שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  סוכל פיגוע נגד חיילים של תומכי התנועה האיסלאמית

  חקירת שב"כ חשפה חוליית טרור המורכבת מאזרחים ישראלים שתכננה לבצע פיגוע נגד חיילי צה"ל בנגב כנקמה על הוצאת הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית אל מחוץ לחוק. במסגרת ההתארגנות רכשה החוליה תת-מקלע ושלטים אלקטרוניים להפעלת מטענים מרחוק

  הותר לפרסום כי בתום חקירה שהתנהלה בשבועות האחרונים חשפו שב"כ ומשטרת ישראל חוליית טרור, שמורכבת מאזרחים ישראלים, שתכננה לבצע פיגוע נגד חיילי צה"ל בשטחי הנגב על רקע הוצאת התנועה האיסלאמית אל מחוץ לחוק. כנגד שני פעילים בפלג הצפוני של התנועה, פיראס אל עומרי ומוחמד לוויסי, הוגש לפני מספר שבועות כתבי אישום בגין עבירות נגד ביטחון המדינה שעניינן קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה, פרסום ותמיכה בהתאחדות בלתי מותרת.

   

  שניים מחברי החוליה, מוחמד מצרי, בן 38 באר שבע ועבדאללה אבו עיאש מכסייפה, נעצרו לחקירה כבר במהלך דצמבר 2016 והועמדו לדין. בחקירת השניים התבררה מעורבותו של אזרח ישראלי נוסף - מחמוד לויסי, בן 30 מקלנסווה, ששהה באותה העת בטורקיה ונעצר לחקירה מיד עם הגעתו לישראל במרץ 2017.


  כמה מחברי החוליה (צילום: תקשורת שב״כ) (צילום: תקשורת שב״כ)
  כמה מחברי החוליה(צילום: תקשורת שב״כ)

  מעצרו של לויסי הוביל לחידוש החקירה בנוגע לפיגוע, ובמסגרת החקירה המחודשת נעצר גם פראס אל עומרי, בן 45 מהכפר סנדלה, המשמש פעיל בכיר בפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית. בחקירה התברר כי אל עומרי הוא הגורם שאליו פנו חברי החוליה כדי לקבל אישור למימוש תוכנית הפיגוע.

   

  מחקירת הפרשה התברר כי במחצית השניה של חודש נובמבר 2015 הגיעו מצרי ולויסי לאוהל המחאה באום אל פחם, שהוקם בעקבות הוצאתה של התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק. אל עומרי שוחח עם השניים ביחידות וביקש לגייס אותם לפעילות מחאה כנגד ההחלטה באמצעות ריסוס כתובות. בהמשך סיכמו השלושה כי אין די בריסוס הכתובות והחליטו לבצע פיגוע טרור בישראל, על רקע הוצאת התנועה מחוץ לחוק וכתמיכה בתנועה.

   

  לשם מימוש תוכניתם גייס מצרי את עבדאללה אבו עיאש, שהתבקש לסייע באיתור מקום מתאים לפיגוע בחיילי צה"ל, וכן לאתר רכב שהורד מהכביש אשר ישמש לביצוע הפיגוע. חברי החוליה אף ביצעו סיורי שטח כדי לאתר מיקום מתאים לביצוע הפיגוע.

   

  רובה "קארל גוסטב" שנתפס בידי החוליה (צילום: תקשורת שב״כ) (צילום: תקשורת שב״כ)
  רובה "קארל גוסטב" שנתפס בידי החוליה(צילום: תקשורת שב״כ)

  במסגרת ההתארגנות, במהלך שנת 2016 העביר פראס אל עומרי לידי לויסי תת-מקלע מאולתר מסוג קארל גוסטב, כדי שלויסי יעבירו למצרי בבאר שבע. עוד עלה כי בתחילת שנת 2016 מסר לויסי לאל עומרי שלטים אלקטרוניים, שעשויים לשמש כמערכות הפעלה מרחוק למטעני חבלה מאולתרים.

   

  עוד נחשף בחקירה כי בשלהי אוקטובר 2016 יצא אל עומרי לטורקיה ושם פגש במאג'ד אבו קטיש, פעיל חמאס בכיר וממשוחררי עסקת שליט. בפגישתם ביקש אל עומרי מאבו קטיש סיוע כספי והדרכה בביצוע פעילות הטרור שתכנן. במסגרת החקירה נעצרו שני ישראלים נוספים, תושבי הגליל, בחשד לביצוע עבירות בקשר לסחר באמל"ח.

   

   

  משב"כ נמסר כי "הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית קיים לאורך השנים זיקה הדוקה עם חמאס. החקירה המחישה כי הבסיס האידיאולוגי המשותף והקשר העמוק שמתקיים בין פעילים בשני הארגונים טומן בחובו סיכון ביטחוני רב, בדגש על מעבר פעילים בתנועה האיסלאמית מפעילות הומניטארית לכאורה לביצוע פעולות טרור".

   

  "שירות הביטחון הכללי מדגיש כי גורמי אכיפת החוק ימשיכו לנקוט בכל הצעדים הנדרשים לשם אכיפת ההכרזה על הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית כארגון טרור, בדגש על מניעת פעילות כלשהי מטעם הפלג לנוכח הסיכון הנשקף ממנו לביטחון המדינה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים