התנגדות משפחת גריידי.

   

  הפרקליטות ביקשה לגזור על גניש בין 19 ל-23 שנות מאסר, ואילו עו"ד הלוי סבר שהמתחם הראוי לענישה הוא 10-7 שנות מאסר. בנוסף, הוטל עונש של 12 חודשי מאסר על תנאי על גניש ופיצויים על סך 258 אלף שקלים למשפחת גריידי. הפרקליטות הודיעה כי תשקול את צעדיה אחרי שתקרא את גזר הדין.

   

  בגזר הדין הקדיש השופט מנחם פינקלשטיין הערה למשטרה: "תמה מלאכתינו בפרשה טרגית זו, אולם לא נוכל לסיים דברינו מבלי שנידרש לשתי נקודות מדאיגות של המשטרה: התברר לנו כי צוות החוקרים ערך חקירה לא מתועדת עם עד מרכזי. בסופה שינה העד את עמדתו מגרסתו הראשונה ומסר גרסה שהפלילה את הנאשם מני דבוש - גרסה שהופרכה בסופו של דבר. חקירה זו כונתה בהליך שלפנינו 'חקירה במחשכים'. דרך זו פוגעת באופן מהותי ביכולתו של בית המשפט לדעת כיצד התנהלו חלקים מהותיים בחקירה.

  הקורבן יפתח גריידי (מימין) והדוקר בן גניש (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
  הקורבן יפתח גריידי (מימין) והדוקר בן גניש(צילום: אבי מועלם)

   

  "התברר לנו כי אחד החוקרים מסר לבית המשפט שדן בעניין מעצר אותו מני דבוש כי הפתולוג מסר לאותו חוקר שהיו שתי דקירות של גריידי משני כלים שונים. במהלך שמיעת הראיות התברר כי אין כל תיעוד לשיחה כזו בין הפתולוג לחוקר, והפתולוג הכחיש שאמר אמירה כזו. אותו דבוש הואשם בהריגת המנוח שהופרכה.

  אנו מצפים מפרקליטות המחוז שתיכנס לעובי הקורה ותבצע בדיקה נאותה לגבי שתי נקודות אלו".

   

  מפרקליטות מחוז מרכז נמסר בתגובה לגזר הדין: "קיבלנו היום את גזר הדין, נלמד אותו לעומקו ונשקול את המשך צעדינו".

   

  אביו של גריידי: "העונש הוא לעג לרש"

  אחרי הדיון אמר אביו הנסער של גריידי, עזר: "העונש הוא לעג לרש. הפשע משתלם. שווה להיות פושע במדינת ישראל. תהיה ישר - ירמסו אותך. בן גניש קנה צדק בכסף גדול. המחסום האחרון של הדמוקרטיה שלנו קרס. זה אדם שזו לא דקירה ראשונה שלו והיה בכלא. רצחו לנו בן על כלום. אדם אמר 'נכנסתי למטבח, ניסו לעצור אותי, לא עצרתי'. מה צריך עוד? אלו שופטי ישראל. מדינה מסואבת בדרך להפיכה.

   

  "אני מאד רוצה להאמין במערכת המשפט אבל לא שקונים אותם בכסף. לא רציתי הסדר. הוא נכפה עלינו. אני לא צד, אני קישוט על הקיר. את מי אני מעניין? עוד תיק נסגר בהסדר בבית משפט בגלל עומסים. אני יושב פה שלוש שנים. כמות הפעמים שהם דחפו להסדר זה מטורף. לא צריך לרמוס את פשוטי העם בגלל עומסים. אנחנו עוד מספר".

   

  בתום הדיון אמר גניש למשפחתו: "יהיה בסדר". עו"ד הלוי אמר בתגובה לגזר הדין: "בעוד שש שנים יופיע גניש בפני ועדת שחרורים ואנו מברכים על כך. יחד עם זאת, ציפינו לעונש נמוך יותר. נשקול לערער. הכי חשוב שלא היה כאן רצח ולא הגיע לבן גניש מאסר עולם. הוא לקח אחריות מההתחלה. גם בטיעונים לעונש הוא הקריא מכתב והתנצל מעמקי נשמתו". 

  האב עזר גריידי, היום בבית המשפט (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
  האב עזר גריידי, היום בבית המשפט(צילום: שאול גולן)

  הסנגור עו"ד ירום הלוי ()
  הסנגור עו"ד ירום הלוי

  גריידי, לוחם גולני בשירות סדיר, הגיע ביום האירוע עם קבוצת חברים וחברות מגבעתיים לבילוי במועדון "שש" ברעננה. במקום בילו גם גניש וחבריו, שבשלב מסוים ניסו להיצמד לאחת הבנות מגבעתיים. כשזאת ביקשה שיניחו לה, התפתח עימות בין שתי החבורות, ובמהלכו הלך גניש למטבח המועדון וחזר עם סכין קצבים באורך 20 ס"מ ומזלג גריל עם שיניים ארוכות. חבריו הזהירו אותו "אל תהרוג אותו, אתה תלך לכלא", אבל גניש דקר את גריידי למוות.

   

  הפרקליטות אמנם הגישה תחילה כתב אישום בגין רצח, אבל במהלך המשפט לא נמצא עד שראה בפועל את הדקירה. גניש טען בעדותו שהדקירה אירעה כתוצאה מתאונה,
  ושגריידי "נהדף על ידי שער הכניסה למועדון לעבר הסכין שלו".

   

  לפרקליטות היה קושי לשלול כוונה מקדימה לפצוע בלבד, והשופטים רמזו שהסיכוי להרשעה ברצח יהיה נמוך. שלושה נאשמים נוספים בפרשה הורשעו בהסדרי טיעון בעבירות קלות ונידונו לעונשים קלים.

   

  כבר אז אמר אביו של הקורבן, עזר גריידי: "בשבילי הוא היה רוצח ויישאר רוצח. החוק יבש אבל אזרחים נרטבים. השופטים דחפו בכל הכוח לסגור עניין והם מקלים על עצמם. זו השיטה. רואים את זה כמעט בכל משפט רצח שמהר מאוד נסגר בהריגה. קשה לי להבין מה זה רצח במדינת ישראל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבי מועלם
  יפתח גריידי (מימין) ובן גניש
  צילום: אבי מועלם
  מומלצים