שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יוני חם: בצה"ל נערכים להסלמה בשטחים
  לקראת הרמדאן ועל רקע תקריות הירי האחרונות ושביתת האסירים, הוחלט באוגדת איו"ש לתגבר במאות לוחמים את מוקדי החיכוך. בזמן שבדרג המדיני שוקלים הטבות לפלסטינים, בשטח מתנהל מבצע בפרופיל נמוך. קצין בכיר: "קטלוג כפר כעוין עלול להפוך לנבואה שמגשימה את עצמה"

   

  תיעוד האירוע בחווארה

  תיעוד האירוע בחווארה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  היערכות בצה"ל לאפשרות של הסלמה ביטחונית בשטחים: באוגדת איו"ש מסמנים את חודש יוני הקרוב כתקופה שבה עלול להתחיל גל טרור חדש ביהודה ושומרון. החשש נובע משילוב של שני דברים: חג הרמדאן, שעשוי להתחיל בסוף החודש (טרם נקבע מועד סופי ע"י המוסלמים) לצד שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים.

   

  קצין בכיר באוגדת איו"ש אמר ל-ynet כי שביתת האסירים עדיין לא 'תפסה' ולא הוציאה את ההמונים לרחובות, אך לא בהכרח שמגמה זו תישאר כפי שהיא. במקביל, האירועים האחרונים בנבי סאלח, סילוואד ואתמול (ה') בחווארה, שבהם נהרגו פלסטינים, עלולים להפוך את חודשי הקיץ הקרובים לחמים במיוחד. 

   

  באוגדת איו"ש נערכים לקראת הסלמה אפשרית בחודש הרמדאן, תקופה שתמיד מועדת לפורענות באיו"ש. מאות לוחמים צפויים לתגבר את החטיבות המרחביות, בדגש על מוקדי החיכוך, בצירים הרגישים וסביב הערים הפלסטיניות. מדובר בפלוגות של טירונים קרביים, כוחות מהכשרות ומקורסים וייתכן שגם גדודים שעוסקים באימון בעת הזו, בדומה לתגבורי כוחות שהיו בשיא גל הטרור אשתקד.

  התקרית בחווארה אתמול. עלולה להצית אש ()
  התקרית בחווארה אתמול. עלולה להצית אש

  תגבור הכוחות בשבועות הקרובים לא נובע מהתרעה קונקרטית לפיגועים, אלא מהערכת מצב והיסטוריה גזרתית שמלמדת על רגישות בתקופת הרמדאן. "צריך לחדד מחושים, בעיקר מודיעיניים, לקראת התקופה הקרובה", אומר קצין בכיר באוגדת איו"ש.

   

  רצף התקריות בשבוע האחרון היה אמנם מקומי וכלל הפרות סדר של כמה עשרות פלסטינים בכל מוקד, אך התוצאות שלו עלולות להיות קטליזטור נוסף לחידוש הפיגועים שמקורם באיו"ש: שני פלסטינים, ככל הנראה מסיתים מרכזיים בהפגנות אלימות, נהרגו תוך פחות משבוע מאש ישראלית. ביום שישי שעבר נהרג מפגין פלסטיני מכדור רוגר שנורה לעברו על ידי לוחם מגדוד "נצח יהודה", שאחראי על הגזרה. כמדיניות, בצה"ל פועלים לסיים הפרות סדר ללא הרוגים בצד הפלסטיני. הרוגר מוגדר כנפ"ק ואמור להיות כדור שלא הורג מפגין. במקרה של נבי סלאח, כך מסתמן, שגיאה מקצועית בתפקוד החייל שירה גרמה לפגיעה הקטלנית.

   

  לוחמי נצח יהודה בסילוואד, אתמול בלילה (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
  לוחמי נצח יהודה בסילוואד, אתמול בלילה(צילום: יואב זיתון)

   

  שלשום, מתנחל שמכוניתו נרגמה ליד הכפר סילוואד ירה על פי החשד מנשקו האישי לעבר פלסטיני שיידה אבנים, ופצע אותו באורח בינוני. יממה בקושי חלפה, ו-30 ק"מ צפונה משם, בכפר חווארה, נהרג פלסטיני ואחד נוסף נפצע, מירי של מתנחל מאיתמר שמכוניתו נרגמה באבנים. לגרסת היורה, הוא ירה באוויר לאחר שחש סכנה מוחשת לחייו ונזקים כבדים נגרמו לרכבו ממטח האבנים שספג. סרטון שמתעד את ניסיון הלינץ' עשוי לחזק את גרסתו. האירוע התרחש כאשר כוח של צה"ל מחטיבת כפיר שנכנס לאחרונה לגזרה, ניסה לפזר הפרת סדר אלימה בכפר (שציר 60 עובר במרכזו) שכללה יידוי אבנים מצד 200 פלסטינים.

   

  צה"ל פועל ביתר שאת נגד מיידי אבנים, ורק אתמול בלילה, במבצע חטיבתי רחב היקף בגזרת רמאללה, נעצרו מעל עשרה מיידי אבנים ובקבוקי תבערה בכפרים חיזמא וסילוואד. יחד עם זאת, מתנחלים רבים עדיין חווים על בשרם, על בסיס יומי, אבנים שמושלכות על מכוניותיהם בכבישי הגדה, ורק בנס רוב המקרים מסתיימים ללא נפגעים.

   

  הפגנות של פלסטינים במהלך יום הזעם בחודש אפריל (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  הפגנות של פלסטינים במהלך יום הזעם בחודש אפריל(צילום: EPA)

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  פעילות התקפית של הכוחות באוגדת איו"ש נגד הטרור העממי, על בסיס לילי ויחד עם השב"כ, תוך שימוש בכלים טכנולוגיים מתקדמים לאיתור מפגעים בודדים, הביאה לצמצום דרסטי בפיגועים. אבל שתי התקריות בהן אזרחים ירו ופגעו בפלסטינים שיידו לעברם אבנים הן חריגות ועלולות לגרום לכאב הראש הבא של המשטרה והצבא בגזרת איו"ש, שבה גם כך לא חסרים גפרורים שיציתו מדורות.

   

  בצה"ל מנסים להרגיע גם בעזרת פעולות מנהליות. "משיחות שאנו עורכים עם מחבלים שנתפסים, מה שחשוב לפלסטינים זה הנושא הכלכלי", הסביר הקצין. באוגדת איו"ש לא אוהבים את טרמינולוגיית "המקלות והגזרים" שהתוו, כמדיניות, שר הביטחון אביגדור ליברמן וקודמו משה יעלון, וגם לא את השימוש במושג הקלות, שכן 'הקלות הן לרוב ביחס להחמרות'. "קטלוג כפר כעוין או אלים עלול להפוך לנבואה שמגשימה את עצמה", הסביר הקצין, "אנחנו פועלים באופן ממוקד, בפעילות מעצרים וסיכול, וגם מול גורמים אזרחים פלסטיניים להרגעת השטח".

   

  הדרג המדיני מדבר על חבילת הקלות לפלסטינים לקראת ביקור הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בשבוע הבא, שתוצאות סיורו בישראל ובגדה עשויות או עלולות בהחלט להשפיע על המגמות בשטח. בצבא פועלים כל העת לפרוס "ענן שמוריד גשם ומצנן אזורים פלסטינים חמים", כהגדרת קצין באוגדת איו"ש.

   

  לפי גורמים באוגדה, בחודשים האחרונים נערכו כמה מבצעים לביטול "מניעת שב"כ" (איסור של שב"כ על רקע ביטחוני, לתת לפלסטיני אישורי עבודה בישראל). בצבא ובמנהל הציעו לפלסטינים באזורים מסוימים להגיש בקשה לבטל "מניעה". אלפים מהמניעות האלו הן ישנות, מתקופת האינתיפאדה השנייה, ולכן כל בקשה נבחנת בחיוב על ידי השב"כ. עד כה מאות רבות של פלסטינים קיבלו או נמצאים על סף קבלת אישור עבודה לישראל לאחר שמניעתם בוטלה, בעיקר בגזרות קלקיליה, בית לחם ורמאללה. המהלך מבוצע בפרופיל נמוך, ובשב"כ ובמנהל האזרחי מעדיפים להשאיר זאת כך, מבלי לחשוף את הנתונים המלאים על ביטולי המניעות.

   

  "בכפר כמו עזון, מהאלימים שבשומרון, יש 4,000 'מנועים' מתוך 15 אלף תושבים ואנחנו מורידים מניעות, בהתאם לבחינת מערכת הביטחון, ל-400 מהם", אומר קצין אחר באוגדה. "כשהורדנו מניעות באיזור בית לחם הפלסטינים כמעט בכו מהתרגשות לקבל את אישור העבודה. זו עבודת נמלים וכל בקשה נבחנת בקפידה. כל הזמן אנחנו עושים ויוזמים פעילות אזרחית-כלכלית כדי לאוורר את השטח ולהראות לאוכלוסייה הפלסטינית את האור".


  פורסם לראשונה 18/05/2017 22:03

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "יוני חם: בצה"ל נערכים להסלמה בשטחים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים