שתף קטע נבחר

מצלמות בבתי אבות סיעודיים: נדחתה ההחלטה על החוק

ועדת השרים לחקיקה מעכבת את ההצבעה על הצעת החוק לחייב התקנת מצלמות מעקב שישדרו בזמן אמת למשרד הבריאות. ח"כ שמולי: "שרים בוחרים להפקיר את הקשישים"

ועדת השרים לחקיקה החליטה היום (א') לדחות את מועד ההצבעה על הצעת החוק המחייבת התקנת מצלמות בבתי אבות סיעודיים. ההצעה הוגשה בשל שורה של מקרים שבהם תועדה אלימות מילולית ופיזית קשה נגד קשישים, ונועדה להגן עליהם.

 

את ההצעה יזמו חברי הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני), יואב קיש (ליכוד), שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי) ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו), וחתמו עליה 81 חברי כנסת מכלל סיעות הבית.

 

על פי ההצעה, כל מסגרת סיעודית תחויב להתקין מצלמות בין כתליה במשך כל שעות פעילותה, לרבות שעות הלילה. במקרה של חשד להתעללות או פגיעה, יוכלו הרשויות להשתמש בחומר המצולם לצורך גיבוש תשתית ראייתית.

איציק שמולי. "משרד הבריאות לא עשה כלום, ועכשיו מנסים להכשיל יוזמות" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
איציק שמולי. "משרד הבריאות לא עשה כלום, ועכשיו מנסים להכשיל יוזמות"(צילום: גיל יוחנן)

יוזמי ההצעה ציינו כי חלק ניכר מתיקי פגיעה בקשישים חסרי ישע, 41 אחוזים, נסגר מחוסר עניין לציבור, וכ-30 אחוזים נסגרים בשל קושי ממשי לגבש תשתית ראייתית.

 

בהצעת החוק הודגש כי המצלמות לא ישדרו בזמן אמת לגורמים חיצוניים כלשהם, מלבד מערך הפיקוח של משרד הבריאות. התיעוד המצולם יוכל לשמש רק את המשטרה, ואך ורק במקרים שבהם קם חשד ממשי להתעללות באותה המסגרת. בחדר שבו שוכב קשיש יותקנו מצלמות, אך יופעלו באישור הקשיש או משפחתו בלבד.

 

ח"כ שמולי אמר היום: "מילא שמשרד הבריאות לא עשה כלום עד עכשיו כדי להגן על הקשישים, עכשיו מנסים שם להכשיל יוזמות של 81 חברי כנסת שהחליטו שאי אפשר להמשיך ככה ולספק הגנה על הקשישים. מצער שחלק מהשרים בוחרים להפקיר את הקשישים, כשברור שמקרה ההתעללות הבא כבר בדרך. אני בטוח שאם חלילה מדובר היה בהורים שלהם שנמצאים בטווח הפגיעה הם היו מאשרים את החוק כבר מזמן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ח"כ איציק שמולי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים