שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  תגובת נתניהו לציוץ ב"פוקס": חשף תמליל משיחה עם טראמפ בעד העברת השגרירות

  ראש הממשלה נתניהו חשף בצעד חריג קטע מתוך שיחה שערך עם טראמפ בבית הלבן, ובו הדגיש בפני הנשיא האמריקני כי העברת שגרירות ארה"ב לירושלים לא תגרום לשפיכות דמים. לשכת ראש הממשלה פרסמה את התמליל בתגובה לדברי כתב "פוקס ניוז", שטוען כי נתניהו הפציר בפני טראמפ לא להעביר כעת את השגרירות

   

  נתניהו קורא להעביר את שגרירות ארה"ב    (צילום: דניאל אליאור)

  נתניהו קורא להעביר את שגרירות ארה"ב    (צילום: דניאל אליאור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  כתב "פוקס ניוז" לענייני חוץ, קונור פאוול, צייץ הערב (יום ב') בטוויטר כי "כל מי שדיברתי איתו בוושינגטון בעניין העברת השגרירות לירושלים אומר שנתניהו אמר לטראמפ לא להעביר את השגרירות בעת הנוכחית". הדברים נאמרים בשעה שסוגיית העברת השגרירות לבירה מציתה עימות פוליטי פומבי בין ראש הממשלה לבין השר נפתלי בנט ובעקבות דברים שאמר אמש מזכיר המדינה רקס טילרסון בנושא. בלשכת ראש הממשלה טוענים כי הפרסום ברשת "פוקס ניוז" הוא שקרי.

   

   

  בתגובת לשכת ראש הממשלה לפרסום הובאו באופן חריג ציטוטים מתוך הפגישה שקיים נתניהו עם הנשיא האמריקני בבית הלבן בפברואר, ומשיחת הכנה שקיים השגריר בוושינגטון רון דרמר עם מייקל פלין, בעת שהיה מיועד לתפקיד היועץ לביטחון לאומי. בסעיף 5 בסיכום הפגישה של נתניהו עם טראמפ צוין כי "ראש הממשלה נשאל על השגרירות והסביר שהדבר (העברת השגרירות) לא יגרום לשפיכות דמים באזור, כמו שמפחידים אותו (את הנשיא טראמפ)".

   

  השגריר דרמר הסביר בשיחת ההכנה שקיים עם מייקל פלין בינואר כי "העברת השגרירות תעזור לקדם את השלום ולא להפך. זה ישדר את המסר שאנחנו בירושלים כדי להישאר. העברת השגרירות תכריח את הצד השני להתמודד עם השקר שהם בונים, שלישראל אין קשר עם ירושלים ויגרום להם להבין שישראל תישאר לתמיד ושבירתה תהיה ירושלים". עוד נמסר הערב מלשכת ראש הממשלה כי "זו עמדתו העקבית והברורה של ראש הממשלה נתניהו שנאמרה גם היום".

   

  בתחילת יוני אמור טראמפ לחתום על הצו שדוחה העברת השגרירות, כפי שחתמו נשיאים לפניו והלחץ סביבו גובר. עבדאללה מלך ירדן אמר לטראמפ שהעברת השגרירות עלולה להצית את המזרח התיכון. שגריר ארצות הברית הנכנס דיוויד פרידמן, שהצהיר שיתגורר בירושלים ומשם יעבוד, נאלץ לשנות את דעתו והוא יתגורר בווילה בהרצליה פיתוח. פרידמן נחת היום בישראל והתקבל על ידי ראש הטקס במשרד החוץ מירון ראובן. מחר הוא יגיש את כתב האמנתו לנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין.

  טראמפ ונתניהו. ארכיון (צילום: mct) (צילום: mct)
  טראמפ ונתניהו. ארכיון(צילום: mct)

  טראמפ יפגוש הערב את נסיך הכתר של אבו דאבי, מוחמד בן זייד, וצפוי לשמוע גם ממנו התנגדות נחרצת להעברת השגרירות. אמש הסביר מזכיר המדינה טילרסון בהתייחסו לסוגיית העברת השגרירות כי "הנשיא צדק כשבחר בגישה מכוונת של הבנת הסוגיה עצמה, הקשבה למסרים מכל הצדדים במזרח התיכון והבנה מה המשמעות של צעד שכזה בהקשר של יוזמת שלום – איזו השפעה תהיה לצעד שכזה. כפי שאתה יודע, הנשיא הביע באחרונה את דעתו שהוא רוצה להשקיע מאמץ רב בהבנה אם נוכל לקדם יוזמת שלום בין ישראל לפלסטינים, לכן הנשיא נזהר בהבנה כיצד ישפיע צעד שכזה על תהליך השלום".

   

  הוא נשאל אם טראמפ יעכב את העברת השגרירות אם תהליך השלום יתקדם, והשיב: "הנשיא יקבל שוב דיווח מהצדדים לשיחות, ובעיקר מישראל – האם היא סבורה שזה מסייע לתהליך השלום או מפריע. הנשיא פועל באופן מידתי בעניין, וטוב שכך".

  השגריר האמריקני פרידמן עם נחיתתו בארץ ()
  השגריר האמריקני פרידמן עם נחיתתו בארץ

  פרידמן עם איש משרד החוץ מירון ראובן ()
  פרידמן עם איש משרד החוץ מירון ראובן

  פרידמן בכותל המערבי (צילום: הלל מאיר/TPS) (צילום: הלל מאיר/TPS)
  פרידמן בכותל המערבי(צילום: הלל מאיר/TPS)

  מזכיר המדינה על סוגיית העברת השגרירות

  מזכיר המדינה על סוגיית העברת השגרירות

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  ראש הממשלה התייחס בסיעת הליכוד לסוגיית העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים: "עמדתי העקבית והחד-משמעית היא ששגרירות ארצות הברית צריכה לעבור לירושלים וכך צריכות גם השגרירויות האחרות. הצגתי את העמדה הזאת בפגישתי עם מנהיגי ארצות הברית והעולם, עם הסגל הדיפלומטי במדינת ישראל ולאחרונה גם בלשכת הליכוד".

   

  לטענת נתניהו, "לא רק שהעברת השגרירות לא תפגע בתהליך השלום, ההפך הוא הנכון. היא תקדם אותו על ידי כך שתתקן עוול היסטורי וגם תנפץ את האשליה הפלסטינית שירושלים איננה בירת ישראל. זו עמדתי, היא ברורה לכולם, היא לא השתנתה וגם לא תשתנה. ואני שמח לשמוע שגם מפלגות אחרות מאמצות את דף המסרים של הליכוד בעניין הזה, טוב מאוד, תמשיכו כך".

   

  השר נפתלי בנט אמר בישיבת הסיעה כי "ירושלים, בירת ישראל, מאוחדת תחת ריבונות ישראל לנצח - וכשאני אומר תחת ריבונות ישראל, רק ריבונות ישראל. כלומר גם אין חלוקה גיאוגרפית של ירושלים וגם אין חלוקה ריבונית של ירושלים. אין כזה דבר שתי ריבונויות שונות על אותה עיר. על פריז זה רק בריבונות צרפת, לונדון זה רק בריבונות אנגליה, וושינגטון זה רק בריבונות ארה"ב וירושלים זה רק בריבונות מדינת ישראל ואנחנו מאוד חדים בעניין הזה. אני סבור שאם אנחנו נהיה בהירים אם נהיה נחרצים יכבדו אותנו בצד השני".

   

  על רקע העימות הפוליטי בנושא, כתב בנט לחברי הכנסת של הבית היהודי כי "ראש הממשלה יפעל לצייר את הוויכוח כאישי" וגינה את הטיעונים המועלים נגד תפקודו ("קו דוחה ובזוי").

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים