שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  נתניהו למזכיר המדינה האמריקני: "העברת השגרירות תקדם את תהליך השלום"

  ראש הממשלה הגיב לדבריו של רקס טילרסון בנוגע לשיקוליו של הנשיא טראמפ בסוגיית העברת שגרירות ארה"ב לירושלים. בנט לנתניהו: "הבהר לטראמפ שאנחנו מצפים שהשגרירות תועבר". הליכוד בתגובה: "משנן הודעות של נתניהו ומצטט אותן כאילו הו דרישות שלו"

  לשכת ראש הממשלה פרסמה הערב (יום א') התייחסות לדבריו של מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון בנוגע לעמדת הנשיא טראמפ על העברת השגרירות לירושלים. "טראמפ בוחן אם העברת השגרירות לירושלים תשפיע על הליך השלום בין ישראל לפלסטינים", אמר מוקדם יותר טילרסון בראיון לרשת NBC. בתגובה מסרה לשכת רוה"מ: "עמדת ישראל נאמרה פעמים רבות לממשל האמריקני ולעולם. העברת השגרירות האמריקנית לירושלים לא רק שלא תפגע בתהליך השלום, אלא להיפך. היא תקדם אותו על ידי תיקון עוול היסטורי ועל ידי ניפוץ הפנטזיה הפלסטינית שירושלים היא לא בירת ישראל".

   

  יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט קרא הערב לראש הממשלה בנימין נתניהו "להבהיר שאנו מצפים מממשל ארה"ב להעביר את השגרירות לירושלים ולהכיר בירושלים המאוחדת בריבונות ישראל". בנט הוסיף כי "העברת שגרירות ארה"ב לבירת ישראל מחזקת את ישראל, ומחזקת את הסיכויים לשלום אמת, מפני שכל הסכם המבוסס על חלוקת ירושלים דינו להיכשל". לדברי שר החינוך, "כפי ששגרירויות מדינות העולם נמצאות בבירת ארה"ב, וושינגטון, כך הן צריכות להימצא בירושלים, בירתנו מזה 3,000 שנה. זו בירתנו הנצחית ואין בלתה".

  נתניהו ובנט. יו"ר הבית היהודי: "ההעברה תחזק את ישראל" (צילום: אמיל סלמן) (צילום: אמיל סלמן)
  נתניהו ובנט. יו"ר הבית היהודי: "ההעברה תחזק את ישראל"(צילום: אמיל סלמן)

   

  מהליכוד נמסר בתגובה לדברי בנט: "בליכוד מברכים את בנט על כך שהוא מקפיד לשנן את ההודעות לעיתונות שמוציא ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ומצטט אותן כאילו היו דרישות שלו. כך עשה בנושאים רבים וכך הוא עושה גם לגבי דרישתו העקבית של נתניהו להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים".

   

  אמש התייחס בנט לפרסום לפיו טראמפ מתכוון להודיע בביקור בישראל על תמיכתו בהגדרה עצמית של הפלסטינים. כזכור, שלשום אמר הגנרל הרברט ריימונד מקמאסטר, היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, כי במהלך הביקור בישראל טראמפ ידגיש את הקשר הבלתי-ניתן לערעור בין ישראל וארה"ב, אבל במקביל ידבר על הרצון ל"כבוד והגדרה עצמית" של הפלסטינים.

   

  שגרירות ארה"ב בתל אביב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  שגרירות ארה"ב בתל אביב(צילום: AFP)

   

  "לא ניתן להמשיך לנהל מדיניות של בונקר", אומר בנט. "ישראל חייבת ליזום ולהציב חזון משלה, אחרת, כפי ששוב מסתמן, גורלה ייקבע על ידי אחרים. נאום בר אילן היה בתקופת הנשיא אובמה. הנאום וההסכמה להקמת פלסטין הביאו עלינו חרמות, טרור ואיום דמוגרפי חמור, ועכשיו הזמן להודיע על ביטולו.

   

  "בפנינו עומדות שתי דרכים: המשך מדיניות בר אילן הדוגלת בהקמת מדינת פלסטין שנייה, בנוסף לזו שבעזה", אומר בנט. "זו נוסחה משיחית כושלת שהובילה עד כה לשפיכות דמים, הידרדרות מדינית ותביא לאסון דמוגרפי. לחלופין, מדינת ישראל יכולה להציב חזון משלה לעתיד האזור: פיתוח כלכלי אזורי מבוסס יזמות, מניעת מדינה פלסטינית שנייה בנוסף לזו שבעזה, החלת ריבונות על השטחים הישראליים ביו"ש, ייצוב רצועת עזה, חיזוק מדינת ישראל כעוגן ביטחוני, מודיעיני וכלכלי באזור. הגיע הזמן ליזום. עתידנו בידינו".

     

  מהליכוד נמסר בתגובה לדברי השר בנט אתמול: "הדברים של בנט הם דוגמה להלקאה עצמית הזויה והפעם מן הימין. החרמות על ישראל נובעות מעצם ההתנגדות למדינה יהודית ולא משום דבר אחר. ראש הממשלה נתניהו הוא זה שנלחם על קבלת המדינה היהודית בעולם כפי שאנו שומעים מהנשיא טראמפ וכפי שרה"מ נתניהו מוביל בחוק הלאום.

   

  "מי ששולח תלמידים יהודים להשתטח במסגדים, שממנה אשת שמאל קיצונית לאחראית על לימודי האזרחות ולא נוקף אצבע בעניין ההסתה בבתי הספר במזרח ירושלים, שלא יטיף לנו", נמסר מהליכוד. "מי שאינו מסוגל לעמוד אפילו מול לחצי השמאל במשרד החינוך שבראשו הוא עומד, שלא יטיף לראש הממשלה נתניהו, שעומד באופן תקיף ונחוש מול כל הלחצים הבינלאומיים, יותר מכל ראש ממשלה אחר בעשורים האחרונים. מדיניות ההלקאה העצמית של הימין מעולם לא השיגה דבר מלבד הפלת שלטון הימין והעלאת שלטון השמאל".


  פורסם לראשונה 14/05/2017 18:13

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבי אוחיון, לע"מ
  נתניהו ומזכיר המדינה האמריקני טילרסון
  צילום: אבי אוחיון, לע"מ
  מומלצים