שתף קטע נבחר

היציע הווירטואלי
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "לא נקבל תכתיבים מאוהדים, הם לא יקבעו מי יהיו הבעלים"
  שמעון מזרחי מעולם לא ראה את מכבי ת"א שלו כל כך אומללה. אחרי שדחף לפיטורי בגאצקיס, הוא מסביר למה עוד מאמן שילם את המחיר ("מבחינת תוצאות הוא הכי חלש"), תוקף את השחקנים ("יש להם אחריות") ועונה לאוהדים הזועמים

  כבר תקופה ארוכה ששמעון מזרחי יושב על הכיסא המיתולוגי שלו בהיכל - וסובל. עד כדי כך סובל, שהוא לא מסוגל לשלוט בעצמו. יו"ר מכבי ת"א נראה נסער מתמיד ומרבה לדבר עם עוזר המאמן ליאור ליובין, אולי בניסיון להשפיע על ההחלטות של המאמן איינארס בגאצקיס. אחרי ההפסד שלשום באשדוד נמאס לו.

   

  מזרחי היה הגורם הדומיננטי בפיטוריו של המאמן הלטבי אתמול. הוא דרש לשחררו כבר לפני ארבעה שבועות, בעקבות ההשפלה הביתית מול מכבי חיפה, אך במכבי כמו במכבי – ראשי המועדון לא הצליחו להסכים על מי שיחליף אותו, ובגאצקיס נשאר.

   

  צפו בשיבק מוצג כמאמן מכבי ת"א    (צילום: עוז מועלם)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  המופע המביך האחרון בשרשרת הכישלונות כבר היה יותר מדי בשביל מזרחי, שהחליט כי בגאצקיס חייב לעזוב מיד. הוא אמנם רצה להחזיר את צביקה שרף, אבל הסכים להתפשר על מינויו של אריק שיבק. המאמן הוותיק היה ברשימה השחורה שלו מאז שהעדיף את הפועל גליל עליון ב־1993, אחרי שכבר סוכם כי יהיה עוזר מאמן מכבי ת"א. ככה זה בעונה אומללה כל כך: גם הרשימות השחורות של היו"ר כבר לא מה שהיו פעם.

   

  "לא דרשתי את ראשו של בגאצקיס", אומר מזרחי בראיון ל"ידיעות אחרונות". "אני חושב שהיינו סבלניים. ממשחק למשחק קיווינו שדברים ישתפרו, ולא היה שיפור. הגענו לפלייאוף עם יתרון ביתיות, לא מהמקום הראשון כפי שהיינו רגילים הרבה שנים. אחרי שזכינו העונה בגביע, אנחנו רוצים לזכות בדאבל. הצעד הזה היה מתחייב".

   

  כשבגאצקיס הגיע, הצגתם אותו כ"מאמן עם אוריינטציה התקפית מובהקת, שמבין היטב את הכדורסל המודרני ויוכל להשתלב במהירות במערכת". הוא המאמן הכי חלש שהיה במכבי ת"א?

  "אי אפשר להתווכח עם מבחן התוצאה. קיבלנו עליו חוות דעת חיוביות, גם מדייויד בלאט שבגאצקיס היה עוזרו. מבחינת התוצאה הוא הכי חלש, אבל גם לשחקנים יש אחריות".

   

  מזרחי ופדרמן. עונת בלהות (צילום: ראובן שוורץ)
  מזרחי ופדרמן. עונת בלהות(צילום: ראובן שוורץ)

   

  המאמן הלך, ולא בפעם הראשונה העונה. זה פותר את הבעיות שלכם? הרי נכשלתם כמעט עם כל שחקן שהבאתם.

  "אם לא היינו מביאים שחקנים מהשורה הראשונה – סוני ווימס, קווינסי מילר ואנדרו גאודלוק – היו יכולים לבוא אלינו בטענות. הבאנו את הכוכבים הגדולים ביותר, שמרנו על השלד הישראלי וחשבנו שנגיע רחוק. הייתה מכת פציעות בלתי רגילה, גם במשחק האחרון באשדוד חסרנו שלושה פצועים. לא הגענו עם סגל מלא באף משחק".

   

  ראית 35 הפסדים העונה. הפנים שלך על הספסל אומרות הכל.

  "בוודאי שההפסדים אינם תענוג גדול, בלשון המעטה, למי שרגיל לנצח. כשאתה משקיע במפעל חיים, קשה לקבל את זה. לי אישית היה קשה".

   

  "חייבים לעצור את כדור השלג, להציל את המפעל"

  למרות סדרת התוצאות המחפירות, בטח לאור תקציב שיא של 115 מיליון שקל, מזרחי מדבר בעיקר על כישלון מקצועי, כלומר זה של המאמנים והשחקנים, ואפילו משתמש בסדרת הפציעות כתירוץ ליכולת המבישה. ואף ששיבק הוא המאמן החמישי שיעמוד העונה על הקווים, היו"ר לא נשבר ומסמן את האליפות כיעד אפשרי ביותר, אחרי שנתיים ללא צלחת.

   

  שיבק. יעמוד בלחץ (צילום: עוז מועלם)
  שיבק. יעמוד בלחץ(צילום: עוז מועלם)

   

  מפעל החיים שלך יורד לטמיון?

  "לא, כי מפעל החיים הוא צירוף של המון הצלחות שאי אפשר לבטל. ראיתי שחייבים לעצור את כדור השלג. ולא רק אני, כל חברי ההנהלה היו בדעה שאי אפשר להמשיך ככה, שצריך להציל את המפעל".

   

  אתה וחבריך בהנהלה מדברים על אליפות. זה לא יומרני בעונה כזאת?

  "אנחנו מאמינים שיש לנו את הכלים לרבע הגמר, ואחר כך להתקדם. צריך לזכור שבשנה שעברה מכבי ראשל"צ זכתה באליפות מהמקום השישי. הרבה לא נתנו לנו צ'אנס בגמר הגביע בירושלים – ובכל זאת זכינו. אני מתפלל שלרשותו של שיבק יעמוד לראשונה העונה סגל מלא".

   

  ואם שיבק יוביל אתכם לאליפות, כפי שעשה עם מכבי ראשל"צ, תיתנו לו הזדמנות בעונה הבאה, או שכבר החלטתם על מאמן אחר, שאראס למשל? תחכו עם החתמת שחקנים חדשים עד למינוי המאמן?

  "שום דבר לא חתום לגבי מאמן. כל דבר בצד המקצועי לא ייעשה לפני בחירת מאמן חדש".

   

  שאראס. ישוב להיכל? (צילום: עוז מועלם)
  שאראס. ישוב להיכל?(צילום: עוז מועלם)

   

  "כשמאמנים ושחקנים לא מצליחים, זה נופל עלינו"

  מזרחי התייחס גם למחאת האוהדים שפרצה בשבועות האחרונים. בניגוד לזו מהעונה שעברה, שדיברה על מחירי הכרטיסים, הפעם מארגני המחאה דורשים שינויים במבנה הבעלות ואת הדחתם של דני פדרמן, המנהל המקצועי ניקולה וויצ'יץ' וראש מחלקת הסקאוטינג אבי אבן, ומאיימים לא לחדש מינויים. גם אחרי פיטורי בגאצקיס הם חזרו על האולטימטום.

   

  למזרחי מסר חד וברור: "עם כל הכבוד לאוהדים, לא נקבל מהם תכתיבים, הם לא יקבעו מי יהיו הבעלים. הגענו להישגים שאף מועדון לא הגיע אליהם. מתחשבים בדרישות שלהם עד גבול מסוים. אני מצטער שהם הגיעו למצב הזה, ולא בטוח שזה כלל האוהדים. המסמך שלהם לא הגיע אליי. הייתי מצפה מהם להזדהות, כדי שאוכל להזמין אותם לפגישה, לשמוע ולהשמיע את מה שיש לי לומר".

   

  יציעי ההיכל התרוקנו. רק 2,000־2,500 צופים מגיעים למשחק, מתוכם אולי כמה מאות מינויים.

  "אני חושב שהקהל שהתאכזב יבוא בהמשך. המאמן הוחלף, ובטוח שנגד בני הרצליה האולם יתמלא. אוהדים נאמנים לא נוטשים בימים פחות טובים".

   

  הבית ריק (צילום: אורן אהרוני)
  הבית ריק(צילום: אורן אהרוני)

   

  השנאה של האוהדים לוויצ'יץ' תהומית, אבל אתם נותנים לו גב. הוא נשאר עם יותר סמכויות?

  "עוד לא נקבעו הסמכויות, הן ייקבעו עם המאמן החדש. לא הוגן לתלות את האשם בוויצ'יץ'. הטענה היא שהוא אחראי לצד המקצועי, אבל יש לו ידע עמוק בכדורסל ואי אפשר לקחת את מה שיש לו ומה שנתן לכדורסל".

   

  מה החלק שלכם, ההנהלה, בכישלון?

  "אנחנו מקבלים החלטות לגבי מאמן ושחקנים, וכשהם לא מצליחים - זה נופל עלינו. אבל ההנהלה היא זו שמזרימה את הכספים, ובלי זה הקבוצה לא תוכל לתפקד. כשאין הצלחות, חלקה של ההנהלה הוא כמו של האחרים".

   

  הוויכוחים בהנהלה יימשכו?

  "אני לא יודע על איזה ויכוחים אתה מדבר. יש החלפת דעות. לא כולם מסכימים לדבר זה או אחר. בסופו של יום לכולם אותה מטרה – טובת המועדון".

   

  וויצ'יץ'. האוהדים לא יכולים לראות אותו (צילום: ראובן שוורץ)
  וויצ'יץ'. האוהדים לא יכולים לראות אותו(צילום: ראובן שוורץ)

   

  יש לכם גירעון, אתם רוצים לצמצם עלויות. איזה סיכוי יש למכבי ת"א לחזור להיות האימפריה שהייתה?

  "אימפריות לא תמיד נופלות בגלל כסף, צריך ניהול נכון ובחירת שחקנים טובה, ולא תמיד היקרים הם שמביאים תוצאות. הישגי העבר שלנו מוכיחים זאת".

   

  כמה שנים תמשיך כיו"ר?

  "כל עוד כוחי בי. בינתיים אני בכל אוני. ברגע שאראה שהתשוקה שלי יורדת – אקום ואלך".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה ""לא נקבל תכתיבים מאוהדים, הם לא יקבעו מי יהיו הבעלים""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים